kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۳۷۷۵
تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۰
 
 
 
در روزهای اخیر ویدیویی از جلسۀ دفاع از پایان‌نامه یک دانشجو در دانشگاه تهران در یک کادر بسته منتشر شده و نوع پوشش و همچنین تمجید او از برخی مؤسسان گروهک‌ها و فرقه‌های تجزیه‌طلب منقرض‌شده، حواشی بسیاری را تاکنون ایجاد کرده است.
در پی انتشار این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی تشکل‌های دانشجویی در مواضع مختلفی نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند که در ادامه می‌خوانید.
دفتر تحکیم وحدت در نامه‌ای خطاب به رئیس ‌دانشگاه تهران ضمن ‌اشاره به اینکه چگونه یک محکوم امنیتی در ساحت مقدس علم و دانش با پوشش تروریستی گروهک‌های تجزیه‌طلب حاضر شد نوشت: ناظر بر اینکه اخیرا انتشار فیلم جلسه دفاع خانم لیلا حسین‌زاده در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به آن شیوه وقیح و رادیکال تعجب همگان را برانگیخته است؛ جای تعجب دارد که چگونه یک محکوم امنیتی در ساحت مقدس علم و دانش با پوشش تروریستی گروهک‌های تجزیه‌طلب حاضر شده و به تقدیس آنها پرداخته است! وی با وقاحت تمام، کلامش را با گرامیداشت نام دو خائن تجزیه‌طلب آغاز می‌کند و به اسم آزادی، تجزیه‌طلبی را تبلیغ می‌کند. در کجای جهان یک محکوم امنیتی اجازه دارد با چنین مواضعی و بدون دردسر، رسماً در دانشگاه حاضر شود؟!
دفتر تحکیم وحدت در ادامه این نامه انتقادی نوشت: از آنجا که برگزاری جلسات دفاع بدون هماهنگی با دانشکده و اساتید راهنما امکان‌پذیر نمی‌باشد، اهمال رئیس ‌دانشکده و برخی از اساتید نیز مشهود است؛ لذا در وهله دوم اخراج تمامی اساتید خاطی و حامی دانشجو را از شما خواستاریم و در غیر این‌صورت اسامی تمامی اساتید پشتیبان ایشان را افشا خواهیم کرد.
در پایان این نامه آمده است: طرح چنین بحث‌های تجزیه‌طلبانه‌ای ذیل چتر آزادی بیان و ‌اندیشه، در قالب مواضع رسمی و عملی، آن هم در یک محیط آموزشی منجر به تهدید امنیت ملی خواهد شد و هر گونه مماشات با این‌گونه تهدیدات از جمله طرفداری از تجزیه‌طلبان، به اسم حمایت از آزادی بیان و مخالفت با سرکوب ‌اندیشه نه تنها نابخشودنی است، بلکه هیچ عقل سلیمی هم آن را نمی‌پذیرد.
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در نامه‌ای خطاب به رئیس‌ دانشگاه پیرامون انتشار فیلم جلسه دفاع یک غیردانشجو نوشت: پرسش این است که این فرد غیردانشجو با استناد به کدام قانون و آیین‌نامه در دانشگاه حضور پیدا کرده و در جلسه‌ای از پایان‌نامه خود دفاع کرده ‌است؟ کدام مقررات به یک شخص اجازه می‌دهد تا نه تنها بدون التزام به حدود اسلامی پوشش بلکه با لباس و نماد گروهک‌های چپ‌گرای تجزیه‌طلب که دستانشان به خون هزاران شهید ما آغشته است، در دانشگاه حضور پیدا کند؟ اساتید حاضر در جلسه به چه حقی اجازه دادند تا سخنان شنیع وی ادامه پیدا کند؟ مسئولین دانشگاه تهران و به ویژه دانشکده علوم اجتماعی چه توضیحی در این باره دارند؟
این تشکل دانشجویی در ادامه نوشت: این پدیده بار دیگر درهم‌آمیختگی جریان منحرف زن زندگی آزادی با اهداف تجزیه‌طلبانه ایران‌ستیزان را اثبات کرد. استمرار و ادامه حضور چنین ‌اشخاصی با این تفکرات باطل در دانشگاه تهران، دانشگاه مادر و نماد آموزش عالی ایران، جایگاه این نهاد مقدس که باید مهد علم و ایمان و عشق به ایران باشد را به جایگاه تربیت فتنه‌گران و هرج و مرج‌طلبان تبدیل خواهدکرد. ارائه‌ خدمات و صرف منابع و دارائی‌های مردمی که در همه‌ تنگناها و سختی‌ها پای کار میهن اسلامی خود ایستاده‌اند و از تمامیت ارضی این سرزمین دفاع کرده‌اند برای افرادی که هدفی جز خدشه‌دار کردن و ضربه زدن به هویت ایرانی اسلامی و مطرح نمودن اوهام خود ندارند، اتفاقی تاسف‌بار و تعجب‌آور است. باید در سطوح مختلف تصمیم‌گیری برای دانشگاه اقداماتی صورت پذیرد تا از آلوده شدن محیط آن به این افکار ضدایرانی جلوگیری شود.
در پایان نامه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل آمده است: انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران ضمن محکومیت این اقدام، برخورد قاطع با این شخص، عدم صدور دانشنامه معتبر برای وی و نیز برخورد سریع و صریح با تمام افرادی که در این ماجرا دخیل بوده‌اند یا در این خصوص ترک فعل نموده‌اند، چه مسئولین دانشکده و چه سایرین را خواستار است. در صورت عدم واکنش مناسب مسئولین دانشگاه، دانشجویان انقلابی دانشگاه تهران این مسئله را از دیگر مراجع مربوطه پیگیری خواهند نمود. (جزئیات بیشتر)
بسیج دانشجویی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در بیانیه‌ای با خط قرمز دانستن تمامیت ارضی و هویت و وحدت ملی ایران صدور هرگونه مدرک دانشگاهی برای افراد تجزیه‌طلب در جمهوری اسلامی ایران را خطایی نابخشودنی دانست و نوشت: انتشار فیلمی از یک فرد در جلسه‌ای که از آن با عنوان جلسه دفاع پایان‌نامه یاد شده که وی در آن جلسه با لباس گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب حاضر شده و در حال یاد کردن از سرکرده‌ها و شعار‌های فرقه‌های آدم‌کش است موجب خدشه‌دار شدن احساسات و هویت ملی آحاد وطن‌دوستان و زیر سؤال رفتن‌شان و منزلت نهاد دانشگاه شده است.
عجیب آنکه بر اساس رأی کمیسیون موارد خاص دانشگاه تهران مورخ ۱۴ شهریورماه ۱۴۰۲، این فرد به دو علت اتمام سنوات مجاز تحصیل» و عدم ثبت‌نام در نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ از تحصیل محروم شده است؛ بنابراین از آن تاریخ به بعد وی حتی دانشجوی دانشگاه تهران محسوب نمی‌شود! بنابراین این سؤال از آموزش دانشکده علوم اجتماعی و آموزش کل دانشگاه تهران مطرح است که چرا فردی که حتی دانشجوی دانشگاه تهران محسوب نمی‌شود و قاعدتا به دلیل تخلفات متعدد انضباطی در سالیان گذشته حتی نباید وارد دانشگاه شود، اقدام به برگزاری جلسه‌ای در نهاد مقدس دانشگاه کرده که از آن به عنوان دفاع پایان‌نامه یاد می‌شود؟
تاسف‌بارتر اینکه پس از مشاهده پوشش تروریست‌های پژاک و گرامی داشتن تجزیه‌طلبان ضدایرانی توسط فرد یاد شده به جای ترک و لغو جلسه توسط اساتید راهنما و داور این جلسه ادامه پیدا کرده است تا این فرد با تئوریزه کردن تجزیه‌طلبی دست به تخریب هویت ملی بزند.
بنابراین از اساتید راهنما و داور یعنی دکتر مهرداد عربستانی دکتر جبار رحمانی و دکتر زهره انواری انتظار می‌رود که در این خصوص به طور کامل شفاف‌‌سازی کنند. البته برخی اساتید حاضر در جلسه مانند دکتر عربستانی یا دکتر رحمانی گفته‌اند که این جلسه در نظر آنها اعتبار نداشته است؛ سؤال این‌جاست که ایشان چرا و چگونه در جلسه‌ای غیررسمی و بی‌اعتبار شرکت کرده‌اند؟!
در پایان بسیج دانشجویی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، ضمن اعلام برائت از افرادی که ‌شأن دانشگاه مادر ایران را با زیر پا گذاشتن قانون کشور و حمایت از تروریست‌های تجزیه‌طلب و شعارهایشان زیر سؤال می‌برند حرکت فوق را شدیدا محکوم کرده و از وزارت علوم تحقیقات و فناوری درخواست دارد ضمن ورود به ماجرا با همه خاطیان برخورد مناسب صورت پذیرد.
بسیج دانشکده علوم اجتماعی همچنین با خط قرمز دانستن تمامیت ارضی و هویت و وحدت ملی ایران صدور هرگونه مدرک دانشگاهی برای افراد تجزیه‌طلب در جمهوری اسلامی ایران خطایی نابخشودنی دانسته و لازم می‌داند تا اگر مدرکی برای فرد مذکور صادر شده نسبت به ابطال آن اقدام شود.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: