kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۸۷۲۱
تاریخ انتشار : ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۸

 

وزارت نیرو اعلام کرده است: از ۱۴۱ نیروگاه بزرگ کشور تنها ۱۶ واحد (12 درصد واحدهای تولید برق)، امکان مصرف سوخت مازوت دارند.
به گزارش رسانه‌ها، همه‌ساله و با فرا رسیدن فصل سرد سال، موضوع آلودگی هوا و منابع مؤثر در این پدیده مورد توجه قرار می‌گیرد. در این بین برخی اظهارنظر‌های غیر‌کارشناسی سبب می‌شود نه‌تنها افکار عمومی و رسانه از منابع اصلی آلودگی به‌ویژه در کلان‌شهر‌ها منحرف شود بلکه مطالبی مورد اشاره قرار گیرد که اساساً با واقعیت همخوانی ندارد.
«سوده نجفی» و «مهدی پیرهادی» از جمله اعضای شورای شهر تهران هستند که طی روز‌های گذشته با اظهارنظر درباره مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌های شهر تهران، توجهات را در زمینه منابع آلودگی هوای تهران در زمان حاضر به‌سمت نیروگاه‌ها جلب کرده‌اند.
این مواضع در حالی بیان می‌شود که بر اساس اعلام وزارت نیرو، اساساً از بین 141 نیروگاه بزرگ کشور تنها 16 نیروگاه (12 درصد واحدهای تولید برق) قابلیت و امکان مصرف سوخت مازوت دارند و از سوی دیگر هیچ‌کدام از نیروگاه‌های فعال استان تهران مازوت مصرف نمی‌کنند.
نیروگاه‌های تهران مازوت نمی‌سوزانند
آن‌طور که «مصطفی رجبی مشهدی» سخنگوی صنعت برق کشور و نیز دیگر مسئولان ارشد صنعت برق کشور بیان می‌کنند؛ در تهران برای تأمین برق هیچ نیروگاهی مازوت مصرف نمی‌کند. همچنین در کل کشور فقط 16 نیروگاه بخاری وجود دارد و بقیه نیروگاه‌ها گازی و سیکل ترکیبی هستند که اساساً امکان مصرف مازوت را ندارند. از بین این 16 نیروگاه نیز مخزن سوخت دو نیروگاه بعثت و اصفهان سال‌هاست پلمب شده و از دسترس استفاده خارج است.
توضیح بیشتر اینکه نیروگاه‌های موجود در استان تهران شامل نیروگاه‌های طرشت، بعثت و ری هر سه از سوخت گاز استفاده می‌کنند و نیروگاه‌های دیگر شامل شهدای پاکدشت و پرند نیز به‌دلیل ماهیت سیکل ترکیبی امکان مصرف مازوت ندارند.
خودروها؛ عامل اصلی آلودگی هوا
با این تفاسیر به‌نظر می‌رسد آنچه تهران در حوزه آلودگی هوای در زمان حاضر با آن درگیر است کاهش ضریب تخلیه آلودگی هوای تهران به‌دلیل سرد شدن هوا، افزایش تعداد خودروها و عدم بازنشستگی خودرو‌های فرسوده و در نتیجه افزایش مصرف بنزین است.
به‌عنوان نمونه در این خصوص پیشتر «مرضیه حصاری»؛ مدیرکل دفتر حمل‌ونقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از سهم 75 تا 80 درصدی منابع متحرک یا وسایل نقلیه در آلایندگی کلان‌شهر تهران خبر داده بود. همچنین پرویز سروری؛ رئیس شورای ‌عالی استان‌ها نیز ضمن رد مصرف مازوت در نیروگاه‌های تهران به رسانه‌ها گفت: «بیش از 80 درصد سهم آلایندگی شهر تهران مربوط به منابع آلاینده متحرک است.»
​ضمن اینکه به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا فخاری؛ استاندار تهران هم اظهار کرد: تاکنون خبر موثقی مبنی بر استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها نداشته‌ایم.

نام:
ایمیل:
* نظر: