kayhan.ir

کد خبر: ۲۸۰۰۳۶
تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۸
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر خارجه:
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه امضای موافقتنامه تجارت آزاد با اوراسیا را افق جدیدی دانست که ایران از طریق آن به سازمان همکاری‌ شانگهای، اکو و بریکس متصل می‌شود.
 
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صفری که وزیر صنعت، معدن و تجارت را در سفر به سن‌پترزبورگ همراهی می‌کرد گفت: امضای موافقتنامه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از این جهت حائز اهمیت است که موجب اتصالات تجاری جدیدی با سازمان همکاری‌های اقتصادی شانگهای، اکو و بریکس می‌شود، چرا که سه کشور از پنج عضو اتحادیه اوراسیا عضو شانگهای هستند، دو کشور عضو اکو و یک کشور نیز در بریکس عضویت دارد.
او با اشاره به تلاش‌های ایران برای برقراری تجارت آزاد با کشورهای عضو سازمان اکو یادآور شد که هنوز این موافقتنامه اجرائی نشده است و ادامه داد: به دنبال امضای این موافقتنامه تجارت آزاد، یک جهش صادرات و واردات در بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا ایجاد خواهد شد.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه از فضای بسیار خوبی که برای صادرات کالاهای ایرانی در زمینه‌ اتومبیل، ترانزیت، راکتور، قطعات خودرو، مصالح ساختمانی، تجهیزات پزشکی و دارو وجود دارد، خبر داد و اضافه کرد: ایران شناخت بسیار خوبی درخصوص کالاهای مورد نیاز کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و مشترک‌المنافع دارد و اخیرأ استاندارد قطعات خودروی ایرانی نیز پذیرفته شده است.
صفری با اشاره به امکان واردات غلات و کودهایی شیمیایی از روسیه و بلاروس گفت: ما در گذشته این کالاها را از کشورهای بسیار دور وارد می‌کردیم اما حالا و با افزایش واردات از این کشورها می‌توانیم منفعت دلاری نیز داشته باشیم.
کالاهای ایرانی دارای مزیت رقابتی می‌شوند
«سید روح‌الله لطیفی»؛ سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: اوراسیا اولین اتحادیه‌ای است که ایران توانسته به صورت عملیاتی مباحث تعرفه‌ای را مطرح کند و ارقام آن را به صفر برساند. همچنین میزان کالاهایی که در زمان اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی به صورت قابل توجهی افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه این افزایش چشمگیر در تجارت ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به معنای برداشته شدن موانع تجاری است، خاطرنشان کرد: ایجاد مناطق آزاد تجاری مشترک یعنی محدودیت ۸۰۰ قلم کالا از بین می‌رود و فراتر از آن تولید کالاهایی که مورد توجه برای واردات و صادرات هستند به دلیل گسترده شدن معافیت‌ها افزایش پیدا می‌کند.
سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه حجم تجارت در بخش‌های مختلف کالایی با نزدیک شدن تعرفه‌ها به صفر افزایش پیدا می‌کند، تصریح کرد: در این شرایط، کالاهای ایرانی دارای مزیت رقابتی می‌شوند و می‌توانیم با تعرفه حداقلی وارد بازار این کشورها شویم و اعضای اتحادیه نیز به بازار ایران دسترسی بیشتری پیدا می‌کنند.
لطیفی با تاکید بر اینکه ایران می‌تواند به ‌هاب منطقه‌ای تبدیل شود، تصریح کرد: صادرات کالاهای کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا با صادرات مجدد به واسطه قرار گرفتن ایران در کنار اقیانوس هند، دریای عمان و خلیج‌فارس و مسیر راه گذرهای شرق به غرب و جنوب به شمال تسهیل می‌شود.
 افزایش چشمگیر تجارت ایران در جهان
او با بیان اینکه این ظرفیت‌ها با اجرای موافقتنامه تجارت آزاد ایجاد شده است، تاکید کرد: موافقتنامه تجارت آزاد برای اولین بار ایران را با حجم چشمگیری از صادرات و واردات در جهان مواجه می‌کند که با وجود شرایط تحریمی سال‌های گذشته یک اقدام مهم برای شکست سیاست‌های تحریمی غرب است.
به گفته سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه، به غیر از مسیرسازی، کریدورسازی، مسائل اقتصادی مستقیم در مسائل نظامی، امنیتی و اجتماعی می‌توانیم در ظرفیت بزرگی را برای یکدیگر فراهم کنیم.
لطیفی افزود: عضویت ایران در سازمان شانگهای و سازمان همکاری‌های اکو همراه با برخی از اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌تواند ظرفیتی برای ورود به کشورهای ثالث باشد و اشتراکات بسیاری را برای بازار کشورهای دیگر فراهم کند.
او ادامه داد: تجارت با حذف موانع به چند برابر خواهد رسید؛ به طوری که در گام نخست و در سریع‌ترین زمان می‌توانیم به تجارت ۱۰ میلیارد دلار با اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا با اجرای موافقتنامه تجارت آزاد دست یابیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: