kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۹۴۷۰
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۸
 
 
 
با اعلام سخنگوی دولت درباره ‌تغییر نکردن نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، بازار سرمایه تغییر جهت داد و شاخص بخشی از رشد دیروز خود را پس گرفت.
به گزارش فارس، در آخرین روز کاری بورس در هفته جاری، شاخص کل تا ساعت 11 و 20 دقیقه و پیش از انتشار خبر عدم تغییر نرخ خوراک پتروشیمی بیش از 25 هزار واحد رشد کرده بود. اما پس از آن روند نزولی پیدا کرد.
در نیمه معاملات، سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیئت دولت اعلام کرد که دستورِ جلسه تغییر نرخ خوراک در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح شده و مورد موافقت قرار نگرفته است.
علی‌رغم حواشی مذکور، در جریان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس در ابتدا 25 هزار واحد رشد کرد، اما در پایان معاملات، شاخص کل 16 هزار و 665 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و تا سطح دو میلیون و 16 هزار و 385 واحد بالا آمد، بازدهی این شاخص مثبت 83 صدم درصد بود. شاخص کل هم‌وزن هم با افزایش 9 هزار و 358 واحدی معادل 1.33 درصد در رقم 712 هزار و 541 واحدی ایستاد.
شاخص کل فرابورس نیز با رشد 269 واحدی به رقم 26 هزار و 656 واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن فرابورس با افزایش 2 هزار و 130 واحد به سطح 130 هزار و 610 واحد رسید.
همچنین خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد و 76 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.
کارشناسان بازار سرمایه معتقدند بورس پیش از این بابت ماجرای نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، افت خود را کرده است و اخبار این‌چنینی فقط برای عده‌ای که به دنبال نوسان‌گیری هستند، می‌تواند منفعت داشته باشد بنابراین سهامداران باید از رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه خودداری کنند.
حمید دستجردی، کارشناس بازار سرمایه گفت: اکنون قیمت‌ها در محدوده‌ای پایین‌تر از ارزش ذاتی قرار دارند. این روزها با توجه به این که قیمت و ارزش سهام به حداقل رسیده است، حرفه‌ای‌ها اقدام به خرید و افزایش بازدهی می‌کنند.
وی افزود: در شرایط فعلی افراد حرفه‌ای بازار اقدام به فروش نمی‌کنند، صف‌های عمدتا سنگین فروش را افرادی تشکیل داده‌اند که مقداری آستانه تحمل آنها پایین‌تر است.
این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: عمده سرمایه‌گذاران حقوقی که شاهد رسیدن دارایی‌های خود به قیمت جذاب هستند، اتفاقا شروع به خرید می‌کنند. به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود که در شرایط کنونی دارایی‌های خود را به ثمن بخس نفروشند.
دستجردی تصریح کرد: شرایطی همانند وضعیت فعلی بارها در بازار سهام روی داده است، نکته این‌جاست از چنین نقاطی روند افزایشی شکل می‌گیرد و سرمایه‌گذاران می‌توانند بازدهی مطلوبی را کسب کنند.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: