kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۱۷۳۴
تاریخ انتشار : ۰۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۵
 
 
سایت‌ها و کانال‌های مجازی متعددی در سایه غفلت مسئولان اقدام به عرضه ممنوعه‌ترین کتاب‌ها و مجلات به‌طور رایگان به مخاطب می‌کنند‌، سایت‌هایی که برخی از داخل ایران و گروهی هم از نهادهای مجهول‌الهویه خارج از کشور حمایت می‌شوند. 
به گزارش تسنیم،‌ مصادیق این‌گونه قانون‌شکنی‌ها حداقل در حوزه کتاب طی سال‌های اخیر فراوان بوده است،‌ به این دلیل که اساساً بازار کتاب در ایران بازاری متشنج‌، متزلزل و به‌شدت چندبعدی است. در این زمینه اصولا با یک بازار اصلی و قانونی نشر که چندسالی است وضعیت خوبی را تجربه نمی‌کند رو‌به‌رو هستیم. ناشران از یک‌سو و کتاب‌فروشان و توزیع‌کنندگان از سوی دیگر دغدغه‌های اقتصادی بی‌جوابی دارند که این بازار نتوانسته است،‌ به آن پاسخ دهد.
یکی از اینها سایت‌ «آ.ب» است که اتفاقاً خود را مرجع کتاب‌های صوتی و الکترونیکی معرفی کرده. بخشی از این‌ کتاب‌ها، پی‌دی‌اف کتاب‌های منتشرشده ناشران رسمی بازار نشر است،‌ بخش دیگری اما کتاب‌های بدون مجوز‌، ممنوعه و غیرقانونی عرضه شده است.
در بخش مجلات اما وضعیت بغرنج‌تر است؛‌ انواع و اقسام مجلات ممنوعه در ایران که به‌صورت الکترونیکی و بدون مجوز منتشر می‌شوند‌، در این بخش در دسترس عموم قرار گرفته است. مجلاتی درباره دعوت برای پیوستن به مسیحیت،‌ مجلاتی درباره همجنس‌بازی و... در این بخش عرضه شده‌اند.
مشخص نیست که این سایت در داخل ایران بارگذاری می‌شود یا در خارج از ایران، اما از آن‌جا که در بخش «حمایت از ما» درخواست حمایت مالی به دلار،‌ مطرح شده است طبیعتاً هدایت اصلی این سایت از خارج از ایران است.
نمونه‌های بسیار دیگری از این عرضه‌ها در سرتاسر وب قابل مشاهده است. در یکی از این کانال‌ها با عنوان مجله و انتشارات «ن» رسما اعلام شده است اگر نویسنده‌ای تمایل به انتشار کتابش بدون مجوز داشته باشد،‌ این ناشر بدون مجوز آن را منتشر خواهد کرد و در موارد متعدد کتاب‌هایی از نویسندگان منتشر شده است!
نکته این‌جاست که از آن‌جایی که این کانال سفارش تبلیغات نیز می‌پذیرد و شماره حساب مشخصی برای پرداخت هزینه تبلیغات به نام فردی حقیقی وجود دارد،‌ مسیر رسیدن به سرمنشأ این کانال مشخص و قابل پیگیری است که اگر مسئولان قصد پیگیری داشته باشند، کار پیچیده‌ای برای آنها نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر: