kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۰۲۳۶
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۶
 
وزیر ارتباطات گفت: هیچ‌یک از بسته‌های اینترنت از جمله بسته‌های شبانه در اپراتورها حذف نشده‌ است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، عیسی زارع‌پور درباره وضعیت بسته‌های اینترنت اظهار داشت: هیچ‌یک از بسته‌های اینترنت از جمله بسته‌های شبانه در اپراتورها حذف نشده‌ است. سقف افزایش قیمت در همه اپراتورها 34درصد است. مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف با شماره 195 تماس بگیرند.
او تاکید کرد: اپراتورها اجازه حذف هیچ بسته اینترنتی از جمله بسته‌های اینترنت شبانه را ندارند و در صورت حذف باید بسته‌های موردنظر را بازگردانند. هیچ بسته اینترنتی نباید افزایش قیمت بیش از 34درصد داشته باشد. شائبه افزایش قیمت بیش از 34درصد به دلیل بسته‌های جدیدی که اپراتورهای ارائه کرده بودند، ایجاد شد. اپراتورها موظف به حذف بسته‌های مذکور هستند.
مقایسه قیمت اینترنت 
در ایران و کشورهای همسایه
 براساس آمارهای منتشرشده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، قیمت متوسط هر گیگابایت اینترنت در ایران در سال 1400 برابر با 1500 تومان بوده است. این قیمت برای اینترنت ثابت و موبایل یکسان است و برای سرعت‌های مختلف تفاوتی ندارد اما برخی از اپراتورهای اینترنت مانند شاتل و مخابرات، تعرفه‌های خود را بر اساس سرعت و مصرف منصفانه تعیین می‌کنند. 
برای مثال، شاتل برای سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه، 19هزار تومان و برای سرعت 224 مگابیت بر ثانیه، 119هزار تومان در ماه دریافت می‌کند. مخابرات نیز برای سرعت 128 کیلوبیت بر ثانیه، 10هزار تومان و برای سرعت 224 مگابیت بر ثانیه، 79هزار تومان در ماه دریافت می‌کند. این در حالی است که سرعت متوسط اینترنت ثابت در ایران برابر با 12 و 62صدم مگابیت بر ثانیه و اینترنت موبایل برابر با 23 و 10صدم مگابیت بر ثانیه است که اگر براساس نرخ دلار مبادله‌ای هم محاسبه شود از 20 سنت تا نزدیک به سه دلار می‌شود.
براساس گزارشی که توسط وب‌سایت cable.co.uk 
منتشر شده است قیمت متوسط هر گیگابایت اینترنت در کشورهای همسایه ایران به این شرح است؛ ترکیه یک دلار و 17 سنت، عراق یک دلار و 37 سنت، ارمنستان یک دلار و 43 سنت، آذربایجان یک دلار و 56 سنت، افغانستان یک دلار و 60 سنت، پاکستان یک دلار و 85 سنت، ترکمنستان دو دلار و سه سنت، عمان چهار دلار و 23 سنت، قطر شش دلار و 62 سنت، امارات 11 دلار و 43 سنت، کویت 12 دلار و 34 سنت و عربستان 26 دلار و 29 سنت. این گزارش براساس انجام 163میلیون آزمایش سرعت در 200 کشور و منطقه خودگردان در جهان تهیه شده است و نرخ ارز مورد استفاده برای تبدیل قیمت‌ها به دلار، نرخ رسمی دولتی است.
نام:
ایمیل:
* نظر: