kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۷۱۵
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۲
رئیس جمهور در همایش بزرگداشت شهدای مدافع حرم:
رئیس‌جمهور با بیان اینکه نظام اسلامی با خون مطهر شهدا تضمین شده است، در پاسخ به گلایه‌مندی خانواده معظم شهدا از برخی ناهنجاری‌های اجتماعی، تصریح کرد: این بساط کشف حجاب نیز حتماً جمع خواهد شد.
 
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی چهارشنبه در «مراسم ملی بزرگداشت شهدای مدافع حرم»، شهدا و به‌ویژه شهدای مدافع حریم و حرم را شهیدان مظلوم، بابصیرت و زمان‌شناس توصیف کرد که روشنفکران حقیقی جامعه هستند و گفت: روشنفکر حقیقی کسی است که زمان، دشمن و دشمنی‌هایش را بشناسد و متناسب با آن وظیفه خود را شناخته و آماده خطرپذیری برای ایفای نقش باشد.
رئیس‌جمهور افزود: چهره سیاسی واقعی در جامعه کسانی هستند که جامعه و ضرورت‌ها و نیازهای آن را می‌شناسند و خود را برای رفع این نیازها و ضرورت‌ها مهیا کرده و آماده خطر کردن باشند؛ کسانی که نه صرفا برای امنیت ایران اسلامی، بلکه برای آماده جانفشانی برای امنیت منطقه باشند.
رئیسی با بیان اینکه حضور نیروهای جمهوری اسلامی ایران برخلاف نیروهای بیگانه و دشمن که در هر منطقه‌ای حضور یافتند، باعث ناامنی شدند، همواره و در هر نقطه‌ای، امنیت‌آفرین بوده است، اظهار داشت: نقش شهدا نقش بی‌بدیلی است؛ شهیدان همچون سرور و سالار شهدا،‌ امام حسین‌(ع)، خون خود را برای جهل‌زدایی نثار می‌کنند و امروز که ما به جهل مدرن، جهل مجهز به امپراطوری رسانه‌ای مبتلا هستیم، آنچه که قدرت برملا کردن چهره جاهلیت مدرن را دارد، خون مطهر شهیدان است.
وی با تاکید بر اینکه خون شهدا نقاب را از چهره نفاق کنار می‌زند، تصریح کرد: این ویژگی خون شهدا مربوط به امروز نیست و همواره این‌گونه بوده است. همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، امروز شهید سلیمانی برای دشمن بسیار خطرناک‌تر از سردار سلیمانی است، چرا که یاد، نام، راه، هدف و آرمان او در جامعه انسان‌‌سازی می‌کند.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امروز پیام شهدا که عبارت از خداخواهی، عدالت‌خواهی، حق‌خواهی، دفاع از مظلوم، خروش بر ظالمان، حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی، اطاعت از ولی، تلاش برای تامین امنیت، آرامش و پیشرفت کشور، ایستادگی در راه خدا و سست نشدن در مقابل دشمنان است، در فضا طنین‌افکن است و نماد این سست نشدن و کوتاهی نکردن در راه هدف را می‌توان در چهره شهید حججی و تک‌تک شهدای عالیقدر کشور دید.
رئیسی با بیان اینکه خانواده‌های شهدا باید به شهدای خود افتخار کنند، گفت: امروز شهدا الگوهای جامعه هستند و همه عصرها و نسل‌ها باید راه نورانی آنان خوب بشناسند چرا که این راه نورانی امتداد راه عاشورای حسینی است؛ خون شهدای شما متصل به ثارالله شده و خود خدا این خون را تضمین کرده است.
وی خطاب به خانواده معظم شهدا با بیان اینکه عزیزان شما در ابتلا و آزمون الهی سربلند و پیروز شدند، تصریح کرد: فرزندان، همسران و پدران شما در مواجهه با دشمن تکفیری که از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی حمایت می‌شد و نه فقط امنیت منطقه، بلکه امنیت جهان را به مخاطره ‌انداخته بود و خون مسلمانان مظلوم و بی‌گناه را بر زمین می‌ریخت، ایستادگی کرده و این توطئه را به شکست کشاندند.
رئیس‌جمهور نام، یاد و سخن حضرت زینب کبری (س) را آرامش‌بخش خانواده معظم شهدا عنوان کرد و با بیان اینکه خانواده شهدا نیز با صبر، مقاومت و ایستادگی در مواجهه با غم از دست دادن عزیزانشان در آزمون و ابتلای الهی خود پیروز شدند، تصریح کرد: امروز نیز آزمون و ابتلای مسئولان حفظ آثار و برکات خون شهدا و تداوم راه شهیدان است و باید برای حفاظت از این حرم و نظام مقدس بکوشند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز همه مسئولان باید بدانند که در هر جایی از این نظام و کشور مسئولیت و جایگاهی دارند، از برکت خون مطهر شهداست، قدرت ایران اسلامی را برخاسته از مجاهدت و ایثارگری شهدا دانست و بر لزوم صیانت از آن از سوی همه مسئولان تأکید کرد.
رئیسی در ادامه با ‌اشاره به تقید رهبری معظم انقلاب اسلامی در ارتباط‌گیری مستمر و مؤثر با خانواده شهدا، این سیره و روش را برای همه مسئولان درس‌آموز دانست و گفت: شما خانواده معظم شهدا پرچم‌های برافراشته ایثار، شهادت، ایستادگی، مقاومت و دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی در هر کوی و برزن هستید و این پرچم همچنان در اهتزاز خواهد ماند، تا فرهنگ اصیل اسلامی و داشته‌های ما به طور کامل در منطقه و جهان جلوه‌گر شود.
وی خون مطهر شهدا را زمینه‌ساز ظهور تمدن نوین اسلامی عنوان کرد و افزود: این تمدن به نام فرهنگ ایثار و شهادت و انقلاب اسلامی رقم خواهد خورد که اساس آن عشق و محبت و دلدادگی به خدا و اهل بیت(ع) و دفاع از وطن و ناموس کشور است.
رئیس‌جمهور در ادامه با ‌اشاره به مطالبه خانواده شهدا در حفظ و صیانت از راه و ارزش‌های شهدا و عمل به وصایای آنها تأکید کرد: یقین بدانید هر کس در هر گوشه‌ای از این کشور برخلاف روش و منش شهدا عمل و به خون آنها خیانت کند، پایدار نخواهد ماند و رسوا خواهد شد، چرا که ‌هاضمه این انقلاب و نظامِ برخاسته از خون مطهر شهدا، تبعیض و فساد را نمی‌پذیرد و آنچه در این کشور ماندگار خواهد شد، میراث گرانقدر شهدای راه حق است.
رئیسی با بیان اینکه نظام اسلامی با خون مطهر شهدا تضمین شده است، در پاسخ به گلایه‌مندی خانواده معظم شهدا از برخی ناهنجاری‌های اجتماعی، تصریح کرد: این بساط کشف حجاب نیز حتماً جمع خواهد شد و جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد، چرا که بخشی از عاملین این رفتارها غافلند و باید بیدارشان کرد و با عده معدودی نیز که به صورت سازمان‌یافته و با اهداف خاصی ناهنجاری ایجاد می‌کنند، برخورد خواهد شد.  وی در پایان خدمت به خانواده معظم شهدا را از جمله وظایف مهم دولت برشمرد و تأکید کرد: ما به این خدمتگزاری افتخار می‌کنیم و تمام تلاش دولت آن است که در این راستا به نحوی عمل کنیم که آنچه مطالبه و مشکلات خانواده معظم شهداست، رفع کنیم.
 دشمن تلاش دارد با تصویر‌سازی‌های ناصحیح 
ایمان و امید جامعه را تضعیف کند
سید ابراهیم رئیسی در جلسه هیئت دولت، با ‌اشاره به دیدارهای دو روز گذشته خود با اهالی رسانه گفت: این دیدارها و بازدید از رسانه ملی به بهانه قدردانی از اصحاب خبر و به‌ویژه افرادی بود که در قاب تصویر حضور ندارند، اما در جریان تهیه و انتشار اخبار زحمات زیادی متحمل می‌شوند.
وی افزود: دشمن تلاش دارد با تصویر‌سازی‌های ناصحیح ایمان و امید جامعه را تضعیف کند و در مقابل، دولت و رسانه‌ها وظیفه دارند در میدان اقدام و عمل و در عرصه تبیین و تنویر ضمن خنثی‌‌سازی طراحی‌های دشمن، «ایمان و امید» جامعه را تقویت کنند.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر پیگیری تحقق «حمایت از رشد و رونق تولید»، دستگاه‌های مسئول را به ارتباط منظم با تولیدکنندگان و اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی، برای اطلاع از نیازهای آنان و انجام اقدامات لازم برای رفع آنها توصیه کرد.
توصیه دیگر رئیس‌جمهور به مسئولان این بود که سیاست‌های تولید را به‌گونه‌ای تنظیم کنند که هم از «تولیدکنندگان» حمایت مناسب به‌عمل آید و هم به «مصرف‌کنندگان» اجحافی روا داشته نشود.
رئسی در ابتدای سخنان خود با‌ اشاره به نامگذاری 18 مرداد به نام «بزرگداشت شهدای مدافع حرم» با گرامیداشت یاد و نام همه شهدا و به‌ویژه شهدای حریم و حرم، گفت: یکی از راه‌های اصلی حفظ حرمت خون شهدا رسیدگی به امور مردم است. مسئولان باید همواره در راستای «ستاندن داد و خواسته‌های مردم» و «بر محور انصاف» عمل کنند و خود را در مقابل خدا و مردم پاسخگو بدانند.
توسعه روابط ایران و ویتنام برای برخی دولت‌ها خوشایند نیست
سید ابراهیم رئیسی عصر سه‌شنبه در دیدار آقای «وونگ دین هوئه» رئیس‌ مجلس ملی ویتنام و هیئت همراه با‌ اشاره به قدمت 50 ساله روابط ایران و ویتنام، روحیه استقلال‌طلبی و حق‌خواهی را وجه مشترک ملت‌های دو کشور عنوان کرد.
وی در ادامه با ‌اشاره به پیشرفت‌های بزرگ ایران در بخش‌های مختلف علمی، فناوری، تولید و صنعت به‌رغم تهدیدها و تحریم‌ها، به گام‌های بلند ملت ایران برای خنثی‌‌سازی این تحریم‌ها با تمرکز بر رشد تولید و تجارت ‌اشاره کرد و گفت: روابط تجاری و اقتصادی ایران و ویتنام به میزان گستردگی روابط فیمابین در حوزه دیپلماسی توسعه پیدا نکرده است و این سفر می‌تواند علاوه‌بر توسعه روابط پارلمانی، نقطه عطفی در توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور باشد.
رئیس‌جمهور توسعه روابط دو کشور در عرصه همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: ممکن است توسعه روابط دو کشور برای برخی دولت‌ها خوشایند نباشد، اما آنچه اهمیت دارد اقدامات موثر در جهت تامین منافع دو کشور و دو ملت است.
«وونگ دین هوئه» نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های گرم رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ویتنام به دکتر رئیسی، دستاوردهای بزرگ ملت ایران به‌رغم وجود تحریم‌های ظالمانه غرب را برای ملت ویتنام قابل تحسین و الهام‌بخش توصیف کرد و با بیان اینکه توافقات خوبی در بخش‌های پارلمانی، تجاری، فرهنگی و آ‌موزشی، سرمایه‌گذاری و قضائی در جهت توسعه و تقویت روابط دو کشور انجام شده است، افزود: ویتنام علاقه‌مند به توسعه تعاملات و همکاری‌های همه‌جانبه با ایران و ارتقای این مناسبات به سطح همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.
رئیس مجلس ملی ویتنام در ادامه با بیان اینکه نیم قرن روابط خوب دو کشور زمینه‌ای مناسب برای هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی برای 50 سال روابط بهتر در آینده است، ابراز امیدواری کرد؛ سفر رئیس‌جمهور اسلامی ایران به ویتنام موجب تسریع در ترسیم نقشه راه همکاری‌های بلندمدت و 50 ساله دو کشور شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: