kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۸۸۹۷
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۹
رئیس سازمان سینمایی کشور در گفت‌وگوی برخط با آناصحت کاکایف معاون وزیر فرهنگ و مدیر کمیته رادیو، تلویزیون و سینمای ترکمنستان مذاکره کرد.
 
 
محمد خزاعی در این گفت‌وگو با اشاره به دیپلماسی فرهنگی دولت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: دیپلماسی فرهنگی ما با کشورهای همسایه فرصت خوبی است که باید تلاش کنیم با زبان سینما از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم.  رئیس سازمان سینمایی ‌رویکرد سازمان سینمایی در سیاستگذاری بین‌الملل را گسترش زمینه‌های همکاری منطقه‌ای دانست چرا که سینما، زبان مشترکی برای کشورها در جهان امروز است.
وی ادامه داد: به منظور استفاده از ظرفیت سینما در راستای توسعه و تقویت همکاری‌های منطقه‌ای‌، جشنواره فیلم خزر را با همکاری پنج کشور پیش رو داریم.  خزاعی با اشاره به نشست مقدماتی این رویداد فرهنگی سینمایی در آاینده نزدیک خاطرنشان کرد: پیش از برگزاری، از نمایندگان پنج کشور دعوت می‌شود تا در نشست مقدماتی آن در ایران حضور پیدا کرده و درخصوص میزبانی دوره‌های آتی جشنواره خزر، تبادل نظر و مذاکره خواهد شد. علاوه‌بر آن‌ در دیدار مشترک حضوری پیرامون سایر همکاری‌های فرهنگی و سینمایی دو کشور مذاکرات جامع‌تری صورت خواهد گرفت به‌ویژه که کشور ترکمنستان ظرفیت‌های بالقوه‌ای در حوزه مستند دارد. 
وی، با اشاره به تجربه نمایش چند فیلم از ایران در سینماهای ترکمنستان عنوان کرد: ما حاضریم با کمک رایزنی فرهنگی ایران و شما فصل جدید فعالیت پخش و توزیع محصولات سینمای ایران را در کشور ترکمنستان آغاز کنیم. همچنین، آمادگی تولید مشترک آثاری مبتنی بر مؤلفه‌های دو کشور را داریم. آناصحت کاکایف معاون وزیر فرهنگ و مدیر کمیته دولتی رادیو و تلویزیون و سینمای ترکمنستان در این گفت‌وگو با استقبال از گسترش همکاری‌های سینمایی و فرهنگی دو کشور گفت: سینمای ایران معتبر و بزرگ است و باور دارم این همکاری و دوستی به رشد متقابل سینمای ترکمنستان منجر می‌شود. وی از تلاش‌ها و پیگیری رایزن فرهنگی ایران در زمینه‌سازی این گفت‌وگو تشکر کرد. 
معاون‌ وزیر فرهنگ ترکمنستان خاطرنشان کرد: در سال گذشته در جشنواره‌ای که برگزار کردیم یک فیلم ایرانی پخش شد و مورد استقبال گسترده ترکمنستانی‌ها قرار گرفت.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: