kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۳۶۹۱
تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۹
اسلامی: 
رئیس‌ سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه آژانس فعالیت‌های راستی‌آزمایی ایران را براساس اصول بی‌طرفی، حرفه‌ای و واقع‌بینانه گزارش کند، گفت: ایران انتظار دارد پرونده «موضوعات باقیمانده» در اسرع وقت با همکاری آژانس مختومه اعلام شود.
 
 
 
سرویس سیاسی -
 
«محمد اسلامی» رئیس‌سازمان انرژی اتمی ایران دوشنبه سوم مهر ماه در شصت و هفتمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین طی سخنانی گفت: تغییرات جهانی آب و هوایی نیازمند عزم جدی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و حرکت شتابان به سمت انرژی‌های پاک از جمله هسته‌ای است. از آن‌جایی که دسترسی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای عامل مهمی در کاهش استفاده از سوخت‌های دارای کربن بالا است‌، از این رو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان متولی اصلی گسترش فناوری هسته‌ای در جهان منطبق با تعهدات اساسنامه‌ای خود متعهد است بدون تبعیض، تسهیلگر دسترسی همه کشورهای عضو به فناوری‌ صلح‌آمیز هسته‌ای باشد.
 مصمم هستیم تا سال ۲۰۴۰ 
سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور را
 به ۲۰ هزار مگاوات افزایش دهیم
اسلامی عنوان داشت: جمهوری اسلامی ایران در راستای برنامه‌های راهبردی توسعه ملی خود مصمم است تا سال ۲۰۴۰ سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور را به ۲۰ هزار مگاوات افزایش دهد. مطالعات طرح‌های فوق تاکنون چندین مرتبه تجدید شده و مطالعات پایه و فعالیت‌های مهندسی، طراحی و برنامه‌ریزی و در بعضی از این نیروگاه‌ها، فعالیت‌های اجرائی نیز آغاز گردیده و آژانس نیز به نحو مقتضی مطلع شده و خواهد شد. 
 رئیس‌سازمان انرژی اتمی ادامه داد: جمهوری‌ اسلامی ایران علی‌رغم اعمال تحریم‌های ظالمانه یکجانبه علیه ملت ایران در راستای افزایش سطح رضایت اجتماعی و ارتقای کیفیت زندگی مردم در حوزه علوم و فنون هسته‌ای، طراحی و ساخت راکتورهای تحقیقاتی، شتاب‌دهنده‌ها، سامانه‌های پرتودهی، تولید و کاربرد رادیوایزوتوپ‌ها در زمینه‌های سلامت، کشاورزی، محیط زیست و صنعت را در دستور کار قرار داده و به توسعه آن ادامه خواهد داد. این دستاوردها مرهون تلاش ارزشمند زنان فرهیخته و مردان محقق و کارآمد کشور من است که مجدانه برای اعتلای ایران فعالیت می‌کنند و مفتخرم اعلام کنم تعدادی از این دستاوردها در رویدادهای جانبی و نمایشگاه 
شصت و هفتمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه می‌گردد و آمادگی داریم با سایر کشورها در این زمینه‌ها همکاری داشته باشیم. 
اسلامی همچنین اعلام کرد: سال آینده مصادف با پنجاهمین سال تأسیس سازمان انرژی اتمی ایران است و سی‌امین کنفرانس ملی هسته‌ای ایران و اولین کنفرانس بین‌المللی هسته‌ای ایران در ماه می‌۲۰۲۴ در شهر زیبا و تاریخی اصفهان برگزار خواهیم کرد که مدیرکل آژانس در حال حاضر از این رویداد بین‌المللی مطلع شده است.
اسلامی در ادامه سخنرانی خود با بیان اینکه خلع سلاح هسته‌ای برای جامعه جهانی اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: توسعه کمی و کیفی سلاح‌های هسته‌ای و زرادخانه‌های هسته‌ای نگران‌کننده است و این روند مغایر با تعهدات صریح پذیرفته شده توسط کشورهای دارای سلاح هسته‌ای است.
معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: مایه بسی تاسف است که اکنون پس از گذشت پنج دهه از تصویب معاهده عدم‌اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، ماده ۶ این معاهده همچنان اجرا نمی‌شود.
وی خاطرنشان کرد: گسترش زرادخانه‌های هسته‌ای، باعث تهدیدهای روزافزون ناشی از سلاح‌های هسته‌ای شده و این امر، لزوم اجرای تعهد ذیل ماده ۶ معاهده «یعنی خلع سلاح» کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای را بیش از هر زمان دیگری ضروری کرده است. 
رئیس‌سازمان انرژی اتمی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبتکر ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه، بار دیگر نگرانی جدی خود را از برنامه مخفی نظامی هسته‌ای رژیم صهیونیستی اسرائیل اعلام می‌کند. وی گفت: متاسفانه، این رژیم با امتناع از الحاق به معاهده NPT همچنان فعالیت‌ها و موسسات هسته‌ای خود را ذیل پادمان قرار نداده و از این رو تهدید دائمی نسبت به صلح و امنیت بین‌المللی محسوب شده و از این طریق نه تنها ثبات و امنیت منطقه، بلکه یکپارچگی و اعتبار NPT و آژانس را نیز به مخاطره ‌انداخته است. معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه این رژیم، اقدامات تروریستی خود علیه دانشمندان و موسسات صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را ادامه می‌دهد، تصریح کرد: این تهدیدات با اساسنامه آژانس و منشور ملل متحد در تناقض است و لازم است مدیرکل و دبیرخانه در قبال آن واکنش جدی داشته باشند. 
وی گفت: این رژیم سال‌هاست با برخورداری از حمایت بی‌دریغ برخی کشورهای خاص می‌کوشد تا با جعل اطلاعات، برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را سیاه‌نمایی کند و افکار عمومی جهانی را از توجه به زرادخانه‌های هسته‌ای خود منحرف کند. 
اسلامی ادامه داد: اخیرا هم نخست‌وزیر این رژیم در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک صراحتا اعلام کرد که «ایران باید با تهدید هسته‌ای واقعی روبه‌رو شود». تردیدی نیست که سکوت جامعه جهانی در مقابل تهدیدات مکرر این رژیم موجب گستاخی اخیر آن شده است و روشن است که جمهوری اسلامی ایران، پاسخ به گستاخی‌های رژیم صهیونیستی را حق خود می‌داند.
محمد اسلامی در ادامه سخنان خود در کنفرانس عمومی آژانس با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرحجم‌ترین و بیشترین بازرسی‌ها را از موسسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهد، یادآور شد: بر این اساس، نباید این‌گونه همکاری‌های مستمر و  عمیق جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفته شود. همچنین لازم است آژانس، اقدامات موثر و ملموسی را برای حفظ محرمانگی اطلاعات انجام دهد و بر رعایت بی‌طرفی، رفتار حرفه‌ای و پرهیز از ارائه جزئیات غیرضرور در تهیه گزارش‌های آژانس تاکید می‌کنم.  
 معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اکنون پس از گذشت پنج سال از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام با وجود اذعان مقامات آمریکایی بر بی‌اثر بودن تحریم‌ها در توسعه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، دولت آمریکا همچنان از اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران دست بر نداشته است. می‌بایست تمایز روشنی بین تعهدات حقوقی کشورهای عضو، وفق موافقتنامه پادمان و تعهدات داوطلبانه آنها قائل شد. 
وی گفت: فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی مرتبط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) داوطلبانه است و به هیچ وجه با موافقتنامه پادمان جامع (CSA) ارتباطی ندارد، لذا ربط دادن تکراری و پیوند دادن آن با موضوعات ادعایی کاملا بی‌اساس و غیرقابل قبول است. 
اسلامی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر تصریح می‌کند که همکاری‌های گسترده کنونی با آژانس نبایستی به عنوان امری از پیش حاصل شده تلقی شده و با دستور کار سیاسی، کوته‌بینانه تحت تاثیرات منفی واقعی شود. بر این اساس، همه کشورهای عضو از جمله آژانس مسئولیت دارند که در پرداختن به چنین موضوعاتی به شیوه‌ای خردمندانه عمل کنند تا از مخدوش شدن و وارونه جلوه دادن واقعیت همکاری بین ایران و آژانس جلوگیری شود.
اسلامی در ادامه عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران، همان‌گونه که تاکنون نشان داده به تعهدات خود براساس موافقتنامه پادمان جامع (CSA-INFCIRC/214) پایبند است و تمام تلاش خود را به کار گرفته تا آژانس قادر باشد به راحتی فعالیت‌های راستی‌آزمایی خود را در ایران ادامه دهد. 
وی یادآور شد: تمامی مواد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران به طور کامل اظهار و توسط آژانس راستی‌آزمایی شده است، لذا جمهوری اسلامی ایران قویا انتظار دارد که آژانس فعالیت‌های راستی‌آزمایی ایران را براساس اصول بی‌طرفی، حرفه‌ای و واقع‌بینانه گزارش کند. اسلامی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران با بیشترین آمار بازرسی پادمانی از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود سابقه مثال زدنی در همکاری با آژانس در این زمینه داشته بنابراین انتظار دارد پرونده «موضوعات باقیمانده» در اسرع وقت با همکاری آژانس مختومه اعلام شود. 
به گزارش فارس، محمد اسلامی برای شرکت در شصت و هفتمین کنفرانس عمومی آژانس در رأس هیئتی از جمله «بهروز کمالوندی» معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در وین حضور دارد. 
وی پیش از این با رئیس‌روس اتم دیدار کرده بود و قرار است با «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس هم دیدار و گفت‌وگو کند. وی پیش از این در نشستی خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس گفته بود که در نشست مذکور شرکت و با گروسی هم دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
دیدار رئیس‌ سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس ‌روس اتم
محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌سازمان انرژی اتمی ایران و آلکسی لیخاچف، رئیس‌روس اتم در حاشیه نشست سالانه کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این دیدار مذاکرات موثری درخصوص توسعه همکاری‌ها و روابط دوجانبه و همچنین تعاملات هسته‌ای بین دو کشور انجام شد.
اتحادیه اروپا: ایران باید بدون تأخیر با آژانس همکاری کند
در پی جدیدترین اظهارات «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران، اتحادیه اروپا روز دوشنبه از جمهوری اسلامی ایران خواست تا به طور کامل و بدون تأخیر با آژانس همکاری کند.
پیش از این، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه مواضع منفی اخیر خود درباره ایران مدعی شد که اجرای فعالیت‌های راستی‌آزمایی مندرج در توافق‌های مشترک آژانس با ایران به پیشرفت مطلوبی دست نیافته است.
اتحادیه اروپا، جمهوری اسلامی ایران را به عدم همکاری با آژانس متهم کرد و مدعی شد:‌ «ما متأسفیم که ایران گام‌های لازم برای پایبندی به تعهدات هسته‌ای‌اش را برنداشته است».
 مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه گذشته نیز در زمینه عدم تمدید اعتبارنامه برخی از بازرسان آژانس از سوی ایران ابراز امیدواری کرد که جمهوری اسلامی ایران در تصمیم خود درباره بازرسان این سازمان تجدیدنظر کند. 
واکنش اتحادیه اروپا در حالی است که طرف اروپایی در پرونده برجام در جایگاه بدهکار قرار دارد و ایران در این پرونده طلبکار است.
نام:
ایمیل:
* نظر: