kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۹۳۱۵
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۹
 
سرویس خارجی-
خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت، قیمت‌های بالای کالا و خدمات و نیز افزایش هزینه‌های استقراض، جیب آمریکایی‌ها را خالی و اقتصاد را به اولویت شهروندان در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی تبدیل کرده است.
انتخابات آمریکا سال آینده برگزار خواهد شد، در حالی که دغدغه اصلی مردم این کشور مشکلات معیشتی است. بر اساس گزارش روز سه‌شنبه بلومبرگ، با وجود کاهش نرخ تورم در آمریکا، قیمت‌های بالا همچنان جیب آمریکایی‌ها را خالی کرده و اقتصاد می‌تواند به موضوع اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری آتی در این کشور تبدیل شود. بلومبرگ نوشت: «پس از سال‌ها تورم بالا، مصرف‌کنندگان آمریکایی بار سنگین گرانی را به دوش می‌کشند که در دهه‌های گذشته بی‌سابقه بوده است، حتی با وجود این‌که سرعت افزایش قیمت‌ها کاهش یافته است.» بر اساس این گزارش، مصرف‌کننده آمریکایی اکنون به ۱۱۹.۲۷ دلار برای خرید همان کالاها و خدماتی نیاز دارد که قبل از همه‌گیری، یعنی در سال ۲۰۲۰ به قیمت ۱۰۰ دلار می‌خرید. از اوایل سال ۲۰۲۰، قیمت‌ها تقریباً به اندازه ۱۰ سال کامل قبل از همه‌گیری کرونا افزایش یافته است.
قیمت‌ها تا ۳۵درصد افزایش دا​شته
بلومبرگ می‌گوید که صرفه‌جویی در بودجه خانواده آمریکایی دشوار شده است، زیرا قیمت‌های مواد غذایی از ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۵درصد افزایش یافته است و همین امر در مورد برق نیز صدق می‌کند. قیمت خودروهای فرسوده نیز ۳۵درصد، بیمه خودرو ۳۳درصد و کرایه حدود ۲۰درصد افزایش یافته است. این آمار و ارقام دلیل نارضایتی شدید آمریکایی‌ها از اقتصاد را روشن می‌کند. اگرچه کیفیت زندگی تا حد زیادی به حالت عادی قبل از همه‌گیری بازگشته است، اما هزینه‌های زندگی این‌طور نیست و از سال ۲۰۲۰ دستمزدهای واقعی با احتساب تورم گویی افزایش نیافته است. بلومبرگ افزود: «با وجود این‌که داده‌های دولتی کاهش تورم را نشان می‌دهد، اما این کاهش آتش افزایش قیمت‌ها در زندگی مردم را خاموش نکرده زیرا قیمت‌ها هرچند با سرعت کمتر، در حال رشد است و هرگز به سطوح اوایل سال ۲۰۲۰ بازنگشته است. در عین حال، قیمت مسکن و اجاره‌بها در بدترین حالت خود قرار دارد، نرخ وام خودرو به شدت افزایش یافته است و وام گرفتن از طریق کارت اعتباری هرگز تا این حد گران تمام نمی‌شد.»
آن‌طور که فارس نوشته است، بر اساس این گزارش، حقوق بسیاری از آمریکایی‌ها از سال ۲۰۲۰ به سرعت افزایش یافته است، اما تورم بخش غالب این سود را بلعیده است، یعنی افزایش دستمزد‌ها در دهه‌های اخیر باعث نشده است که شهروندان معمولی آمریکایی‌ وضعیت بهتری نسبت به قبل نداشته باشند. نویسنده گزارش بر این باور است که ناامیدی مصرف‌کننده از افزایش قیمت‌ها و هزینه‌های استقراض ممکن است نقش مهمی در تعیین این‌که جو بایدن برای دور دوم ریاست‌جمهوری پیروز شود یا خیر، بازی می‌کند، زیرا از هر ۱۰ رای‌دهنده در ایالت‌ها، چهار نفر گفتند که اقتصاد مهم‌ترین موضوع آنها در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ است.
هشدار آژانس‌های فدرال آمریکا درباره افزایش خشونت‌ها
خبر دیگر آن‌که اف‌بی‌آی و وزارت امنیت داخلی آمریکا در اعلامیه‌ای نسبت به افزایش «خشونت فردی» در تجمعات مرتبط با سال نو و دیگر رویدادها هشدار داده و گفتند این کشور از زمان عملیات «طوفان الاقصی» با «افزایش» جرایم نفرت‌محور و دیگر خشونت‌ها مواجه بوده است. به گزارش ایسنا، اف‌بی‌آی و وزارت امنیت داخلی آمریکا نسبت به احتمال بروز «خشونت فردی» هشدار دادند که می‌تواند تجمعات مرتبط با تعطیلات سال نو و دیگر رویدادهای را به دلیل تنش‌های ناشی از جنگ رژیم صهیونیستی و حماس هدف قرار دهد. روزنامه نیویورک‌پست در این‌باره نوشت: «این آژانس‌های فدرال به همراه مرکز ملی ضد تروریسم، اعلامیه‌ای در زمینه خدمات عمومی درباره تهدید شدت‌یافته خشونت در زمستان پیش‌رو منتشر کردند. این اعلامیه در پی هشدارها در اکتبر [مهرماه] منتشر شده است.»
نام:
ایمیل:
* نظر: