kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۹۸۰۷
تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۱
 
 
 
سرویس خارجی-
تازه‌ترین آمار از خشونت‌های مسلحانه در آمریکا نشان می‌دهد که این کشور ضمن ثبت یک رکورد جدید یعنی، 400 مورد تیراندازی جمعی در 7 ماهی که از سال جاری می‌گذرد، فقط 65 تیر‌اندازی با 81 کشته در ماه جاری میلادی ثبت کرده است.
تیراندازی‌های گاه و بی‌گاه و بی‌هوا در آمریکا و افتادن جنازه‌های بی‌گناه روی زمین و وحشت زنان و دختران اگرچه موضوعات عجیب و تازه‌ای نیستند اما ارائه آمارهای تازه از تشدید خشونت در آمریکا موجب نگرانی مردم و ناظران شده است. به نظر می‌رسد که تورم و گرانی در پی همه‌گیری کرونا از جمله عوامل مهم تشدید خشونت‌های مسلحانه در آمریکا است. در تازه‌ترین رویداد مربوط به هفت‌تیرکشی خیابانی در آمریکا و در بحبوحه افزایش تصاعدی تیراندازی‌ها در این کشور، یک مرد مسلح ۱۸ ساله روز سه‌شنبه در یک مدرسه ابتدایی در تگزاس اطرافیانش را به رگبار بست. این تیراندازی‌ها به ده‌ها تیراندازی گسترده در سال‌های اخیر در این کشور افزوده شده است. تا جایی که با در نظر گرفتن اتفاق اخیر مسلحانه در آمریکا، شمار حادثه‌های مربوط به تیراندازی در آمریکا به بیش از ۴۰۰ مورد در سال ۲۰۲۳ رسیده است. تنها در ماه جاری میلادی، دست کم ۸۱ نفر در ۶۵ مورد تیراندازی جمعی در آمریکا جان خود را از دست داده‌اند. از جمله حوادث تلخ سال جاری، تیراندازی یک مرد مسلح در هتلی در لاس وگاس بود که جان بیش از 50 نفر را گرفت. گفتنی آن‌که فرد ضارب پس از کشتن این تعداد نفر در نهایت دست به خودکشی می‌زند. در مورد دیگر تیراندازی که در یک کلوپ شبانه در فلوریدا همین امسال رخ داد، یک فرد مسلح ۴۹ نفر را کشت و ده‌ها نفر را زخمی کرد.  در حادثه دیگری ۲۷ دانشجو و ۵ استاد دانشگاه در تیراندازی در محوطه دانشکده فنی «ویرجینیا تک» کشته شدند. همچنین در حادثه دیگر تیراندازی با اسلحه‌ای نیمه اتوماتیک در یک مدرسه، ۲۰ دانش‌آموز و ۶ کارمند مدرسه کشته شدند. در حادثه‌ تلخ دیگری در کلیسایی در تگزاس، یک فرد مسلح ۲۵ نفر را کشت.خبر دیگر از بحران امنیت در آمریکا این‌که، اهالی ایالت کالیفرنیا یکی از پیشرفته‌ترین نقاط آمریکا که قطب فناوری هم محسوب می‌شود،‌ با بحران جدی امنیت در خیابان‌ها مواجه است. یک شهروند آمریکایی اهل کالیفرنیا در مصاحبه با یکی از شبکه‌های خبری این کشور تاکید کرده که امنیت در شهر سانفرانسیسکو در حال وخامت است. او می‌گوید: «من کل عمرم را این‌جا بوده‌ام و همیشه ناامن بوده است. شهر بزرگی است و اخیرا هم بزرگ‌تر شده و خودروی ما را حتی دزدیده‌اند و پلیس هم نتوانسته کاری بکند. به نظرم جرم و جنایات در کالیفرنیا در حال افزایش و امنیت در حال افول است».
بحران خشونت‌های مسلحانه اعم از دگرکشی و خودکشی به‌واسطه سلاح گرم اگرچه موجب نگرانی خانواده‌های آمریکایی شده و سران آنها حتی در سخنرانی‌های مختلف مدعی شده‌اند که این مسئله باید اصلاح گردد اما در عمل هیچ اصلاحی رخ نمی‌دهد. تحلیلگران مسائل آمریکا تاکید می‌کنند که مافیای تجارت اسلحه در آمریکا به حدی قدرتمند است که یک وزنه تعریف شده در عالم سیاست آمریکا تعریف می‌شود و بدین‌سان اعمال محدودیت درخصوص خرید و فروش اسلحه از آنجا که منافع آنها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد عملا ناممکن است. 
حمله به بایدن
توضیح دیگر از وضعیت نابسامان آمریکا این‌که، رئیس‌جمهور سابق این کشور در سخنانی که رنگ‌وبوی تبلیغاتی می‌دهد باز هم با تمام قدرت به جو بایدن حمله کرد. ترامپ گفت: «ما یک رئیس‌جمهور فاسد و سازش‌کار داریم. جو بایدن حتی نمی‌تواند از پله‌های هواپیما بالا برود و نمی‌تواند دو جمله را کنار هم بگذارد». او در ادامه افزود: «سیاست‌های فرهنگی جو بایدن و پاک‌سازی‌های سیاسی، بسیاری از میهن‌پرستان بزرگ ما را از خدمت نظامی منصرف کرده است. آنها نمی‌خواهند در ارتش ما خدمت کنند.» او بار دیگر رئیس‌جمهور را به اخذ رشوه از شرکت‌های خصوصی در اوکراین متهم و تاکید کرد که بایدن متقلب آمریکا را به سمت جنگ با روسیه و چین می‌برد.
نام:
ایمیل:
* نظر: