kayhan.ir

کد خبر: ۲۷۰۴۰۸
تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۸
 
 
به دنبال بازداشت «عمران خان » نخست‌وزیر سابق پاکستان و انتقال وی به زندان، طرفداران وی به خیابان‌ها ریختند. 
«عمران خان» ستاره سابق کریکت، که چند سالی بعد از بازنشستگی در ورزش به ستاره دنیای سیاست پاکستان تبدیل شده بود، دیروز توسط پلیس بازداشت و روانه زندان شد.عمران خان از زمانی که‌ - آوریل سال گذشته میلادی (فروردین 1401)- در یک رأی‌گیری پارلمانی از قدرت کنار گذاشته شد درگیر کشمکش‌ با ارتش و دولت «شهباز شریف» نخست‌وزیر پاکستان بود. عمران خان می‌گوید این رأی‌گیری با دسیسه‌چینی آمریکا توسط ژنرال‌های ارشد ارتش پاکستان سازمان‌دهی شد. ارتش اما این موضوع را تکذیب می‌کند.در روز ۱۹ اردیبهشت امسال زمانی که عمران‌خان برای اولین بار بازداشت شد شهرهای مختلف پاکستان به ویژه لاهور، اسلام‌آباد، کراچی پیشاور شاهد تظاهرات گسترده هواداران وی بود. در جریان این تجمعات بسیاری از معترضان به اماکن نظامی و برخی پادگان‌های ارتش یورش بردند. گفته می‌شود دست کم ۲ هزار نفر از معترضان در آن روز و هفته‌های بعد از آن بازداشت شدند و اکنون ده‌ها نفر به جرم نقض قوانین امنیت ملی و توهین به نیروهای مسلح، قرار است در دادگاه‌های نظامی محاکمه شوند. 
بازداشت مجدد
اردیبهشت گذشته به دنبال فشار طرفداران«خان» دستگاه قضایی پاکستان خیلی زود تسلیم شد و نخست‌وزیر سابق را آزاد کرد و وی طی این مدت به قید ضمانت آزاد بود اما دادگاه اسلام‌آباد دیروز (شنبه) عمران خان، رئیس‌حزب «تحریک انصاف پاکستان» (PTI) را در پرونده «توشه‌خانه» به سه سال زندان محکوم کرد. قاضی در حکم خود گفت: اتهامات اظهار نادرست دارایی علیه رئیس‌تحریک انصاف محرز شده است. او سپس خان را به سه سال زندان همراه با جریمه ۱۰۰۰۰۰ روپیه‌ای محکوم کرد و در عین حال حکم بازداشت فوری او را صادر کرد. قاضی گفت: متهم با اظهار و انتشار اظهارات نادرست نسبت به دارایی‌هایی که از طریق هدایای توشه‌خانه به دست آورده مرتکب جرم فساد شده است. او همچنین در حین ارائه اطلاعات در مورد هدایایی که از توشه‌خانه به دست آورده بود، تقلب کرده است. بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی وی همچنین به ۵ سال سلب صلاحیت برای داشتن مناصب سیاسی و حقوقی محکوم شده است.رویترز اعلام کرد که پلیس پاکستان عمران خان نخست‌وزیر سابق را در لاهور دستگیر کرد.
پرونده توشه خانه
توشه‌خانه یک اداره تحت کنترل بخش کابینه پاکستان است که مسئول نگهداری هدایا و سایر اقلام گران قیمتی است که به مقامات دولتی داده می‌شود و طبق قوانین آن، مقامات باید این هدایا را به بخش کابینه گزارش دهند.براساس قوانین پاکستان، در حالی که نخست‌وزیر یا رؤسای جمهور می‌توانند هدایایی را که هزینه کمتر از ۳۰ هزار پوند را دارند برای خود نگه دارند، و در برخی موارد آنها می‌توانند هدایای گران‌قیمت‌تر را با کسب تخفیف دوباره خریداری کنند. به گزارش ایسنا طبق قانون پاکستان هدایای گران‌تر باید در توشه خانه نگهداری شوند. در ۲۱ اکتبر ۲۰۲۲(29 مهر 1401) کمیسیون انتخابات پاکستان (ECP) مدعی شد که نخست‌وزیر سابق «اظهارات نادرست» را در مورد هدایا بیان کرده و او را رد صلاحیت کرد.عمران خان متهم به سوءاستفاده از مقام نخست‌وزیری خود برای خرید و فروش هدایایی در اختیار دولت بود که در سفرهای خارجی به ارزش بیش از ۱۴۰ میلیون روپیه پاکستان (۴۹۰۰۰۰ دلار) به وی اهدا شده است. به گفته مقامات دولتی، این هدایا شامل ساعت‌هایی بود که توسط یک خانواده سلطنتی به خان داده شده بود. علاوه‌بر این، هفت ساعت مچی، شش ساعت رولکس، و گران‌ترین آن یک  ساعت «مستر گراف» نادر به ارزش ۸۵ میلیون روپیه پاکستان (۳۸۵۰۰۰ دلار) نیز در میان هدایا بود. به دنبال این مسئله دستگاه قضایی پاکستان در چندین نوبت علیه عمران خان اقامه دعوا کرد که در نهایت قاضی در جلسه دیروز حکم را اعلام کرد و گفت که رئیس‌حزب تحریک انصاف به اتهام فساد اداری مجرم شناخته شده است. 
هواداران در خیابان
ساعاتی پس از آن که رسانه‌های پاکستانی خبر بازداشت عمران خان را منتشر کردند طرفداران وی به خیابان‌ها سرازیر شدند. رسانه‌های پاکستانی نوشتند هواداران او و حزب تحریک انصاف برای اعتراض به این حکم به خیابان‌های شهر «پیشاور» آمدند. عمران خان پس از صدور حکم حبس علیه خود در توئیتی خطاب به هوادارانش نوشته بود: «یک درخواست بیشتر ندارم، در منازلتان ساکت ننشینید.»تیم حقوقی خان نیز اعلام کرد که آنها فورا درخواست تجدید نظر خواهند داد.  «گوهر خان»، وکیل عمران خان تصمیم دادگاه را محکوم کرد و آن را «قتل عدالت» خواند. او گفت: «حتی به ما فرصت داده نشد. حتی اجازه نداشتیم سؤال کنیم، در دفاع چیزی بگوییم یا استدلال خود را انجام دهیم. من قبلاً چنین بی‌عدالتی ندیده بودم.»رهبران حزب تحریک انصاف نیز گفتند که این حکم را در دیوان عالی پاکستان به چالش می‌کشند.«عمر ایوب خان» دبیرکل حزب تحریک انصاف پاکستان در واکنش به بازداشت عمران‌خان اعلام کرد که اعتراض مسالمت‌آمیز حق مشروع هر شهروندی در پاکستان است.در عین حال وی به برنامه مشخصی برای برگزاری تظاهرات هواداران عمران‌خان در لاهور، اسلام‌آباد یا دیگر شهرهای پاکستان ‌اشاره‌ای نکرد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: