kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۲۷۷۸
تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۷
مدیرکل وزارت صمت خبر داد
مدیرکل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت با اشاره به رشد 17 و سه دهم درصدی صنعت نساجی و پوشاک گفت: در این صنعت حدود یک میلیون نفر مشغول به کار هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت صنعت معدن و تجارت، محسن گرجی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ صنعت نساجی و پوشاک با رشد 17 و سه دهم درصدی، بالاترین رشد بخش صنعت را داشته، گفت: این صنعت دارای هفت هزار واحد تولیدی است و بیش از ۹۶ هزار واحد صنفی تولیدی در آن فعالیت می‌کنند و این به جز ۲۵۰ هزار واحد صنفی توزیعی است که در کشور وجود دارد.
وی افزود: در صنعت نساجی حدود یک میلیون نفر مشغول به کار هستند. یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار هم مجموع واردات ما در صنعت نساجی است که از این میزان ۷۰۰ میلیون دلار آن به حوزه پوشاک اختصاص دارد.
مدیرکل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت ادامه داد: در تولید زنجیره پارچه ناترازی داریم که حتما باید برطرف شود، اما با توجه به سیاست‌هایی که در دفتر نساجی اتخاذ شده است بخشی از قاچاق در این حوزه به واردات رسمی تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه سال گذشته همه بودجه‌ای که در اختیار داشتیم را در حوزه بافندگی هزینه و آن را تقویت کردیم، گفت: به این موضوع اکتفا نمی‌کنیم و باید حمایت از صنعت بافندگی را ادامه دهیم.
به گفته گرجی، در سال 1401 صنعت نساجی و پوشاک پیشروترین بخش صنعتی کشور بوده و این بخش به‌طور متوسط بالاترین رشد بخش صنعت را داشته و وضعیت تولید نخ و الیاف در سال گذشته حاکی از آن است که در این بخش از صنعت کشور شاهد افزایش تولید چشمگیر بوده‌ایم.
صادرات 700 میلیون دلاری
این مقام مسئول در وزارت صمت همچنین گفت:80 درصد پارچه مورد نیاز کشور از تولید داخلی تامین می شود و ارزبری واردات پارچه سالانه حدود 600 میلیون دلار است.
وی ادامه داد: تولید الیاف اکریلیک در سال 1401 با رشد 500 درصدی نسبت به سال 1400 به بیش از هشت هزار و 100 تن رسید و تولید نخ فیلامنت پلی استر در سال 1401 با رشد حدود پنج و سه دهم درصدی نسبت به سال 1400 به 299 هزار تن رسید.
گرجی افزود: همچنین تولید الیاف پلی‌استر 213 هزار تن در سال 1401 بود که این محصول رشد حدود چهار درصدی نسبت به سال 1400 داشته است. تولید نخ پنبه‌ای و ترکیبی الیاف مصنوعی نیز در سال 1401 در حدود 285 هزار تن بوده که این محصول رشد حدود چهار درصدی نسبت به سال 1400 داشته است.

نام:
ایمیل:
* نظر: