kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۹۵۸
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۲
با تلاش در جهت دلارزدایی
مدیر اجرایی یک سازمان بین دولتی کشورهای در حال توسعه گفت: انتظار می‌رود پانزدهمین نشست سران بریکس که در ماه جاری میلادی برگزار می‌شود سلطه کشورهای غربی را متعادل کند.

به گزارش ایرنا از شینهوا، «کارلوس ماریا کوریا» تصریح کرد: تلاش در جهت دلارزدایی (کاهش سلطه دلار آمریکا) و گسترش بلوک اقتصادی بریکس در صدر دستور کار این نشست خواهد بود. یکی از موضوعات کلیدی که بریکس باید در نظر بگیرد حکمرانی جهانی است. نظام فعلی که ناعادلانه و نامتقارن است باید تغییر یابد؛ به ویژه، چینش نظام مالی نیاز به یک اصلاح اساسی دارد.
او افزود: امیدوارم گروه فعلی بریکس، موضوع ادغام سایر کشورها را در نظر بگیرد؛ این موضوع اهمیت زیادی دارد؛ زیرا موجب گسترش بریکس می‌شود. البته اقتصادهای بزرگی از جمله هند، برزیل و چین عضو بریکس هستند؛ اما اگر کشورهای دیگر بتوانند به این بلوک اقتصادی ملحق شوند وزن بریکس از نظر سیاسی به میزان چشمگیری افزایش خواهد یافت.
مدیر اجرایی سازمان بین دولتی کشورهای در حال توسعه
«South Centre» گفت: هرچند گروه‌های 7 و ۲۰، هنوز بر تحولات بین‌المللی تأثیر زیادی دارند؛ اما به هر حال، تحت تسلط کشورهای توسعه‌یافته هستند؛ اما بریکس نقش مهمی در مقابله با گروه‌های 7 و ۲۰ دارد. کشورهای عضو این بلوک اقتصادی به دنبال راه‌حل‌هایی هستند که با منافع سایر کشورهای در حال توسعه همسو باشد.
گفتنی است، گروه بریکس متشکل از اقتصادهای نوظهور بزرگ (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) است. پانزدهمین نشست سران بریکس با حضور سران خود از ۲۲ تا ۲۴ اوت (۳۱ مرداد تا دوم شهریور) در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برگزار می‌شود. از زمان همه‌گیری کرونا، این نشست اولین رویداد حضوری بریکس خواهد بود. در مجموع، کشورهای بریکس بیش از ۴۰ درصد از جمعیت جهان و حدود ۲۶ درصد از اقتصاد جهانی را تشکیل می‌دهند.
بیش از ۲۰ کشور با درخواست برای پیوستن به بریکس، سلطه گروه هفت و گروه ۲۰ را به چالش کشیده‌اند. ایران، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، آرژانتین، ‌اندونزی، مصر و اتیوپی از جمله کشورهایی هستند به طور رسمی برای عضویت در بریکس درخواست داده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: