kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۲۴۱۳
تاریخ انتشار : ۱۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۲
«جواد روحی» که بود و علت فوت او چه بود؟
جواد روحی از لیدرها و اغتشاشگران سال گذشته، به اعتراف خود و فیلم‌های موجود به سوزاندن قرآن و لیدری تعدادی از افراد برای ایجاد آشوب اقدام کرده بود.
 
 
 
سرویس سیاسی-
 
در اغتشاشات سال گذشته، رسانه‌های معاند به تطهیر شخصی به نام جواد روحی پرداختند. در آن زمان ماجرای دستگیری و دادگاهی شدن این فرد یکی از سوژه‌های رسانه‌های ضدانقلاب بود از جمله ادعا شده بود که این مجرم امنیتی تنها به دلیل رقصیدن در خیابان دستگیر و روانه زندان شده است؛ اما بررسی‌ها نشان داد که این فرد لیدری اغتشاشگران را برعهده داشته و اقدامات مجرمانه قابل‌توجهی را نیز در اغتشاشات انجام داده است. از طرف دیگر در فضای مجازی نیز حرفی خلاف رسانه‌های معاند گفته می‌شد و او را از لیدرهای شلوغی تلقی می‌کردند.
بر اساس دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب اسلامی ساری جواد روحی تنها یک شهروند ساده نبود که تحت تأثیر فضای حاکم بر آن روزها دست به برخی اقدامات زده باشد، درحالی‌که وکیل این فرد در گفت‌وگو با برخی رسانه‌ها ادعا می‌کرد که روحی سه روز قبل از تاریخ دستگیری برای دیدار با همسر سابقش به نوشهر آمده بوده اما تحقیقات نشان می‌دهد که این فرد با اطلاع قبلی و علم بر شرایط سیاسی و امنیتی حاکم بر شهر نوشهر به این منطقه سفرکرده و در طی سه روز حضور تمامی مناطق حساس را رصد کرده است.
 آتش زدن قرآن و تخریب اموال عمومی
 و لیدری آشوب
جواد روحی ۳۵ ساله، لیسانس حقوق و اهل یکی از روستاهای آمل بوده و در دادنامه صادره اتهامات متهم دایر بر افساد فی‌الارض از طریق ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور، احتراق و تخریب اموال به‌گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور و ناامنی و ورود خسارت عمده به اموال عمومی شده است، تخریب، ایجاد حریق و خرابکاری در اموال و تأسیسات مورد استفاده عمومی به‌ منظور اخلال در نظم و امنیت جامعه، تحریک برخی از شهروندان به ایجاد ناامنی و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی کشور، ارتداد از طریق هتک حرمت به قرآن از طریق آتش زدن قرآن کریم و توهین به مقدسات امارات و قرائن موجود در پرونده، اعترافات صریح متهم و گزارش ضابطین حاکی از آن است که این متهم در ساماندهی اغتشاشات حضور داشته و به ‌عنوان لیدر در جمعیت اغتشاشگران ایفای نقش می‌کرده است.
در حوادث و اغتشاشات شهرستان نوشهر که جواد روحی لیدری گروهی از اغتشاشگران و افراد حاضر در تجمع را بر عهده داشته و شهروندان را تحریک و تشویق به آشوب می‌کرده است، متأسفانه با انجام اقدامات
شبه تروریستی ۵ نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند و تعدادی از مأموران تأمین امنیت نیز مجروح شده‌اند.
بر اساس اعلام روابط عمومی زندان نوشهر، جواد روحی، پنج‌شنبه ۹ شهریور، در زندان به دلیل تشنج به بیمارستان شهید بهشتی نوشهر منتقل شد. پس از انتقال جواد روحی به بیمارستان متأسفانه با وجود اقدامات کادر پزشکی این فرد در بیمارستان فوت می‌کند. روابط عمومی زندان نوشهر در این رابطه گفته است که درباره فوت جواد روحی دستور قضایی، پرونده تشکیل و به شعبه اول بازپرسی ارجاع شده است و دادستان نوشهر به همراه بازپرس، با حضور در زندان از هم‌بندیان متوفی در مورد وی سؤال کرده‌اند.
همچنین با دستور قضایی مقرر شده است دوربین‌های مداربسته زندان بازبینی و بررسی شوند و وسایل شخصی متوفی ازجمله یادداشت‌ها و داروهای وی مستند‌سازی شود.
 اعتیاد شدید به مواد مخدر
جسد متوفی برای بررسی علت تامه فوت و معاینات سم‌شناسی به پزشکی قانونی ارسال ‌شده و نسبت به کالبدشکافی و نمونه‌گیری اقدام شده است. نکته قابل‌توجه درباره پرونده مرگ جواد روحی آن است که وی به دلیل اعتیاد شدید به مواد مخدر، متادون مصرف می‌کرده و احتمالاً دلیل فوت وی مصرف خارج از تجویز از سوی نامبرده بوده است، جواد روحی به دلیل داشتن اعتیاد بارها به بیرون از زندان منتقل ‌شده بود.
مدتی قبل وکیل جواد روحی نیز با ‌اشاره به اعتیاد این فرد و نیز داشتن پرونده پزشکی به روزنامه شرق گفته بود که وی تحت تأثیر جو موجود (اغتشاشات) بوده و پیش از دستگیری نیز قرص‌هایی بابت بیماری اعصاب و روان مصرف می‌کرده است؛ تداخل بیماری اعصاب و روان با اعتیاد این فرد یکی از دلایل اولیه در این پرونده است.
یکی از نکات جالب‌توجه در پرونده فوت جواد روحی آن است که دقایقی پس از انتشار خبر فوت او از سوی رسانه قوه قضائیه شبکه‌های خبری ضدانقلاب و نیز سکوهای اصلی معاندین اذعان کردند که جواد روحی نه یک شهروند ساده بلکه یکی از لیدرهای اصلی اغتشاشات بوده است. این گاف خبری در تضاد با برنامه‌‌سازی قبلی ضدانقلاب در بی‌گناه جلوه دادن این مجرم امنیتی بوده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: