kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۹۴۳۶
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۰
 
 
همزمان با فرا رسیدن دهه اول ماه محرم سال ۱۴۰۲ در دانشگاه‌های تهران مراسم عزاداری  برگزار می‌شود. امسال نیز به مانند سال‌های قبل با ورود به ایام سوگواری ابا عبدالله(ع) دانشجویان دانشگاه‌های مختلف در تدارک برگزاری پرشور مراسم محرم هستند که در ادامه به جزئیات برگزاری این مراسمات پرداخته‌ایم.
مراسم عزاداری در دانشگاه امام صادق(ع)
در مراسم عزاداری دانشگاه امام صادق(ع)، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان به ایراد سخنرانی می‌پردازد و امیر عباسی و فرید بذرافشان روضه‌خوانی و مرثیه‌خوانی این مراسم را برعهده خواهند داشت. این مراسم با برگزاری هیئت نوجوانان، دسته عزاداری عاشورا و تاسوعا و مقتل‌خوانی عصر عاشورا همراه خواهد بود.
یادآور می‌شود زمان برگزاری این مراسم از سه‌شنبه ۲۷ تیرماه به مدت ۱۱ شب از نماز مغرب و عشاء در محل بزرگراه شهید چمران، پل مدیریت، مسجد دانشگاه امام صادق (ع) است.
مراسم عزاداری دانشگاه صنعتی شریف
مراسم عزاداری در دانشگاه صنعتی شریف نیز با حضور حجج‌الاسلام عابدینی، قاسمیان و قنبریان برگزار می‌شود. همچنین دسته‌ عزاداری در تاسوعا و عاشورا در محله‌ شریف با حضور دانشجویان و اساتید و مردم برگزار خواهد شد. 
دبیر هیئت الزهرا دانشگاه شریف در مورد جزئیات برگزاری این مراسم، گفت: مهم‌ترین وظیفه‌ هیئت‌های دانشجویی افزایش شناخت و معرفت دانشجویان با درآمیختن محبت به اهل بیت است، هیئت‌های دانشجویی باید فلسفه‌ نهضت امام حسین (ع) را خوب بشناسند و برای دیگران تبیین کنند، شهادت در فرهنگ ما آمیزه‌ای از عشق گداخته، همراه با بینش عمیق است. 
وی افزود: در دانشگاه صنعتی شریف هم با توجه به این موضوع ۱۳ شب مراسم شعور و شور عزای حسینی را در دانشگاه شریف برقرار می‌کنیم. این مراسم با سخنرانی حجج‌الاسلام عابدینی، قاسمیان و قنبریان و امینی‌نژاد و مداحی حاج محمد رستمی برگزار می‌گردد و در پایان هم دسته‌ عزاداری دانشجویان و ساکنان محله برقرار خواهد بود.
مراسم عزاداری در مسجد دانشگاه تربیت مدرس
مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) از سه‌شنبه ۲۷ تیرماه به مدت یازده شب در مسجد قدس دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود.
مراسم سوگواری در مسجد دانشگاه تهران
مراسم سوگواری دهه اول محرم از روز چهارشنبه ۲۸ تیرماه هر روز بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد دانشگاه تهران برگزار می‌شود.  بر اساس برنامه عزاداری، چهارشنبه ۱ محرم کربلایی پرویز اسلامی، شنبه 4 محرم حاج صفر گیلانی، یکشنبه ۵ محرم حاج محمود اشتیاقی، دوشنبه ۶ محرم حاج مهدی فراهانی، سه‌شنبه ۷ محرم کربلایی محمد امین، چهارشنبه ۸ محرم حجت‌الاسلام کرمی خواهد بود.
برگزاری هیئت حضرت سیدالشهدا (ع)  در دانشگاه تهران 
مراسم سوگواری هیئت حضرت سیدالشهدا(ع)  نیز در دانشگاه تهران برگزار می‌شود که این مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام سید محمدباقر علوی تهرانی و مداحی حسین ارضی و حیدر خمسه برگزار خواهد شد. زمان برگزاری این مراسم شب‌های دهه اول محرم رأس ساعت ۲۱ و مکان جلسه  خیابان کارگر شمالی، بالاتر از خیابان پانزدهم، فضای باز دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران است.
نام:
ایمیل:
* نظر: