kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۹۴۵۸
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۸
 
 
 
 
انتخابات سازمان نظام روا‌ن‌شناسی و مشاوره کشور پس از تاخیر سه ساله، 27 مردادماه پس از سه سال و دو ماه تعویق برگزار خواهد شد.
به گزارش کیهان، عباس مسجدی آرانی رئیس‌سازمان پزشکی قانونی و رئیس‌هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در نشست خبری مشترک هیئت‌های مرکزی نظارت و اجرایی پنجمین دوره این انتخابات با اشاره به برگزاری انتخابات سازمان نظام روان‌شناسی مشاوره در 27 مردادماه سال جاری اظهار داشت: اگر در چهار دوره قبل تشکیل سازمان روان‌شناسی و مشاوره افراد خاص و معدودی در فرآیند انتخابات حضور پیدا می‌کردند و در ارکان سازمان قرار می‌گرفتند، در این دوره قرار نیست چنین اتفاقی رقم بخورد و افراد برحسب توانمندی و ظرفیت‌های علمی و اجرایی‌شان انتخاب خواهند شد. بنابراین بنای برگزار‌کننده انتخابات این است که هیچ‌گونه مهندسی در انتخابات صورت نگیرد و بستر برای حضور جوانان دانشمند ما فراهم است. مسجدی آرانی در مورد قانونی بودن انتخابات مذکور افزود: از جهت قانونی، براساس اصل 138 قانون اساسی، دولت در تمام قوانینی که در مجلس شورای اسلامی مصوب می‌شود، می‌تواند در آئین‌نامه‌ها ورود پیدا کند، چون در قانون به جزئیات پرداخته نمی‌شود و باید توضیح ارائه شود. در طول 20 سال گذشته از بدو مصوبه مجلس، هیچ‌وقت عزیزانِ سازمان روان‌شناسی دنبال شفاف‌‌سازی نبودند، به همین جهت در چهار دوره گذشته مسئولین حاکم در سازمان هم هیئت نظارت را منصوب می‌کردند و هم هیئت اجرایی را و هم خودشان کاندید می‌شدند، بنابراین نتیجه انتخابات مشخص بود و نیازی به صندوق رای نبود. اما به استنادِ اصل 138 قانون اساسی، دولت محترم در هیئت نظارت از تمام قوای مجریه، مقننه و قضائیه حضور دارند و در هیئت اجرایی از افرادی که اکنون در سازمان مسئول هستند و منصوب وزیر علوم که به عنوان رئیس‌هیئت اجرایی مرکزی هستند، استفاده شده و امید است انتخابات مناسبی برگزار شود.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه احتمال برخورد با انتخابات دیگری که توسط سازمان روان‌شناسی در 20 مردادماه انجام می‌شود، چقدر است، بیان داشت: ما مکاتباتی را با دستگاه‌های مختلف انجام دادیم که حیثیت جامعه روان‌شناسی کشور توسط آقایان بیش از این آسیب نبیند. اگر افرادی که ادعای مسئولیت برگزاری انتخابات را دارند، رسمیت داشتند، سه سال و دو ماه قبل باید این انتخابات را برگزار می‌کردند، بنابراین رسمیت قانونی ندارند که دولت به این موضوع ورود پیدا کرده، همان‌طور که بعد از 27 سال مجمع عمومی را که رکن قانونی سازمان است را برگزار نکرده است و پیگیری نمایندگان وزرا باعث شد که اولین بار مجمع در سال 1400 برگزار شود که البته مصوبات آن نیز عملیاتی نشد و ظاهراً بنای تن دادن به قانون توسط عزیزان وجود ندارد.
ثبت‌نام 238 نفر در انتخابات 27 مردادماه 
سازمان نظام روان‌شناسی
ابراهیم نعیمی، دبیر و سخنگوی هیئت نظارت مرکزی نیز در این نشست اظهار داشت: هیئت نظارت فرا قوه‌ای مطابق آن چیزی که در سازمان نظام پزشکی کشور است و تعارض و منافع وجود ندارد، تشکیل شده است. در سال جاری هیئت‌های اجرایی و نظارت بر انتخابات تشکیل جلسه دادند و با  توجه به اینکه باید مطابق ماده 16 قانون، سه ماه بعد از این جلسات انتخابات برگزار شود، در نتیجه انتخابات پنجمین دوره سازمان رواشناسی و مشاوره در 27 مرداد برگزار خواهد شد، بر این اساس 54 هزار نفر اعضای سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره هستند که اطلاعات آنها اخذ شده و در روز برگزاری انتخابات همه اعضای سازمان می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.
وی افزود: در بازه زمانی که مهلت ثبت‌نام اعلام شده بود 238 نفر ثبت‌نام کردند که مدارک 218 نفر کافی و کامل بود، با این حال از همه 238 نفر خواستیم نواقص را برطرف کنند، بنابراین پرونده آنها در هیئت نظارت مرکزی در حال بررسی است و ضمناً این 238 نفر از طیف‌های مختلف و نگرش‌های مختلف هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر: