kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۸۶۹۰
تاریخ انتشار : ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۸

 

رئیس ‌مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به هیچ وجه بررسی لایحه حجاب و عفاف پشت درهای بسته نبوده است، گفت: درباره اینکه چرا این لایحه بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی بررسی نشد، باید بگویم که سرعت عمل می‌خواستیم؛ این لایحه
دو‌فوریتی بود و به دو فوریت آن رأی داده نشد و یک فوریتی شد. اگر از مسیر صحن پیش می‌رفتیم بررسی آن حداقل یک سال تا یک سال‌ونیم طول می‌کشید در حالی که باید آن را در زمان کوتاهی تعیین تکلیف می‌کردیم.
محمدباقر قالیباف در چهارمین و آخرین بخش برنامه بدون توقف درباره بررسی لایحه عفاف و حجاب گفت: برخی دانشجویان اشاره کردند که لایحه حجاب و عفاف پشت درهای بسته تصویب شد در حالی که این لایحه از روز نخست در تمام رسانه‌ها مطرح شد و بر روی سایت مجلس قرار گرفت. همچنین بنده با گروه‌های مختلف جلسه برگزار کردم چون در کمیسیون بر اساس اصل ۸۵ رسیدگی می‌شد حتی مصوباتی که نهائی می‌شد، نظرات نمایندگان و نخبگان جامعه هم در مورد طرح ارائه و اعمال می‌شد و به هیچ وجه بررسی این لایحه پشت درهای بسته نبوده است.
وی در بخشی دیگر نیز یادآور شد: درباره اینکه چرا بر اساس اصل ۸۵ آن را بررسی کردیم باید بگویم که زیرا سرعت عمل می‌خواستیم؛ این لایحه دو فوریتی بود و به دو فوریت آن رأی داده نشد و یک فوریتی شد. اگر از مسیر صحن پیش می‌رفتیم بررسی آن حداقل یک سال تا یک سال و نیم طول می‌کشید در حالی که باید آن را در زمان کوتاهی تعیین تکلیف می‌کردیم و این موضوع به صورت اصل ۸۵ بررسی شد، می‌توانید اطلاعات بررسی آن را در اینترنت جست‌وجو کنید و در تمامی سایت‌ها وجود دارد و از این طرح دفاع می‌کنم؛ این طرح زمانی که لایحه‌ آن ارائه شد فقط به جرم‌انگاری توجه شده بود اما اکنون گروه‌های ایجابی و بخش‌های فرهنگی و آموزشی، تقویتی و وظایف دستگاه‌های دولتی و سایر دستگاه‌ها مدنظر قرار گرفت و جرم‌انگاری‌ها هم انجام شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: