kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۹۸۴۳
تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۸
در راستای نظارت بر واردات از محل صادرات
 
 
 
سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در راستای نظارت بر محصولات عرضه شده بر مبنای واردات از محل صادرات خود اعلام کرد که این کالاها با ارز اسکناس سنای بانک مرکزی قیمت‌گذاری می‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون بازرسی و نظارت سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در مکاتبه با وزارت صمت اعلام کرد؛ عطف به نامه مورخ 10/03/1402 درخصوص مبنای نرخ ارز حاصل از صادرات در محاسبه قیمت تلفن همراه تبلت و لپ‌تاپ به آگاهی می‌رساند: بر اساس ابلاغیه مورخ 22/07/1398 وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت و رئیس‌مجمع عمومی این سازمان، پرونده‌های وارداتی که کالای آن با روش‌های گوناگون از قبیل بدون انتقال ارز (در زمان وجاهت قانونی) واردات در مقابل صادرات یا از منابع مالی شرکتها در خارج از کشور وارد شده و امکان ارائه اسناد مربوط به خرید ارز وجود ندارد نرخ ارز اسکناس سنا در روز ترخیص کالا ملاک محاسبه قرار می‌گیرد.
بدیهی است کلیه شرکتهای وارد‌کننده بایستی با رعایت سایر موارد مندرج در ضوابط قیمت‌گذاری مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمتها و دستورالعمل‌های صادره در این خصوص اقدام کرده و نسبت به درج قیمت در سامانه 124 اقدام کنند.
لازم به ذکر است، پیش از این با انفعال زیرمجموعه‌های وزارت صمت کالاهای آماده به مصرفی از جمله آیفونهای آمریکایی که از طریق واردات در برابر صادرات خود وارد کشور شده بودند به نوعی از شمول قیمت‌گذاری مستثنی محسوب شده و ظاهرا نظارتی بر آنها وجود نداشت.
 به این ترتیب عملا کالایی که براساس این رویه وارداتی به دست مصرف‌کننده می‌رسید با ارز بازار آزاد (نرخ تلگرامی دلار) قیمت‌گذاری می‌شد. حالا با این ابلاغیه سازمان حمایت باید منتظر تبعات مالیاتی و تعریف جرائم مختلف برای متخلفانی باشد که با دلار بازار قاچاق، اقدام به قیمت‌گذاری تلفن همراه برای برندی مثل آیفون کرده بودند.
در واقع بعد از اینکه تامین ارز این اقلام از سامانه نیما کنار گذاشته شد واردات آن از طریق رویه واردات از طریق صادرات انجام می‌شد. با توجه به آنکه مبنایی برای قیمت‌گذاری این اقلام وجود نداشت همگام با جهش قیمت ارز در بازار آزاد در سال گذشته قیمت این محصولات تا 100 میلیون تومان نیز افزایش یافته بود.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: