kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۹۵۷۲
تاریخ انتشار : ۳۰ تير ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۹
سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد
سازمان بنادر و دریانوردی درباره کارشکنی آمریکا و انگلیس برای لغو میزبانی ایران در روز جهانی دریانوردی اعلام کرد: چنین اقدام غیرحقوقی، فنی و اخلاقی در پی رسوایی‌ها و شکست‌های مفتضحانه آنها در اعمال فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها، با تمرکز بر صنعت کشتیرانی و صادرات مواد نفتی صورت گرفت.

به گزارش فارس، خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه خبر داد که آمریکا از میزبانی ایران در رویدادی که قرار بود اکتبر سال جاری در روز جهانی دریانوردی برگزار شود جلوگیری کرده است.
رویترز این ادعا را به نقل از یک سخنگوی نهاد کشتی‌رانی سازمان ملل مطرح کرد که رد پیشنهاد ایران بعد از آن صورت گرفت که آمریکا با ارائه طرحی خواستار پاسخ منفی به درخواست ایران برای میزبانی این رویداد شده بود.
پیشنهاد ایران برگزاری این رویداد در اواخر ماه اکتبر میلادی با همراهی «سازمان بین‌المللی دریانوردی» بوده است. این سازمان رکن اصلی سازمان ملل برای مسائل دریایی است و در سال 2015 درخواست ایران برای برگزاری این رویداد را پذیرفته بود.
آمریکا در طرح خود برای جلوگیری از میزبانی ایران که انگلیس هم از حامیان آن بود ادعا کرده بود: «طی دو سال گذشته ایران اقدام به حمله، آزاررسانی یا توقیف بیش از 20 کشتی که در حال انجام فعالیت‌های بازرگانی بوده‌اند کرده است.»
این اتفاق در شرایطی رخ داده که آمریکا به بهانه اجرای تحریم‌های ظالمانه علیه ایران بارها نفت‌کش‌های حامل نفت ایران را در دریا توقیف کرده است.
در همین راستا، سه‌شنبه گذشته روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گزارش داده بود دادستان‌های فدرال آمریکا قادر به فروش ۸۰۰ هزار بشکه نفت توقیف‌شده ایران نیستند.
نهادهای فنی سازمان ملل
بازیچه دست آمریکایی‌ها
آبرام پالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در پی موافقت نشدن با میزبانی تهران برای روز جهانی دریانوردی در اکتبر، در صفحه توئیترش با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران نوشت: کشوری که به طور تحریک‌آمیزی به کشتی‌های تجاری خارجی که در حال حمل‌ونقل قانونی هستند، حمله می‌کند، آنها را توقیف می‌کند و آزارشان می‌دهد، نمی‌تواند میزبان روز جهانی دریانوردی باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان هم در واکنش به این اقدام، با ‌اشاره به اقدام خلاف عرف و موازین بین‌المللی آمریکا در سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی گفت: آمریکا بار دیگر ماهیت زورگویانه و استکباری خود را با ممانعت از برگزاری اجلاس سالانه روز جهانی دریانوردی در ایران نشان داد. این در حالی‌است که رویداد یادشده از سوی سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) در لندن در سال 1394 به تصویب شورای آیمو رسیده و‌ توسط مجمع عمومی این سازمان وابسته به ملل متحد نیز تأیید شده بود.
کنعانی بیان کرد: اقدام آمریکا که با همراهی انگلیس بود، ثابت کرد که سوءاستفاده سیاسی از نهادهای فنی و تخصصی ملل متحد، برای این کشور هیچ حد و مرزی ندارد حتی اگر به کاهش اعتبار جهانی این سازمان‌ها منجر شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه با ‌اشاره به نادیده گرفتن آرای اکثریت سازمان بین‌المللی دریانوردی از سوی آمریکا افزود: این اقدام خلاف موازین بین‌المللی آمریکا، با مخالفت شدید بسیاری از اعضای شورا مواجه شد که به پیشنهاد آن کشور رأی مخالف و یا ممتنع دادند و تأکید کردند که نادیده گرفتن مصوبات قبلی سازمان باعث بی‌اعتباری خود سازمان خواهد شد.
کنعانی یادآور شد: متأسفانه دولت آمریکا با توسل به دروغ پردازی، اتهام زنی و بیان خلاف واقع، می‌خواهد سرپوشی بر اقدامات غیرقانونی و ناموجه خود فراهم سازد.
واکنش سازمان بنادر و دریانوردی
سازمان بنادر و دریانوردی ایران هم در واکنش به اقدام آمریکا و انگلیس برای جلوگیری از میزبانی ایران در رویداد موازی روز جهانی دریانوردی، اظهار کرد: این اقدام ناشی از استیصال چند دولت مدعی و زورگو است و خللی در اراده دولت ایجاد نمی‌کند.
در این بیانیه آمده است: سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) در اجلاس یک‌صد و چهاردهم شورای خود در سال ۲۰۱۵ میلادی، میزبانی رویداد موازی روز جهانی دریانوردی سال ۲۰۲۳ میلادی را به ایران اعطاء نمود و از آن تاریخ به بعد، در مواضع مختلف از جمله نشست سال قبل شورا، آن را مورد تایید قرار داد.
با این تفاصیل و در حالی که تنها سه ماه به برگزاری این رویداد در هفته اول آبان‌ماه مانده بود، میزبانی ایران با تلاش‌های مذبوحانه دولت‌های آمریکا و انگلیس و جلب نظر معدود دولت‌های غربی بی‌اختیار و وابسته آمریکا، در خلال نشست یک‌صد و بیست و نهم شورای آیمو، در روز پنج‌شنبه مورخ ۲۹ تیرماه سال ۱۴۰۲، لغو شد.
مبنای مخالفت این دو کشور، در حالی اتهام واهی اقدامات برهم زننده ثبات ایمنی و امنیت دریایی توسط ایران اعلام شده است که بر همگان آشکار است، ایران به عنوان قدرت بلامنازع منطقه‌ای، همواره عامل ثبات و حافظ ایمنی و امنیت دریانوردی و حتی محیط زیست دریایی بوده است تا جایی که در سال ۲۰۱۱ توسط آیمو مورد تایید و تشویق قرار گرفت و این دولت‌های آمریکا و انگلیس هستند که در مواضع متعدد، چه در آب‌های سرزمینی و منطقه و چه در آب‌های دور، با تهدید، ارعاب و حتی عملیات‌های ایذایی، به کشتی‌ها و محموله‌های ایران، خلاف حقوق بین‌الملل، دست درازی نموده و موجب اختلال در تجارت صلح‌آمیز و تهدید ایمنی و امنیت دریانوردی شدند.
بر این باوریم، چنین اقدام غیرحقوقی، فنی و اخلاقی به سرکردگی دو دولت متکبر آن هم نسبت به یک رویداد با ماهیت صرفا جشن و تجلیل از دریانوردان و صنعت دریانوردی، در پی رسوایی‌ها و شکست‌های مفتضحانه آنها در اعمال فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها، با تمرکز بر صنعت کشتیرانی و صادرات مواد نفتی صورت گرفت که خود نشان‌دهنده میزان خباثت، عجز و ناتوانی آنها در برابر ملت بزرگ و شریف ایران اسلامی از یک‌طرف و بازیچه قرار دادن، سوءاستفاده و گروگان‌گیری سازمان‌های بین‌المللی تخصصی و فنی، با اغراض سیاسی از طرف دیگر است.
با این حال، نتیجه رأی‌گیری نشان داد که دو دولت آمریکا و انگلیس در تلاش برای نیل به اجماع میان اعضای شورا ناتوان ظاهر شده‌اند، تا این‌که پس از رأی‌گیری، با نتیجه شکننده ۲۲ رای موافق در مقابل ۱۷ رای مخالف یا ممتنع (از مجموع ۳۹ دولت عضو شورای حاضر در نشست) میزبانی لغو شد.
ما مطمئن هستیم، اقدامات ایذایی اینچنینی که ناشی از زبونی و استیصال چند دولت مدعی و زورگو است، خللی در اراده دولت و ملت ایران و جامعه دریایی و بندری کشور، بر تداوم حرکت رو به جلو و مسیر پیشرفت اقتصاد دریاپایه و مشارکت فعالانه در فرآیند قانونگذاری آیمو به عنوان یکی از دولت‌های مهم و اثرگذار، طبق منویات مقام معظم رهبری مدظله‌العالی و رهنمودهای دولت مردمی ایجاد نخواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: