kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۹۳۵۹
تاریخ انتشار : ۲۷ تير ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۸


یک سیارک در ابعاد یک هتل روز ۱۳ ژوئن(۲۲ تیر) از نزدیک زمین عبور کرد اما دانشمندان دو روز بعد این موضوع را متوجه شدند.
به گزارش ایسنا و به نقل از فوربس، یک سیارک اخیرا از همان جهتی به نزدیکی زمین آمد که مخرب‌ترین شهاب‌سنگ یک قرن اخیر آمده و به زمین برخورد کرده بود. این سیارک جدید احتمالا سه برابر بزرگ‌تر بود و درست مانند سیارکی که در سال ۲۰۱۳ در چلیابینسک روسیه پنجره‌ها را شکست، هیچ‌کس آمدن آن را ندید.
سیارک «۲۰۲۳ NT۱» اولین بار در روز ۱۵ ژوئن و دو روز پس از قرار گرفتن در نزدیک‌ترین فاصله تا زمین مشاهده شد. به عبارت دیگر، زمانی که کاشفان آسمان و دانشمندان برای اولین بار از وجود این سنگ فضایی آگاه شدند، از کنار زمین عبور کرده بود.
این یک حفره شناخته‌شده در سیستم‌های حفاظت از سیاره بشریت است و ناسا سعی دارد در ماموریتی به نام «نئو سروایور»، این شکاف را تا پایان دهه پر کند. ماموریت «نئومیر» متعلق به «آژانس فضایی اروپا»(ESA) نیز به ارائه یک سیستم هشدار اولیه برای سیارک‌های نزدیک به زمین در دهه ۲۰۳۰ کمک خواهد کرد.
تخمین زده می‌شود که شهاب‌سنگ چلیابینسک هنگام برخورد با جو زمین، حدود ۲۰ متر عرض داشته است.
هر هفته سیارک‌های جدیدی کشف می‌شوند که از نزدیکی زمین می‌گذرند اما ۲۰۲۳ NT۱ یکی از بزرگ‌ترین سیارک‌های مشاهده‌شده در یک سال گذشته است. نکته مثبت این است که ۲۰۲۳ NT۱ اکنون در فهرست ما قرار دارد. بنابراین دفعه بعد که به زمین نزدیک شود، شاید بتوانیم شاهد آمدن آن باشیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: