kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۴۲۶۹
تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۲
با حضور «محسنی اژه‌ای» در دانشگاه تبریز انجام شد
 رئیس‌قوه قضائیه یک بار دیگر در طی مدت‌زمانی که تصدی مسئولیت این قوه را برعهده‌دارد، در میان دانشجویان حاضر شد و پای گفت‌و‌گوی صریح و صمیمی آنها نشست.
 
به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای روز چهارشنبه در جریان سفر به استان آذربایجان شرقی، در دانشگاه تبریز حاضر شد تا با دانشجویان و جوانان به صورت مستقیم و بدون‌واسطه به گفت‌و‌گو و تبادل نظر بپردازد.
محسنی اژه‌ای طی حدود ۲۷ ماه اخیر که تصدی ریاست عدلیه را بر عهده‌دارد، چندین نشست هم‌اندیشی با اقشار مختلف مردمی و نخبگانی به ویژه دانشجویان کشور برگزار کرده است. 
رئیس‌قوه قضائیه طی سخنانی در دیدار دیروز خود با دانشجویان و اساتید دانشگاهی استان آذربایجان شرقی ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی دانشگاهی اظهارداشت: از سخنان و اظهارات شما دانشجویان و اساتید بسیار استفاده کردم و معتقدم این سخنان و مواضع هر کدام در جای خود قابلیت کاربرد برای انتفاع اجتماعی را دارند. 
وی افزود: زیربنای استقلال و اقتدار نظام پیشرفت در مباحث علمی است؛ لذا شما دانشجویان از جوانی و نشاط خود برای ارتقاء بنیه علمی بهره بگیرید و تلاش کنید در آینده، نواقص و ‌اشکالات کنونی را رفع کنید. 
رئیس‌دستگاه قضا بیان داشت: دشمن درصدد القاء تحقیر و کوچک‌شماری در بین جوانان ماست؛ لذا ما نباید در این چرخه و فرآیند وارد شویم و از توانمندی‌ها و جنبه‌های مثبتی که داریم غافل شویم. 
محسنی اژه‌ای با بیان این‌که کلیه‌ مطالب مطرح شده از جانب شما دانشجویان و اساتید اعم از موضوعات مرتبط با قوه قضائیه و سایر مطالب را پیگیری خواهم کرد، گفت: طی مدتی که متصدی مسئولیت ریاست قوه قضائیه هستم با نمایندگان تمامی اقشار جامعه دیدار و نشست‌های هم‌اندیشی برگزار کرده‌ام و همواره از گفت‌و‌گو و نشست و برخاست با مردم و صاحبنظران و منتقدان استقبال کرده‌ام. 
 درخواست اژه‌ای ازدانشگاهیان
 برای مشارکت در به‌روزرسانی سند تحول قضائی
رئیس‌دستگاه قضا با ‌اشاره به مقوله به‌روزرسانی سند تحول قضایی و فراخوان صادره در این خصوص از ناحیه معاونت راهبردی قوه قضائیه بیان داشت: از همه دانشجویان و اساتید درخواست می‌کنم که نقطه‌نظرات خود را درخصوص به‌روزرسانی و ارتقاء سند تحول قضایی ارائه دهند و اطمینان داشته باشند که این نقطه‌نظرات مورد استفاده ما قرار خواهد گرفت. 
وی اظهار داشت: دستگاه قضائی آمادگی کامل دارد تا ظرفیت‌ها و امکانات پژوهشی و حقوقی خود را در اختیار مجامع دانشگاهی قرار دهد و تعامل پایدار و سازنده‌ای را در حوزه‌های مربوطه با دانشگاهیان برقرار سازد؛ به منظور تحقق این مهم، با آغوش باز پذیرای ایده‌های شما دانشجویان و اساتید خواهیم بود. 
محسنی اژه‌ای با ‌اشاره به مقوله آزادی‌های مشروع، بیان داشت: مبتنی بر وظیفه قانونی و امتثال امر ولی فقیه، یکی از اولویت‌های کاری خود را توسعه و بسط آزادی‌های مشروع تعریف کرده‌ام، اما مع‌الأسف هنوز همه مصادیق آزادی‌های مشروع شناسایی و تعریف نشده‌اند؛ لذا در این حوزه نیازمند اقدامات متقنِ پژوهشی و تحقیقاتی هستیم و این عرصه‌ای است که شما دانشجویان و اساتید می‌توانید به بارزترین شکل ممکن یاریگر ما باشید. در موارد و مقولاتی نیز تشخیص حکم به عرف محول شده است؛ سؤالی که مطرح می‌شود آن است که در این قبیل موارد کدام عرف باید ملاک نظر و عمل قرار گیرد؛ از شما دانشجویان و اساتید درخواست دارم که در این حوزه نیز با تدبّر و تعمق، به ما کمک کنید.
رئیس‌قوه قضائیه گفت: اگر از تبعیض یا عدم عدالت اجتماعی رنج می‌بریم و می‌خواهیم حقوق عامه بصورت تمام و کمال احیاء شود، چاره کار اتخاذ رویکرد مدبرانه و پرهیز از یکسویه‌نگری و نگاه تک‌بعدی به مقولات و موضوعاتی است که در پرتوی آنها عدالت و توسعه توأمان محقق می‌گردند. باید بتوانیم میان دوگانه‌ها جمع ایجاد کنیم تا میان بخش‌ها و امور هم‌افزایی ایجاد شود. 
وی در ادامه با ‌اشاره به موضوع بانک‌ها افزود: همان‌طور که سال گذشته وعده دادیم، امسال با کمک دولت در بحث تخلفات و جرائم بانکی ابتدا به سراغ بانک‌ها رفته‌ایم، در عین این‌که به موضوع مشتریان آنها هم رسیدگی می‌کنیم؛ البته باید توجه داشت که در این قضیه، قصد ما اصلاح رویه‌ها و امور و انسداد بستر‌های فسادزا است و صرفاً نمی‌خواهیم کسی را محکوم کنیم و به زندان بیفکنیم.
پیش از سخنان رئیس‌دستگاه قضا، هشت نفر از دانشجویان و پنج نفر از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های استان آذربایجان شرقی به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند.
 تقدیر از حضور در جمع نخبگان
 و پاسخگویی به رویکردهای متفاوت 
رئیس‌دانشگاه تبریز در این نشست طی سخنانی گفت: جرأت، جسارت و شجاعت رئیس‌قوه قضائیه برای حضور در دانشگاه‌ها و جمع‌های دانشجویی و پاسخگویی به سؤالات و دغدغه‌های دانشجویان و اساتید را می‌ستاییم. 
«نصرالله‌زاده» در ادامه، بر ضرورت افزایش سهم آموزش عالی از بودجه کشور و همچنین ضرورت تخصیص بودجه ویژه به‌اندیشکده‌ها و پژوهشکده‌های استان آذربایجان شرقی تاکید کرد و خواستار صدور دستور ویژه رئیس‌قوه قضائیه به سازمان ثبت اسناد و املاک برای مستند‌سازی اراضی دانشگاه‌ها شد.
  رئیس‌قوه قضائیه شخصیتی تکلف‌ستیز است
نماینده تشکل بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان آذربایجان شرقی نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: ما دانشجویان، شخصیت ساده‌زیست و تملق‌ستیز حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای را می‌ستاییم و اذعان می‌کنیم که حضور بی‌تکلف رئیس‌دستگاه قضا در جمع‌ها و اقشار مختلف مردمی، اقدامی قابل ستایش است. 
«عرب احمدی» در ادامه، عفو معیاری تعداد قابل توجهی از محکومان و متهمان در اواخر سال گذشته و همچنین مبارزه جدی با فساد درون قوه قضائیه که نمونه اخیر آن رسیدگی به پرونده یکی از مقامات ارشد قوه قضائیه بوده است را از جمله اقدامات ارزشمند و قابل تقدیر دستگاه قضا طی مدت اخیر دانست و افزود: ما تاکید می‌کنیم که به هیچ وجه ممکن نباید کلام و تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی بر روی زمین باقی بماند و همین‌جا با صدای بلند اعلام می‌کنیم «بانک‌ها غلط می‌کنند با پول مردم بنگاه‌داری کنند». نباید شرایط به نحوی باشد که یک بانک خصوصی به تنهایی به میزان ۲۵ درصد پایه پولی کشور را افزایش دهد و ضرر این اقدام به مردم و نفع آن به عده‌ای محدود برسد. 
وی با انتقاد از عملکرد رسانه‌ای قوه قضائیه، ادامه داد: در شرایطی که دشمنان بیشترین هجمه‌ها را به قوه قضائیه وارد می‌کنند اطلاع‌رسانی سریع و دقیق اقدامات و تبیین قوی دستاورد‌های دستگاه قضا در سطح جامعه، امری ضروری است. 
 عدم نظارت کافی بر عملکرد قضات
 یکی از حلقه‌های مفقوده در قوه قضائیه
در ادامه این مراسم، نماینده تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های استان آذربایجان‌شرقی 
طی سخنانی، عدم نظارت کافی بر عملکرد قضات را یکی از حلقه‌های مفقوده در قوه قضائیه دانست و بر ضرورت تسریع در اجرای کامل سند تحول قضائی و همچنین پرهیز از آفت‌های مربوط به آمارگرایی در عدلیه تاکید کرد. 
«علی احمدی» افزود: خبر رسیدگی دستگاه قضا به پرونده فرزندان یکی از مقامات ارشد قوه قضائیه، نشان‌دهنده جدیت و قاطعیت مجموعه تحت مدیریت حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در برخورد با فساد است و البته ضرورت دارد که اطلاع‌رسانی‌ها درخصوص این خبر بیشتر باشد. 
وی ضمن انتقاد از سرنوشت نامعلوم طرح شفافیت، بر ضرورت برخورد با آن دسته از مسئولان و مدیران که دچار ترک فعل بوده و هستند تاکید کرد و گفت: سؤال ما این است که چرا مشکل آب شرب تبریز پس از گذشت بیش از ۵۰ روز از وعده استاندار، هنوز حل نشده است؟ 
  علت‌های اصلی افزایش مهاجرت نخبگان از کشور
نماینده شورای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های تبریز هم در این نشست گفت: «وضعیت نابسامان اقتصادی»، «عدم کسب درآمد در دوران تحصیل» و همچنین «عدم اطمینان از شغل آینده در زمان دانشجویی» از جمله علل اصلی افزایش مهاجرت نخبگان از کشور به شمار می‌روند.
«ساناز احمدی‌پور» ضمن انتقاد از عدم ارتباط مناسب میان دانشگاه و بخش صنعت افزود: انتظار می‌رود قوانین اصولی و مستحکمی در راستای تحکیم ارتباط میان دانشگاه و بخش صنعت وضع شود. 
  انتقاد از دخالت‌های برخی از مسئولان استانی
 در انتصابات مدیران 
نماینده تشکل انجمن اسلامی دانشجویان دفتر تحکیم وحدت طی سخنانی به بیان برخی چالش‌های دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی نظیر مشکلات فضای فیزیکی و کمبود امکانات رفاهی پرداخت و بر ضرورت ساماندهی وضعیت جذب اساتید حق‌التدریسی و هیئت علمی این دانشگاه تاکید کرد. 
«علیرضا محمدی» در ادامه خواستار رسیدگی جدی دستگاه قضا به دخالت‌های برخی از مسئولان استانی در انتصابات مدیران و مقامات آذربایجان شرقی شد. 
 مسئولان از رویه رئیس‌قوه قضائیه الگوبرداری کنند
«فاطمه حسین‌زاده» دانشجوی فقه و حقوق دانشگاه شهید مدنی آذربایجان شرقی نیز طی سخنانی اظهارداشت: ما دانشجویان خواهان این هستیم که همه مسئولان، از رویه رئیس‌قوه قضائیه در زمینه حضور در جمع‌های دانشجویی الگوبرداری کنند.
 لزوم ابهام‌زدایی از پرونده‌ قضایی چهره‌های شناخته شده 
در جریانات سال گذشته 
در ادامه این مراسم نماینده دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و سرپرست گروه جهادی شهید اجاقی، طی سخنانی خواستار ابهام‌زدایی از پرونده‌های قضایی چهره‌های شناخته شده کشور در جریانات سال گذشته شد. 
«ندا عباس‌نژاد» در بخش دیگری از صحبت‌های خود با ‌اشاره به پخش سریال «آقای قاضی» از رسانه ملی گفت: از پرمخاطب بودن سریال «آقای قاضی» مشخص شد که مردم نسبت به این‌گونه آثار که باعث ارتقاء آگاهی‌های حقوقی آنها می‌شود استقبال می‌کنند و باید بگوییم که جای این‌گونه مجموعه‌ها در رسانه ملی تاکنون بسیار خالی بوده است. 
عباس‌نژاد بر ضرورت ارتباط وثیق‌تر رؤسای دانشگاه‌ها با دانشجویان تاکید کرد و در بخش دیگری از صحبت‌های خود نیز اظهارداشت: پروسه طولانی رسیدگی به پرونده‌ها در دادسراها، مردم را دلسرد می‌کند و ضرورت دارد که دستگاه قضایی هرچه سریع‌تر راهکار‌های عملیاتی خود را برای کاهش اطاله دادرسی اجرایی کند. وی همچنین خواستار دسترسی دانشجویان به اطلاعات و داده‌های دستگاه قضا برای انجام تحقیقات و نگارش پایان‌نامه‌های دانشجویی شد و در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان داشت: در مقوله جذب و استخدام قوه قضائیه نباید تفاوتی بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی با فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌های کشور وجود داشته باشد. 
  برای افزایش هزینه‌های دانشجویی فکری بشود
نماینده دانشجویان دانشگاه تبریز نیز طی سخنانی در این جلسه بر ضرورت تخصیص هرچه بیشتر امکانات رفاهی به دانشجویان غیر بومی دانشگاه‌های سراسر کشور تاکید کرد و گفت: با وجود آن‌که هر سال قیمت غذای دانشجویی با توجه به میزان تورم افزایش پیدا می‌کند، اما شاهد هستیم که هر سال از کیفیت این غذا کاسته می‌شود و این در شرایطی است که اغلب دانشجویان هیچ‌گونه درآمدی ندارند. 
«سونیا فتاحی» در بخش دیگری از صحبت‌های خود به انتقاد از شرایط خوابگاه دانشجویان دانشگاه تبریز پرداخت و این سؤال را مطرح کرد که چند درصد از فرزندان مسئولان در شرایط سخت زندگی خوابگاهی، روزگار دانشجویی خود را می‌گذرانند.
  برخورد با قانون‌شکنان
 برای افکار عمومی جامعه اقناع‌کننده نیست
نماینده دانشجویان دانشگاه پیام نور تبریز هم در این نشست با بیان این‌که برقراری عدالت آموزشی، اقتصادی و فرهنگی، مطالبه جدی دانشجویان از دستگاه قضا می‌باشد، گفت: متاسفانه برخورد قوه قضائیه با قانون‌شکنان، چندان برای افکار عمومی جامعه اقناع‌کننده نیست. 
«سید آریا موسویان» با بیان این‌که مشکلاتی نظیر «گرانی مسکن»، «گرانی خودرو»، «سود‌های غیرمتعارف بانک‌ها» و «تورم»، کام جوانان را تلخ کرده است، افزود: قوه قضائیه باید حرکت خود را در مسیر اجرای عدالت به صورت طوفنده و انقلابی به پیش ببرد.
 درخواست واقعی کردن تعرفه‌های پزشکی 
و پوشش کامل بیمه‌ای اقشار کم درآمد
«زهرا فردی‌آذر» عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز بر ضرورت نگاه جامع و صحیح رسانه‌ها به جامعه پزشکی و شغل خطیر و حساسی که پزشکان بر عهده‌دارند تاکید کرد. 
وی خواستار افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های علوم پزشکی، واقعی کردن تعرفه‌های پزشکی و پوشش کامل بیمه‌ای اقشار کم درآمد شد. 
  امروز ایران در حوزه تحقیقاتی و علمی 
با کشور‌های بزرگ دنیا در حال رقابت است
«حسین حسینی» نماینده اساتید دانشگاه‌های استان آذربایجان شرقی هم با بیان این‌که امروز ایران در حوزه تحقیقاتی و علمی با کشور‌های بزرگ دنیا در حال رقابت است، گفت: متاسفانه امپراتوری رسانه‌ای جهانی در تلاش است پیشرفت‌های تحقیقاتی و علمی ایران را بایکوت رسانه‌ای کند و در این شرایط، رسانه‌های داخلی از جمله رسانه ملی نقش ویژه‌ای در انعکاس پیشرفت‌های علمی و تحقیقاتی کشور دارند.
وی افزود: تا پیش از انقلاب حتی نبشی‌های دکل‌های فشار قوی برق را نیز از خارج از کشور وارد می‌کردیم، اما امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که کلیه خطوط و پست‌های فشار قوی برق در داخل کشورمان تولید می‌شود؛ به خاطر دارم که در دوران دفاع مقدس اجزا و قطعات خمپاره‌ها را هم نمی‌توانستیم تولید کنیم، اما امروز به میزان انبوه، موشک نقطه‌زن طراحی و تولید می‌کنیم. 
 نقد و نقادی، لازمه نشاط و پویایی جامعه است
«پرویز آژیده» نماینده بسیج اساتید استان آذربایجان شرقی نیزطی سخنانی با بیان این‌که نقد و نقادی، لازمه نشاط و پویایی جامعه است، عنوان کرد: تا پیش از پیروزی انقلاب، نقد مسئولان بسیار مشکل و نقد ارباب آنها یعنی آمریکا غیرممکن بود چرا که بود و نبود مسئولان، به خواست و اراده آمریکایی‌ها بستگی داشت. 
وی همچنین بر ضرورت تمیز قائل شدن میان انتقاد و انتقام تاکید کرد و گفت: در نظام اسلامی «تبعیض» عامل اصلی عمده نارضایتی‌هاست. 
آژیده در ادامه صحبت‌های خود بر ضرورت تحقق کامل دولت الکترونیک و ارتباط منظم و هدفمند مسئولان با دانشگاه‌ها تاکید کرد. 
  انتقاد از تفاوت دستمزد اساتید وزارت علوم 
و وزارت بهداشت
«محمود تورچی» نماینده شورای صنفی اساتید استان آذربایجان شرقی نیز طی سخنانی ضمن انتقاد از تفاوت دستمزد اساتید وزارت علوم و وزارت بهداشت، بر ضرورت حفظ استقلال دانشگاه‌ها تاکید کرد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: