kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۲۲۹۹
تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۴
 
سرویس خارجی-
نشریه انگلیسی «سان» با انتشار گزارشی از اوضاع برخی مدارس انگلیس آن‌هم در آستانه بازگشایی مدارس اعلام کرده است که، به‌دلیل وضعیت وخیم برخی ساختمان‌های مدارس، احتمال می‌رود چیزی بالغ بر 500 مدرسه با هدف حفظ جان و امنیت دانش‌آموزان تعطیل شود.
گاهی تصویری که از برخی جوامع و کشورها در اذهان عمومی می‌سازند آن‌قدر با واقعیت فاصله دارد که شنیدن برخی اخبار راجع به این‌گونه کشورها، باورناپذیر به نظر می‌رسد. اوضاع بحرانی ساختمان‌های مدارس انگلیس یکی از این خبرهاست. اما وقتی منبع انتشار این‌گونه خبرها، رسانه‌های نامدار خود این کشورهاست، باورپذیر می‌شود. در همین رابطه نشریه انگلیسی «سان» در آستانه بازگشایی مدارس انگلیس به سراغ مدارس انگلیس رفته است. طبق گزارش این نشریه، در مجموع تا 500 مدرسه احتمالا به‌دلیل استفاده از مصالح نامرغوب و خطر ریزش تعطیل خواهند شد. رؤسای آموزش و پرورش این کشور از اولیای دانش‌آموزان این مدارس خواسته‌اند آنان را در دیگر مدارس نام‌نویسی کنند و یا در کلاس‌های غیرحضوری و برخط به تحصیل ادامه دهند. اما خانواده‌هایی که هر دو والد شاغلند می‌گویند نمی‌توانند کودکان‌شان را تنها در خانه رها کنند. 
آن‌طور که خبرگزاری صداوسیما از این نشریه نقل کرده است، رؤسای آموزش و پرورش همچنین گفته‌اند برای دانش‌آموزانی که نتوانند در مدرسه جدید نام نویسی کنند در حیاط مدرسه اتاقک‌های موقت (کانکس) در نظر گرفته و تلاش می‌شود تاثیر منفی بر تحصیل دانش‌آموزان را به حداقل ممکن برسانیم تا ساختمان ترمیم و یا ساختمان جدید ساخته شود. این تصمیم درپی فروپاشی برخی ساختمان‌ها و مدارسی که از بتن نامرغوب ساخته شده‌اند برای ایمنی دانش‌آموزان و کارکنان مدارس گرفته شده است.
خشم والدین
با وجود آنکه وزیر آموزش و پرورش انگلیس تلاش کرده است، حفظ سلامت دانش‌آموزان را‌، عامل تعطیلی این مدارس معرفی کند، اولیای دانش‌آموزان از اینکه، به موقع اقدامی برای جایگزینی مدارس نشده است، خشمگین هستند. این نشریه نوشته، شماری از والدین دانش‌آموزان از اینکه مقامات مسئول زودتر مدارس و کلاس‌های جایگزین را آماده‌سازی نکرده‌اند ابراز خشم کردند و با انتقاد از آنچه اقدام و اطلاع‌رسانی دیرهنگام و آوارگی دانش‌آموزان چند روز مانده به سال تحصیلی جدید خواندند مقامات وزارت آموزش و پرورش و رؤسای مدارس را به بی‌مسئولیتی درباره سرنوشت تحصیلی دانش‌آموزان متهم کردند.
سقف مدارسی که فرو ریخت
اوایل امسال سقف دست‌کم چهار مدرسه فروریخت و نگرانی دانش‌آموزان و والدین را درپی داشت که تعطیل شدند. جولی مک‌کالوچ، مدیر سیاست انجمن رهبران مدارس و کالج‌ها در انگلیس، گفته است: «گزارش سالانه وزارت آموزش در سال گذشته وضعیت ساختمان‌های مدارس را به‌عنوان یکی از شش خطر مهم اعلام کرد.» بریجت فیلیپسون، عضو ارشد حزب کارگر انگلیس با انتقاد از اقدام دیرهنگام دولت در این‌باره می‌گوید: «این شواهد تکان‌دهنده‌ای است که نشان می‌دهد سیاست‌ها در این بخش چقدر به‌هم ریخته است. در حالی که چند روز مانده به شروع سال تحصیلی و به‌رغم هشدار‌ها درباره خطر‌های احتمالی اکنون با مدارس تماس می‌گیرند تا از آنها بپرسند که آیا آماده تعطیلی هستند یا خیر؟ و این سبب اختلال بیشتر در آموزش دانش‌آموزان می‌شود.»
وضعیت مشابه در بیمارستان‌ها
استفاده از بتن نامرغوب پیش‌تر نیز در این کشور خبرساز و معلوم شد در شماری 
از بیمارستان‌های این کشور نیز این نوع بتن به کار رفته است که مقامات بیمارستان مجبور به تخلیه بیماران از بخش‌های با احتمال فروریختن ساختمان شدند.
نام:
ایمیل:
* نظر: