kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۰۳۸۹
تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۵
وزیر امور خارجه با اشاره به نسل‌کشی ادامه‌دار در غزه و نقض فاحش و مستمر حقوق فلسطینی‌ها طی ۸ دهه اخیر و حمایت همه جانبه آمریکا و غرب از اشغالگری و آپارتاید رژیم صهیونیستی، ادعاهای حقوق بشری برخی کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران را فاقد هرگونه اعتبار حقوقی و اخلاقی خواند و خواستار توقف استفاده ابزاری برخی کشورهای غربی از شورای حقوق بشر سازمان ملل شد.
 
 
جلسه هم اندیشی در مورد تحولات و روندهای بین‌المللی حقوق بشر به میزبانی حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه و با حضور رئیس و اعضای کمیته ویژه بررسی نا آرامی‌های ۱۴۰۱ روز شنبه نهم دی ماه در محل وزارت امور خارجه برگزار شد. 
در این نشست حسین مظفر ضمن تشریح فعالیت‌ها و اقدامات صورت‌گرفته توسط کمیته ویژه منتخب رئیس‌جمهور برای بررسی جامع و متقن ابعاد مختلف ناآرامی‌های پاییز ۱۴۰۱، بر عزم کمیته مزبور برای ایفای مسئولیت‌ها و وظایف محوله تأکید کرد.
مظفر با اشاره به اینکه مفهوم حقوق بشر در سطح بین‌المللی به مثابه ابزاری برای اعمال فشار سیاسی علیه کشورهای مستقل در حال توسعه مورد سوءاستفاده مستمر برخی کشورهای غربی قرار گرفته است، رویکرد دوگانه و منافقانه آمریکا و متحدان غربی‌اش در این زمینه را موجب وهن مفاهیم والای حقوق بشر خواند و گفت: اکنون با نسل‌کشی فلسطینی‌ها در غزه و حمایت آمریکا، انگلیس، کانادا، آلمان و برخی دیگر از کشورهای غربی از رژیم اشغالگر، دیگر هیچ تردیدی در این خصوص باقی نمانده است.
رئیس کمیته ویژه منتخب رئیس‌جمهور، نگاه جمهوری اسلامی ایران به موضوع حقوق بشر را نگاهی اصیل و حقیقی توصیف کرد که بی‌توجه به برچسب زنی‌های سیاسی و پرونده سازی‌های جعلی آمریکا و معاندین، برای ارتقای حقوق بشر و کرامت انسانی شهروندان خود تلاش می‌کند و تأسیس کمیته ویژه نیز در همین راستا و با هدف فراهم‌کردن سازوکار مؤثر برای استماع و پیگیری تظلمات شهروندان در ارتباط با ناآرامی‌های پاییز ۱۴۰۱ 
بوده است. 
حسین امیرعبداللهیان نیز ضمن تمجید از ابتکار رئیس‌جمهور برای واکاوی همه‌جانبه حوادث ۱۴۰۱ و بررسی همه علل زمینه‌ساز و عوامل محرک و تشدید‌کننده آنها، به منظور جلوگیری از تضییع حق شهروندان و حراست از کرامت انسانی افراد، این تصمیم را نشانه بارز مسئولیت‌پذیری و جدیت جمهوری اسلامی ایران در زمینه حمایت و ارتقای حقوق بشر خواند و تأکید کرد که ساز و کارهای تحمیلی از سوی نهادهای حقوق بشری که با اعمال نفوذ و فشار معدودی از کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده، هیچ توجیه قانونی و مشروعیتی ندارد.
وزیر امور خارجه با اشاره به نسل‌کشی ادامه‌دار در غزه و نقض فاحش و مستمر حقوق فلسطینی‌ها 
طی ۸ دهه اخیر و حمایت همه‌جانبه آمریکا و غرب از اشغالگری و آپارتاید رژیم صهیونیستی، ادعاهای حقوق بشری برخی کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران را فاقد هرگونه اعتبار حقوقی و اخلاقی خواند و خواستار توقف استفاده ابزاری برخی کشورهای غربی از شورای حقوق بشر سازمان ملل شد. 
در این نشست که معاونان وزیر، مدیران کل، مشاوران ارشد و برخی از سفرای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور حضور داشتند، کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر و عضو کمیته ویژه، خانم پاد عضو کمیته ویژه و مسئول پیگیری حقوق و آزادی‌های اجتماعی و خانم زهره الهیان عضو کمیته و رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی، نیز ضمن ارائه گزارش‌هایی از عملکرد و فعالیت‌های کمیته ویژه، دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود برای تسهیل و تسریع کار کمیته مزبور را بیان کردند.
به گزارش فارس، کمیته ویژه بررسی حوادث پاییز ۱۴۰۱ با حکم رئیس‌جمهور ایجاد شده است.
کامرون از گفت‌وگو با امیرعبداللهیان 
درباره حملات در دریای سرخ 
خبر داد
وزیر خارجه انگلیس دیوید کامرون یکشنبه 10 دی ماه در پیامی در فضای مجازی از گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرانی خود حسین امیرعبداللهیان خبر داد. وی در ادامه حمایت از تل‌آویو و جنایات این رژیم در غزه مدعی شد «حملات در دریای سرخ جان بی‌گناهان و اقتصاد جهان را تهدید می‌کند» و افزود «به صراحت اعلام کردم ایران با توجه به حمایت طولانی از حوثی‌ها (انصارالله یمن) در جلوگیری از این حملات مسئولیت 
بر عهده ‌دارد». 
کامرون اخیراً هم در مصاحبه با روزنامه تلگراف ایران را به انجام «فعالیت‌های مخرب» در بریتانیا و منطقه غرب آسیا متهم کرده بود؛ ادعایی که واکنش  سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ناصر کنعانی را در پی داشت. کنعانی گفت: اتهامات و ادعاهای غیرقابل قبول وزیر خارجه انگلیس، مشابه ادعاهای آمریکا بی‌پایه و اساس و تکراری و نخ‌نما و مردود و در چارچوب حمایت دولت انگلیس از رژیم غاصب صهیونیستی است.
وی افزود: انگلیس در مورد تحولات جاری در غزه کشور دارای مسئولیت حقوقی و بین‌المللی است. انگلیس در جایگاه متهم قرار دارد و نباید در جایگاه مدعی در ارتباط با دیگر کشورها و طرف‌ها از جمله جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد.
پیش از این نیز نماینده انگلیس در نشست شورای امنیت ادعا کرده بود ایران از طریق «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و حمایت از گروه‌های نیابتی از جمله حماس، حزب‌الله و جهاد اسلامی» تهدیدی علیه منطقه به‌شمار می‌رود.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای مقامات انگلیس درباره ارتباط ایران با حملات انجام‌شده در دریای سرخ، اعلام کرد گروه‌های مقاومت از جمهوری اسلامی ایران دستور نمی‌گیرند. 
در هفته‌های اخیر و به موازات شدت گرفتن حملات اسرائیل در غزه، ارتش یمن عرصه را بر کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌هایی که مقصدشان اراضی اشغالی است و قصد عبور از تنگه باب‌المندب در دریای سرخ را دارند، تنگ‌ کرده است.
حملات ارتش یمن در دریای سرخ از روز ۱۹ نوامبر آغاز شد و جنبش انصارالله اعلام کرده تا زمان توقف حملات اسرائیل در غزه تداوم خواهد داشت. نیروهای دریایی آمریکا، انگلیس و فرانسه هر کدام مدعی شده‌اند که پهپادها یا موشک‌های شلیک‌شده از یمن را ساقط کرده‌اند.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن یحیی سریع جمعه ۲۹ دسامبر (هشتم دی) به آمریکا و کشورهای شرکت‌کننده در ائتلاف دریایی علیه صنعاء هشدار داد عواقب تشدید تنش‌ها برعهده واشنگتن است. 
ائتلاف دریایی آمریکا برای حمایت از جنایات ارتش اسرائیل در غزه که از ابتدای شکل‌گیری با عدم پیوستن چند کشور عربی و غربی عملاً شکست خورده، موجب تغییر موضع صنعاء نشده و رهبر انصارالله تاکید می‌کند «ما همیشه آرزوی جنگ مستقیم با اسرائیل و آمریکا را داریم».
نهم دی یک شبکه مصری با انتشار تصویری ماهواره‌ای از بندر ایلات در جنوب فلسطین اشغالی خبر داد که برای اولین بار در این بندر هیچ کشتی‌ای برای تخلیه بار وجود ندارد.
عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله محمد البخیتی درباره ماهیت مبارزه صنعاء علیه ائتلاف تل‌آویو و واشنگتن تصریح کرده «همان‌طور که یمن در نبرد اخلاقی علیه ائتلاف آمریکایی پیروز شد، چنانچه مورد حمله قرار گیرد، در هر نبرد نظامی دیگر هم پیروز خواهد شد».
نام:
ایمیل:
* نظر: