kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۲۷۸۱
تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۷

 

سرویس خارجی-
نگرانی از وضعیت جو بایدن که با نارضایتی گسترده از مسئله سن بالای او تشدید شده است، احتمال رقابت جانشینان جوان‌تر را مطرح کرده است. از آن‌سو یکی از نامزدهای انتخابات این کشور گفته است، مردم به کسی رأی دهند که بتواند دوران ریاست‌جمهوری‌اش را به اتمام برساند!
تب انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 آمریکا رفته‌رفته بالا می‌گیرد و بایدن رئیس‌جمهور مستقر دموکرات باید با دو چالش اساسی که به همدیگر مربوط نیز هستند دست‌وپنجه نرم کند. وی به‌شدت نامحبوب است و در نظرسنجی‌ها نیز میزان حمایت‌ها از وی و عملکردش به سختی به 40 درصد می‌رسد. در این میان مشکل سالخورگی و زوال عقل وی نیز مزید بر علت شده است. به عقیده کارشناسان این مشکل بیش از رقبای جمهوری‌خواه، وی را تهدید می‌کند. انتشار فیلم‌ها و تصاویر متعدد از رفتارهای عجیب و غریب بایدن، زمین خوردن او در صحنه‌های مختلف و جملات پرت‌وپلای او در پاسخ به برخی سؤالات خبرنگاران صلاحیت‌های ذهنی لازم وی را برای انجام وظایف ریاست‌جمهوری به‌شدت زیر سؤال برده است.
برخی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند با تشدید بیماری زوال عقل بایدن و افزایش نگرانی‌ها درباره توانایی وی برای اداره نهاد ریاست‌جمهوری آمریکا همه چشم‌ها به «کامالا هریس» دوخته شده است. وی هفته گذشته در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس به صراحت گفت که آماده است جانشین بایدن شود. با این وجود محبوبیت هریس در نظرسنجی‌ها حتی بدتر از رئیسش است. در نظرسنجی اخیر «اکونومیست» و «یوگاو» ۵۵ درصد از شرکت‌کنندگان گفته‌اند بایدن و هریس هیچ‌یک محبوب نیستند. تنها ۴۱ درصد گفته‌اند بایدن رئیس‌جمهوری محبوب است و ۳۶ درصد هم نگاه مثبتی به هریس داشته‌اند.
در این بین نشریه «هیل» نیز در گزارشی با اشاره به سالخوردگی بایدن نوشته است که نامزدهای جوان‌تر در حزب دموکرات به صف شده‌اند تا جانشین بایدن شوند. به گزارش ایرنا، در گزارش این نشریه آمریکایی می‌خوانیم: «در آمریکا، شکست دادن رئیس‌جمهوری که روی کار است در انتخابات مقدماتی حزب بسیار دشوار است و بعید به نظر می‌رسد که رابرت اف‌کندی جونیر و ماریان ویلیامسون دو نامزد مخالف آشکار بایدن به‌راحتی بتوانند موفق شوند... هرچند که بیشتر دموکرات‌ها اکنون رویای جایگزین شدن نامزدی جوان‌تر با بایدن را در سر دارند، این رویا در صورتی تحقق می‌یابد که بایدن کناره‌گیری کند یا تغییری غیرمنتظره در اوضاع ایجاد شود.» براساس این گزارش نگرانی‌ها درباره سن بایدن و محبوبیت پایین او نه‌تنها کاهش نیافته بلکه روزبه‌روز بیشتر می‌شود. نظرسنجی مشترک «سی‌ان‌ان» و «اس‌اس‌آراس» در این هفته نشان داد که تنها ۳۹ درصد از افراد بزرگسال در آمریکا، عملکرد بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور را قبول دارند که پایین‌ترین درصد در بیش از یک سال گذشته است.
براساس این نظرسنجی، تقریبا سه‌چهارم مردم آمریکا معتقدند بایدن فاقد انرژی و تیزبینی لازم برای انجام موثر امور به‌عنوان رئیس‌جمهور است.در بین دموکرات‌ها و رأی‌دهندگان مستقل‌ با گرایش به حزب دموکرات، ۶۷ درصد اظهار داشتند که این حزب باید فرد دیگری را به‌عنوان نامزد خود در انتخابات ۲۰۲۴ انتخاب کند. با این وجود بیشتر دموکرات‌ها بر این باورند که بایدن با ۸۰ سال سن نامزد این حزب در انتخابات آتی خواهد بود. اما اگر اوضاع تغییر کند و بایدن تصمیم به کناره‌گیری بگیرد پنج نفر از رقبای جوان‌تر در صف قرار دارند. به گفته این نشریه کامالا هریس، گاوین نیوسام، پیت بوتیجج، گرچن ویتمر، الکساندریا اوکاسیو کورتس این پنج نامزد هستند.
برادرزاده جان اف‌کندی نیز با اشاره غیرمستقیم به کهولت سن جو بایدن، گفت که مردم آمریکا باید به فردی رأی دهند که بدانند می‌تواند دوره چهارساله ریاست‌جمهوری را به پایان برساند. به گزارش ایسنا، به نقل از وب‌سایت روزنامه هیل، «رابرت اف.کندی جونیور» این سخنان را در واکنش به اظهارات کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا مطرح کرد که گفته بود آماده است تا «در صورت نیاز» رئیس‌جمهوری آمریکا شود. کندی گفت: «اگر کامالا هریس فکر می‌کند که باید رئیس‌جمهور شود، وارد عرصه شود و بیاید تا رقابت کنیم.» این اظهارات کندی در حالی مطرح می‌شود که نگرانی از سلامت و افزایش سن نه‌تنها بایدن، بلکه دیگر رهبران آمریکا افزایش یافته است. «میچ مک‌کانل»، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنای آمریکا هم در فاصله یک هفته در دو سخنرانی میخکوب کرد و به سکوتی عمیق
فرو رفت. همچنین یک سناتور دیگر آمریکایی چندین ماه به‌دلیل ابتلا به بیماری «زونا» در سنا حاضر نشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: