kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۹۶۲۲
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۱
 
 
 
وزیر نفت با اشاره به حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت گفت: اسم این عملیات سایبری را گنجشک گذاشته بودند و خبر ندارند که اینجا ایران است و پر عقاب همان سال ۵۷ ریخت چه برسد به گنجشک.
جواد اوجی، وزیر نفت در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره حمله سایبری گفت: نزدیک ساعت ۹ تا ۱۰، تعدادی از جایگاه‌ها در سراسر کشور عملیات سوخت‌رسانی‌شان متوقف شد و به محض اینکه این اتفاق رخ داد ما در شرکت پالایش پخش ستاد بحران را تشکیل دادیم و با یک کار جهادی و تجاربی که از قبل داشتیم با بسیج کردن شاید ۲۲ هزار نفر از همکاران‌مان وارد عمل شدیم، جا دارد از صاحبین و مالکین جایگاه‌های سوخت و همکاری و صبوری مردم و پای کار آمدن صدا و سیما قدردانی کنم، در همان ساعات اولیه این توطئه را خنثی کردیم و عملیات سوخت‌رسانی در جایگاه‌ها را به صورت آفلاین یا دستی برقرار کردیم.
وی افزود: بعدازظهر نیز همکاران ما با بالاآوردن سامانه کارت سوخت مشکل را تا حدودی حل کردند، خوشبختانه شاید نزدیک ۸۸ درصد از جایگاه‌ها در سراسر کشور عملیاتشان با کارت سوخت انجام می‌شود.
وزیر نفت بیان کرد: انجام این کار در کوتاه‌ترین زمان یک کار جهادی بود اینها برنامه‌ریزی کرده بودند و فکر می‌کردند با این کار مردم را عصبانی کنند و به چالش بیندازند اما با تدبیر و کار جهادی که صورت گرفت خیلی‌ها حتی متوجه این موضوع نشدند. 
اوجی تصریح کرد: اسم این عملیات سایبری را نیز گنجشک گذاشته بودند و خبر ندارند که اینجا ایران است و
پر عقاب همان سال ۵۷ ریخت چه برسد به گنجشک.
وی در ارتباط با تامین سوخت اظهار کرد: با تدابیری که در این ۷،۸ ماهه در وزارت نفت و شرکت‌های تابع انجام دادیم، شاید امسال سابقه هم نداشته نزدیک ۹۳ درصد سبد سوختی ما در نیروگاه‌ها گاز بوده است و بیش از ۳۶ میلیون متر مکعب گاز بیشتر به نیروگاه‌ها دادیم و روزانه ۶ میلیون بیشتر به صنایع، گازرسانی شده است.
وزیر نفت گفت: ما ۱۰ پالایشگاه نفت داریم و کیفی‌سازی محصولات پالایشگاهی را به جد آغاز کرده‌ایم. چند ماه قبل اولین پالایشگاه، پالایشگاه اصفهان بود که کیفی‌سازی نفت و گاز آن به یورو۵ با حضور آیت‌الله رئیسی به بهره‌برداری رسید. در پالایشگاه شازند یا ستاره خلیج‌ فارس و مابقی پالایشگاه‌ها همه تلاش خودمان را انجام می‌دهیم.
وزیر نفت عنوان کرد: هم در زنجیره نفت کوره و هم کاهش سولفور نفت کوره و هم کیفی‌سازی سایر محصولات پالایشگاهی ورود کرده‌ایم.
اوجی یادآور شد: من بیش از ۳۰ سال است در این صنعت کار می‌کنم، سابقه نداشته طرح‌های کیفی‌سازی پالایشگاهی، فرمتی که در این دولت رقم خورده اتفاق افتاده باشد. ظرف دو سه سال آتی همه محصولات پالایشگاهی گرچه امروز همه استاندارد هستند اما استاندارد آنها را در حد یورو۵ بالا خواهیم برد. بحث کیفی‌سازی محصولات پالایشگاهی در همه پالایشگاه‌های کشور دستاورد بزرگی بود.
وی درباره جمع‌آوری گازهای مشعل گفت: در این دولت در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته است، تا امروز نزدیک ۱۱ میلیون متر مکعب و تا پایان سال ۱۸ میلیون مترمکعب و شاید بیش از ۶۸ پروژه جمع‌آوری گازهای مشعل را در دستور کار داریم.
اوجی خاطرنشان کرد: کیفی‌سازی محصولات و فرآورده‌های نفتی در پالایشگاه و بحث جمع‌آوری گازهای مشعل به‌طور جد جزو دستور کار وزارت نفت قرار دارد.
 بیش از ۹۳ درصد سبد سوخت  در نیروگاه‌های ما 
گاز بوده است
وی بیان کرد: این نکته را تاکید می‌کنم بیش از ۹۳ درصد سبد سوخت در نیروگاه‌های ما گاز بوده است که یک انرژی پاک است و به مرور زمان این را بالاتر خواهیم برد و از طرف دیگر فرآورده‌های نفتی را بالاتر از حد استاندارد کیفی‌سازی خواهیم کرد. وزیر نفت در پاسخ به این سؤال که آیا تدابیر لازم برای جلوگیری از حمله سایبری دیده نشده بود، گفت: خوشبختانه سامانه سوخت ما مشکلی پیدا نکرده و دیتاسنتر ما در شرکت پخش و پالایش است. کارشناسان در حوزه شورای انفورماتیک و همکاران خودمان و تیمی که آیت‌الله رئیسی مشخص کرده‌اند در حال بررسی هستند.
وی تصریح کرد: بحث حملات سایبری معمولا در همه جهان وجود دارد اما اینکه بالفور و در یک واکنش سریع برگردیم و خنثی کنیم و اجازه ندهیم که مردم دچار چالش شوند بحث مهم‌تری است. وزیر نفت در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر عرضه سوخت همراه با کارت سوخت یارانه‌ای گفت: این‌گونه بحث‌های متفرقه وجود دارد و ‌کارشناسان مطرح می‌کنند و بررسی و مطالعه در زمینه انتقال کار سوخت به کارت ملی یا با کارت بانکی در دست بررسی کارشناسان قرار دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: