kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۳۴۶۸
تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۷
در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس مطرح شد
رئیس‌جمهور گفت: اگر دولتی یا افرادی در دولت‌های منطقه تصور می‌کنند عادی‌‌سازی روابط می‌تواند حقیقتا روابط را عادی کند، این‌طور نخواهد بود؛ این اقدام خنجری است بر پشت مقاومت مردم فلسطین و فلسطین و مجاهدان فلسطینی از این خیانت نخواهند گذشت.


آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح جمعه در مراسم رژه نیروهای مسلح که به مناسبت چهل و سومین سالروز دفاع مقدس در جوار حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، 31 شهریور 1359 را یادآور رشادت، شجاعت، ایثار، ایستادگی و مقاومت ملت بزرگ ایران و نیروهای مسلح در مقابل دشمنان دانست.
وی با‌اشاره به اینکه در دفاع مقدس شکوه بسیاری را شاهد بودیم، اظهار داشت: حضور مادران و همسران نمونه‌ای که فرزندان و همسران خود را با دعای خیر خود به طرف جبهه‌های نبرد حق علیه باطل بدرقه می‌کردند نیز از جلوه‌های شکوه دفاع مقدس بود.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: مردم ما همواره دوستدار نیروهای مسلح هستند و به نیروهای مسلح کشورشان عشق می‌ورزند، چرا که احساس می‌کنند در همه مواقع و در سختی‌ها در کنار آنها هستند. سپاه و ارتش ما در همه صحنه‌ها و سختی‌ها، در بلایای طبیعی، در سیل و زلزله در کنار مردم هستند. نیروهای فراجا در همه عرصه‌ها حافظ امنیت مردم هستند و مردم احساس می‌کنند که نیروهای بسیج همیشه در کنار آنها، با آنها و برای آنها هستند و متقابلا مردم نیز هر جا لازم است در کنار نیروهای مسلح  هستند و با یکدیگر احساس دوگانگی نمی‌کنند.
رئیسی افزود: هفته دفاع مقدس یادآور این خودباوری است و نیروهای مسلح ما با همه توان فریاد می‌زنند که ما می‌توانیم و این توانمندی را در مقابل چشم همگان به نمایش می‌گذارند. امروز با تمام قدرت می‌گوییم که یکی از جلوه‌های اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران نیروهای مقتدر مسلح ما، اعم از ارتش، سپاه، بسیج و فراجا هستند و خود این اقتدار از جلوه‌های مهم عزت در ایران اسلامی است.
رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی در عرصه‌های دیگر نیز توانسته در بستر همین زیرساخت مهم یعنی نیروهای مسلح توانمند و مقتدر به پیشرفت‌های بزرگی نائل شود به نحوی که در کنار رونمایی از موشک فتاح و پهپاد مهاجر 10، به عضویت ائتلاف‌های بزرگ و مهم منطقه‌ای و جهانی درآمده و در کنار اینها تلاش برای رشد اقتصاد و تولید کشور نیز جریان داشته و توانسته‌ایم در همه عرصه‌های علمی و فناوری پیشرفت کرده و در جهان حرف برای گفتن داشته باشیم.
رئیسی با بیان اینکه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در دل مردم جای دارند و با اتکا به همین پشتوانه مردمی توانستند از نظام جمهوری اسلامی و خاک و سرزمین خود مقتدرانه در مقابل دشمن دفاع کنند، گفت: امروز می‌توان به همه مردم منطقه آموخت که راه پیروزی، مقاومت و ایستادگی است.
وی با بیان اینکه نیروهای مسلح ما آماده همکاری با همه کشورهای منطقه برای اعتماد‌سازی و اطمینان‌بخشی هستند، افزود: همواره اعلام کردیم که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دست همه نیروهای مسلح منطقه را که آماده همکاری با ما هستند به گرمی می‌فشارند تا با همکاری یکدیگر خلیج‌فارس و منطقه را از حضور بیگانگان بی‌نیاز کرده و با قدرت اعلام کنند که امنیت منطقه به دست نیروهای مسلح کشورهای منطقه حفظ شده و حضور بیگانگان صرفا مشکل‌آفرین است نه رافع مشکلات.
رئیس‌جمهور با‌اشاره به اینکه نیروهای مسلح مقتدر ایران در منطقه حضور دارند تا از هرگونه تغییر در ژئوپولیتیک منطقه و تغییر در مرزها جلوگیری کنند و در این کار موفق بوده‌اند، اظهار داشت: در مورد تحولات منطقه تاکید می‌کنیم که حفظ حقوق ارامنه و رعایت حال ارامنه یک ضرورت است، به نحوی که امنیت و حقوق ارامنه باید در منطقه حفظ شود و وضعیت مرزها کاملا حفظ گردد.
رئیسی تصریح کرد: در ارتباط با عراق نیز آغاز خلع سلاح در مرزهای جمهوری اسلامی ایران حرکت مثبتی است که دولت عراق آغاز کرده است. رئیس‌محترم ستاد مشترک نیروهای مسلح هیئت‌هایی را اعزام تا از خلع سلاح گروه‌های مسلح در مناطق مرزی اطمینان حاصل کنند. هیچ گروهی در نزدیکی مرز ایران حق داشتن سلاح نداشته و ما به هیچ گروه تجزیه‌طلبی اجازه نخواهیم داد در نقاط مرزی، یا درون اقلیم و یا در هر جای دیگر علیه جمهوری اسلامی ایران فتنه‌انگیزی کند، لذا حصول اطمینان از خلع‌سلاح کامل افراد مسلح غیرقانونی در اطراف مرز لازم است.
وی همچنین با‌اشاره به تلاش‌هایی که برای عادی‌‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با برخی دولت‌های منطقه در جریان است، خاطرنشان کرد: بارها اعلام کردیم عادی‌‌سازی روابط با برخی کشورهای منطقه به هیچ عنوان برای رژیم صهیونیستی امنیت‌ساز نخواهد بود، چرا که تمام ملت‌های مسلمان، مردم منطقه و حتی باید گفت تمام مردم جهان امروز نسبت به رژیم صهیونیستی با همه وجود نفرت دارند.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: اگر دولتی یا افرادی در دولت‌های منطقه تصور می‌کنند عادی‌‌سازی روابط می‌تواند حقیقتا روابط را عادی کند، این‌طور نخواهد بود؛ این اقدام خنجری است بر پشت مقاومت مردم فلسطین و فلسطین و مجاهدان فلسطینی از این خیانت نخواهند گذشت.
رئیسی گفت: جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که راهکار حل مسئله فلسطین عادی‌‌سازی روابط، قرارداد کمپ دیوید، شرم‌الشیخ و اسلو نیست، راهکار اساسی حل این مسئله همان راهکاری است که رهبری فرزانه انقلاب اسلامی فرمودند و در سازمان ملل هم این راهکار به ثبت رسیده است. بر اساس این راهکار هر فلسطینی، اعم از مسلمان، یهودی، یا مسیحی می‌تواند با رای خود دولت مورد نظر مردم فلسطین را شکل بدهد؛ این راهکار برون‌رفت از مشکل اساسی منطقه است، نه این راهکارهایی که آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی دنبال می‌کنند.
رئیس‌جمهور در بخش پایانی سخنان خود با تشکر از همکاری‌های نیروهای مسلح با دولت و دستگاه‌های اجرائی کشور اظهار داشت: این اتحاد و انسجام دستگاه‌های کشور تحت نظر فرماندهی معظم کل قوا و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، بهترین زمینه برای برون‌رفت از مشکلات است و امیدواریم خداوند متعال به همه ما کمک کند که بتوانیم خدمتگزار مردم باشیم و مسائل کشور را با همکاری یکدیگر و با همراهی مردم حل و فصل کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: