kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۹۷۶۳
تاریخ انتشار : ۰۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۰
محمد بن عبدالعزیز الخلیفی وزیر مشاور در امور خارجی قطر در دیدار با امیرعبداللهیان نامه دعوت امیر قطر از آیت‌الله رئیسی برای سفر به دوحه را تقدیم وی کرد.

محمد بن عبدالعزیز الخلیفی وزیر مشاور در امور خارجی قطر دیروز پس از سفر به تهران با علی اکبر احمدیان نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون روابط دوجانبه و منطقه‌ای با وی گفت‌وگو کرد.
در این دیدار طرفین بر افزایش سطح همکاری‌های دو کشور در همه حوزه‌ها به ویژه حوزه‌های تجاری و بازرگانی و انجام فعالیت‌های مشترک در زمینه اجرای پروژه‌های زیرساختی، در چارچوب برنامه و زمانبندی مشخص و رفع موانع موجود تاکید کردند.
محمد بن عبدالعزیز الخلیفی وزیر مشاور در امور خارجی قطر نیز در این دیدار با تبریک انتصاب احمدیان در سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، پیام کتبی محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر را تقدیم وی کرد.
دیدار الخلیفی با امیرعبداللهیان و باقری
وزیر مشاور در امور خارجی دولت قطر در سفر به تهران با علی باقری معاون سیاسی وزارت خارجه نیز دیدار داشت و درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه دو کشور رایزنی و گفت‌وگو کرد.
علی باقری در این دیدار با ‌اشاره به فاجعه اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم در چند کشور اروپایی تصریح کرد: قرآن‌سوزی حد اعلی جسارت به محضر قدسی کتاب آسمانی مسلمانان و به معنای زیر پا گذاشتن حقوق اولیه و بدیهی دو میلیارد انسان است و تکرار این جنایت در اروپا مصداق بارز و کامل نقض حقوق بشر توسط مدعیان دروغین حقوق بشر است.
معاون سیاسی وزیر خارجه با تاکید بر جایگاه فکر و ‌اندیشه در تعالی و تکامل انسان، تصریح کرد: ‌اندیشه‌سوزی در اروپا نشانگر انحطاط جایگاه رشد و پیشرفت انسان در میان مدعیان توسعه و پیشرفت جهانی است.
معاون سیاسی وزیر خارجه اظهار داشت: به آتش کشیدن قرآن به معنای جشن بازگشت اهریمن جهالت و رجعت دوران تاریک قرون وسطا به این کشورها است.
علی باقری با ‌اشاره به بهانه دولت‌های سوئد و دانمارک مبنی بر پایبندی آنها به آزادی بیان برای توجیه قرآن‌سوزی در این کشورها گفت: به آتش کشیدن کتاب و فکر و ‌اندیشه، آزادی نیست، بلکه عین توحش است و این دولت‌ها مسئولیت دارند تا جلوی وحشی‌گری فرهنگی را در کشورهای خود بگیرند و همه دولت‌های مسئول در جهان به‌ویژه دولت‌های اسلامی وظیفه دارند تا با تجمیع ظرفیت‌ها و هم‌افزایی در قالب فردی و جمعی با توحش فرهنگی مقابله جدی کنند.
به گزارش مهر‌، محمد الخلیفی نیز با‌ اشاره به روابط همه‌جانبه و رو به پیشرفت تهران و دوحه، استمرار و پیوستگی رایزنی‌های مقام‌های وزارت خارجه دو کشور را نشانه اراده جدی دو طرف برای رفع موانع در مسیر توسعه مناسبات و گشودن دریچه‌های جدید برای همکاری برشمرد و بر عزم کشورش برای ارتقای روابط اقتصادی با ایران تاکید کرد.
در این دیدار دو دیپلمات ارشد ایرانی و قطری بر نفرت جهان اسلام از جنایت جسارت به ساحت قرآن کریم تاکید کرده و اقدام جمعی کشورهای اسلامی به‌ویژه از طریق سازمان همکاری اسلامی را خواستار شدند.
دعوت امیر قطر از آیت‌الله رئیسی
وزیر مشاور قطری همچنین در تهران با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد و طی این ملاقات پیام امیر قطر در دعوت از آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی برای سفر به دوحه را تسلیم وی کرد.
گفتنی است حضور این دیپلمات قطری یک هفته بعد از سفر وزیر خارجه عمان به تهران صورت می‌گیرد. سفری که برخی آن را مرتبط با مباحث مربوط به گفت‌‌وگوهای رفع تحریم‌ و آزادی زندانیان ایران و آمریکا دانستند.

نام:
ایمیل:
* نظر: