kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۹۴۴۸
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۸
 
 
 
مرکز هماهنگی واکنش اضطراری اتحادیه اروپا با هشدار گرمای مرگبار در این قاره از شهروندان کشورهای اروپایی خواست در خانه‌هایشان بمانند. 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، مناطق وسیعی از جنوب و شرق اروپا روز سه‌شنبه 18 ژوئیه در وضعیت هشدار قرمز موج گرما قرار گرفتند. همزمان سازمان جهانی هواشناسی نسبت به افزایش خطر مرگ و میر ناشی از وضعیت آب و هوایی نامتعارف در آسیا و آمریکا هشدار داد.
یورونیوز نوشت، مقامات در اروپا پس از آن که دومین موج گرما در چند هفته اخیر منطقه مدیترانه را در بر گرفت به ساکنان و گردشگران هشدار دادند تا در گرم‌ترین ساعات روز در خانه بمانند. همزمان حداقل سه کشور اروپایی یونان، اسپانیا و سوئیس با آتش‌سوزی‌های جنگلی دست و پنجه نرم می‌کنند.
سازمان جهانی هواشناسی (WMO) همزمان با گرمای سوزان آن هم در اوج فصل گردشگری در تابستان اروپا اعلام کرد که موج گرما در نیمکره شمالی تشدید خواهد شد. تخمین زده شده است که سال گذشته در اروپا 61 هزار نفر در اثر موج گرما جان خود را از دست داده‌اند.
مرکز هماهنگی واکنش اضطراری اتحادیه اروپا برای اغلب مناطق ایتالیا، شمال شرق اسپانیا، کرواسی، صربستان، جنوب بوسنی و هرزگوین و مونته‌نگرو وضعیت هشدار قرمز را صادر کرده است.
در پی موج گرمای تابستان امسال دمای هوای در دره مرگ کالیفرنیا به 53 درجه و در شمال غرب چین به 52 درجه سانتی‌گراد رسید، گرمایی که علاوه‌بر آتش‌سوزی‌های جنگلی از یونان گرفته تا کوه‌های آلپ سوئیس با سیل مرگبار در هند و کره جنوبی همزمان شده است. سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید گرمی هوا در آمریکای شمالی، آسیا و سراسر آفریقای شمالی و مدیترانه برای چند روز متوالی در هفته پیش‌رو بالای 40 درجه سانتی‌گراد خواهد بود. در این بیانیه آمده است: «در حالی که بیشتر توجهات بر روی حداکثر دمای روز متمرکز است، این دمای شبانه است که بیشترین خطرات را برای سلامتی به ویژه برای جمعیت‌های آسیب‌پذیر دارد.»
در اسپانیا و در آستانه انتخابات پیش رو در روز یکشنبه، سیاستمداران با تغییر مکان و زمان کمپین‌ها و یا محدود کردن مبارزات انتخاباتی خود در فضای باز و روی آوردن به شبکه‌های مجازی آنلاین، خود را با گرمای سوزان وفق داده‌اند. وزارت بهداشت ایتالیا روز سه‌شنبه برای 20 شهر از 27 شهر بزرگ این کشور وضعیت هشدار قرمز هواشناسی صادر کرده است. سه شهر دیگر در روز چهارشنبه به این فهرست اضافه خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: