kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۹۵۲۹
تاریخ انتشار : ۳۰ تير ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۶

 

سرویس خارجی-
شبکه خبری آمریکایی در گزارش مفصلی با استناد به مشاهدات میدانی و اظهارات کارشناسان این کشور، ابعاد یک بحران جدی در ارتش آمریکا را بررسی کرده و از «فقدان حس میهن‌پرستی» در میان نطامیان آمریکایی خبر داده است.
«گویی بحران‌های داخلی و چالش‌های خارجی کافی نیست تا یک بحران دیگران سر برآورد و امنیت ملی آمریکا را تهدید کند»، این عباراتی است که مجری اسکای‌نیوز عربی در نتیجه تحقیقات میدانی و اظهارات کارشناسان آن را بر زبان آورده است. بحرانی جدید و البته قدیمی که یک رسانه خارجی بر روی آن متمرکز شده است. عدم تمایل آمریکایی‌ها برای خدمت در ارتش و به عبارتی دیگر، کاهش محسوس حس مشترک میهن‌پرستی در میان شهروندان این کشور تبعاتی برای نظام این کشور به‌وجود آورده و اینکه ارتش با کاهش جدی متقاضیان برای خدمت مواجه شده است.
گزارش‌های زیادی گویای کاهش 23 درصدی در صفوف سربازان جدید ارتش آمریکا به همراه کاهش تعداد داوطلبان عضویت در ارتش است. تحلیلگران دلیل این موضوع را نبود صلاحیت، اعتیاد به مواد مخدر، ضعف سلامت جسمی برشمرده‌اند. تحلیلگر اسکای‌نیوز عربی تاکید می‌کند: «مردم آمریکا به هر شکلی که شده می‌خواند تا به ارتش نپیوندند. دلایلی وجود دارد که البته این موضوع بر آمادگی آمریکا اثر می‌گذارد». این تحلیلگر آمریکایی در ادامه دلایل را برمی‌شمارد و تصریح می‌کند: «هنگامی که در ارتش خدمت می‌کردم، توان نیروهای ارتش به‌عنوان مثال تحت تاثیر حرکت‌های همجنس‌گرایان و دیگر گروه‌ها قرار گرفت». و این یعنی از بین رفتن تمرکز در میان نیروهای مسلح که نتیجه آن کاهش محسوس در کیفیت عملکرد می‌شود. این تحلیلگر درخصوص ضعف در عملکرد سیستم آموزشی برای تثبیت مفاهیم ملی میهنی می‌گوید و تصریح می‌کند: «وقتی از بنیان‌های اساسی از جمله خواندن سرود ملی در مدارس دور شدیم، این مسئله بر کودکان اثر گذاشت به‌طوری که میهن و وطن‌دوستی را درک نکردند».
خبرنگار اسکای‌نیوز در واشنگتن اما در یک اقدام عملیاتی به سراغ جوانان آمریکایی رفته است تا دلایل ترس آنها از پیوستن به ارتش آمریکا را جویا شود. یک بانوی سیاهپوست می‌گوید: «دلیل را باید در مفهوم امروزی ملی‌گرایی در آمریکا، همچنین وضعیت نژاد، تمایلات سیاسی و آنچه به این موضوعات برمی‌گردد، جست‌وجو کرد». او افزود: «به محض اینکه به ارتش بپیوندید احساس می‌کنید که در آن گرفتار شدید و راه فراری نیست؛ خارج شدن از ارتش اصلا آسان نیست». یک آمریکایی دیگر که اصالت شرق آسیای دارد، از تاثیر فضای مجازی بر روی عملکرد ارتش آمریکا می‌گوید و تاکید می‌کند: «شبکه‌های اجتماعی از جمله تیک‌تاک و اینستاگرام کمپین‌های زیادی درباره خشونت‌ موجود در ارتش ایجاد کرده‌اندکه این یکی از دلایل است. جوان دیگر آمریکایی از هم‌قماشان خودش می‌گوید و مطرح می‌کند که این روزها حس وطن‌دوستی در جوانان بسیار کاهش یافته است. او می‌گوید: «فضای مجازی و اظهارات مسموم در این فضا، دلیل شرایط کنونی است».
خوش‌وبش با ارواح!
بایدن در ادامه حرکات عجیب و غریب خود پس از پایان سخنرانی‌هایش، این‌بار در فیلادلفیا و پس از خداحافظی در تریبون با یک شخص خیالی احوالپرسی کرد تا بار دیگر سوژه رسانه‌ها در این کشور شود. وضعیت سلامت روانی بایدن از همان ابتدای ریاست‌جمهوری‌اش با ابهامات جدی مواجه شده است. از به‌کار بردن اسامی اشتباه و نادرست تا اشتباه گرفتن معاون رئیس‌جمهور با همسر خود و دست دادن با آدم‌های نامرئی باعث شده تا پزشکان سابق کاخ‌سفید نسبت به صلاحیت او برای حضور در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری ابراز تردید کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: