kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۹۳۲۲
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۸
با حضور رئیس‌جمهور انجام شد
افتتاح سد چمشیر به عنوان بلندترین سد بتنی غلطکی غرب آسیا، آغاز عملیات اجرایی طرح ذخیره‌‌سازی میدان گازی مختار، افتتاح و بهره‌برداری رسمی از مجتمع ‌پتروشیمی گچساران، احیای مجدد و بازگشت به تولید کارخانه قند یاسوج و 44 واحد تولیدی و صنعتی کهگیلویه و بویراحمد و افتتاح جاده پاتاوه – دهدشت از جمله دستاوردهای سفر استانی دو روزه آیت‌الله رئیسی به استان کهگیلویه و بویراحمد است.
 
 
 
تصمیمات خوبی برای مدیریت آب
 تأمین پنل‌های خورشیدی 
و خرید تضمینی محصولات عشایر و روستائیان 
اتخاذ شده است
آیت‌الله رئیسی در نخستین برنامه سفر خود در جمع عشایر استان در منطقه دشت سقاوه حضور یافت و مورد استقبال گرم و پرشور عشایر کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفت.
رئیس‌جمهور در جمع عشایر دشت سقاوه گفت: با توجه به عشایرنشین بودن این استان، برنامه‌های این سفر را از حضور و دیدار با عشایر آغاز کردیم.
وی با ‌اشاره به مطالبات مطرح شده در این دیدار درباره مسئله آب اظهار داشت: این منطقه از پربارش‌ترین نقاط کشور است و کاری که باید انجام شود برنامه‌ریزی برای توزیع و مصرف آب به بهترین شکل برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعت است.
دکتر رئیسی با بیان اینکه با بهره‌برداری از سد چمشیر در استان بخش قابل توجهی از مشکل تامین آب رفع شده و 70 هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش منابع آبی این سد قرار خواهند گرفت، افزود: علاوه‌بر این سد، سد دیگری هم در مدت کوتاهی در دشت سقاوه احداث خواهد شد تا مشکل تامین آب پایدار عشایر را نیز برطرف کند.
رئیس‌جمهور با اشاره به تامین اعتبار و اقدامات انجام شده برای توزیع و نصب پنل‌های خورشیدی برای عشایر در راستای تامین برق و نیازهایی مثل آب گرم آنان تصریح کرد:‌ در سال‌های گذشته اقدامات خوبی در زمینه ایل‌راه‌ها انجام شده اما کمبودهایی نیز وجود دارد که در این سفر اعتبارات لازم برای رفع این کمبودها در نظر گرفته شده و تخصیص خواهد یافت.
دکتر رئیسی با بیان اینکه عشایر یکی از مولدترین اقشار جامعه هستند و همه ما به نوعی میهمان سفره آنان هستیم، خاطرنشان کرد: همه باید به تقویت تولید در میان عشایر کمک کنند. پرواربندی قراردادی دام که از گذشته به نوعی وجود داشته باید تداوم و گسترش یابد تا عشایر از ناحیه تامین نهاده‌ها برای دام‌های خود نگرانی و دغدغه نداشته باشند و تولید آنها دچار اختلال نشود.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: اولویت ما برای تامین مواد پروتئینی و لبنی تولیدات داخلی است و واردات باید فقط در جایی انجام شود که امکان تولید وجود ندارد، اما در جایی که به همت عشایر می‌تواند گوشت قرمز و مواد لبنی تولید کرد، همه باید از افزایش تولیدات آنها حمایت کنیم و اطمینان دارم با همت عشایر و حمایت دولت امکان تامین نیازهای پروتئینی کشور در داخل وجود دارد.
عشایر همواره در دفاع از انقلاب
حضور مؤثری داشته‌اند
دکتر رئیسی با بیان اینکه عشایر در جهت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقش بسیار موثری دارند، گفت: عشایر همواره در عرصه‌های مختلف، چه در دفاع از ارزش‌ها و ایستادن پای انقلاب، چه در دفاع مقدس و چه در عرصه تولید حضور موثر و پررنگی داشته‌اند و ما قدردان آنان هستیم.
رئیس‌جمهور همچنین حمایت از کشت گیاهان دارویی و فعال‌تر شدن خانه‌های بهداشت در استان را از دیگر مصوبات سفر دوم دولت مردمی به کهگیلویه و بویراحمد دانست و افزود: علاوه‌بر اینها در این سفر مصوبات خوبی برای تکمیل ایل‌راه‌ها و نیز خرید تضمینی محصولات عشایر و روستائیان در نظر گرفته شده است.
اینکه امام راحل عشایر را ذخایر انقلاب دانستند
تعارف نبوده و برای ما مسئولیت‌آفرین است
دکتر رئیسی خرید تضمینی محصولات عشایر و روستائیان را از راهکارهای موثر به صرفه شدن اقتصاد روستائیان و عشایر دانست و اظهار داشت: اینکه امام راحل فرمودند عشایر ذخایر انقلاب هستند یک تعارف نیست و برای ما مسئولیت‌آفرین است، لذا مسئولان باید با حمایت از روند تولید در روستاها و در میان عشایر، نسبت به این ذخایر توجه ویژه و مناسب داشته باشند.
در این مراسم 3 نفر از برگزیدگان عشایر نیز به بیان نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.
افتتاح و بهره‌برداری رسمی 
از مجتمع ‌پتروشیمی گچساران 
و پایان انتظار 17 ساله مردم این شهر
دکتر رئیسی در ادامه برنامه‌های این سفر ضمن بازدید از مجتمع پتروشیمی گچساران، دستور بهره‌برداری رسمی از این پروژه بزرگ صنعتی استان را صادر کرد.
این پروژه با اعتبار 1.3ميليارد یورو یکی از مهم‌ترین پروژه‌های وزارت نفت در سفر استانی رئیس‌جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد است، پروژه‌ای که با رویکرد توسعه‌ای دولت سیزدهم در دو سال اخیر جان دوباره‌ای گرفت و به انتظار 17 ساله مردم شهرستان گچساران پایان داد.
ظرفیت تولید این مجتمع پتروشیمی که 83 درصد قطعات و تجهیزات آن توسط شرکت‌های داخلی ساخته شده، سالانه یک میلیون اتیلن و 84 هزار تن3 +C است.
در طول عملیات راه‌اندازی بیش از 3000 نفر که عمدتاً از نيروهای بومی بودند، در این مجموعه مشغول فعالیت شدند و پس از بهره‌برداری نیز یک هزار نفر در این پروژه مشغول به کار می‌شوند.
آغاز عملیات اجرایی طرح ذخیره‌‌سازی میدان گازی مختار
همچنین در راستای کمک به حل مسئله ناترازی فصلی و پایداری شبکه گاز کشور، عملیات اجرایی طرح ذخیره‌‌سازی میدان گازی مختار در کهگیلویه و بویراحمد نیز با دستور رئیس‌جمهور آغاز شد.
آیت‌الله رئیسی: بهره‌برداری از پتروشیمی گچساران
 از جلوه‌های هنر ملت ایران در تبدیل تهدید به فرصت است
دکتر رئیسی در آیین آغاز عملیات راه‌اندازی پتروشیمی گچساران ضمن تقدیر و تشکر از همه مسئولان، مدیران، پیمانکاران، مشاوران، متخصصان و کارگران، این پروژه بزرگ صنعتی را گامی مهم در جهت رشد تولید، افزایش ‌اشتغال و امیدآفرینی در مردم دانست.
وی «تولید زنجیره‌ای»، «طراحی، مهندسی، ابزار و تجهیزات استفاده شده تماما ایرانی» و «افزایش 3 هزار نفری ‌اشتغال» را از جمله ویژگی‌های مهم مجتمع پتروشیمی گچساران برشمرد و افزود: همچنین بهره‌برداری از این پروژه منجر به جلوگیری از هدررفت ثروت ملی و گاز مشعل‌ها و مانع آلایندگی خواهد شد که اقدامی بسیار ارزشمند است.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اهمیت نقش شرکت‌های بزرگ صنعتی در توسعه و تامین نیازهای شهرهای محل احداث در قالب مسئولیت اجتماعی تصریح کرد: بیش از 2 هزار و 600 میلیارد تومان برای مصوبات استان از محل مسئولیت اجتماعی شرکت‌های بزرگ تصویب شده و طبعا مجتمع پتروشیمی گچساران نیز باید در این راستا و در جهت رفع نیازهای مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد و به‌ویژه شهرستان گچساران به وظایف خود عمل کند.
دکتر رئیسی با بیان اینکه بخش قابل توجه و کار اصلی در تکمیل این پروژه بزرگ صنعتی در دولت مردمی محقق شده، از همه دست‌اندرکاران و خانواده‌های آنان که در گرمای 50 درجه به‌صورت چند شیفته برای تکمیل پتروشیمی گچساران همت گماردند، تشکر و قدردانی کرد.
رئیس‌جمهور همچنین جذب 17هزار میلیارد سرمایه برای تکمیل این پروژه را اقدامی بسیار مهم و شایسته تقدیر دانست.
ملت ایران این هنر را دارد که تحریم و تهدید را
 به فرصت و ثروت تبدیل کند
دکتر رئیسی مجتمع پتروشیمی گچساران را جلوه‌ای از شعار ما می‌توانیم و تبدیل ظرفیت‌های کشور به ثروت توصیف کرد و گفت: ملت ایران این هنر را دارد که تحریم و تهدید را به فرصت و ثروت تبدیل کند و تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه یکی از جلوه‌های این هنر ملت ایران است.
دکتر رئیسی سد چمشیر را افتتاح کرد
آیت‌الله رئیسی در ادامه برنامه‌های دور دوم سفر استانی دولت مردمی به استان کهگیلویه و بویراحمد، سد چمشیر به عنوان بلندترین سد بتنی غلطکی غرب آسیا را افتتاح و از واحد اول نیروگاه این سد نیز بهره‌برداری کرد.
مطالعات ساخت این سد در سال 1373 و عملیات اجرایی از سال 1391 با اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های ذی‌ربط و با اعتباری حدود 230 میلیون یورو شروع شده بود، اما عملیات ساخت آن با توقف و کندی مواجه بود که با تلاش‌های 22 ماهه دولت‌ مردمی و تخصیص اعتبار ویژه، تکمیل و به مرحله بهره‌برداری رسید.
سد چمشیر با ارتفاع 151 متر و طول تاج 580 متر، دارای مخزنی به حجم 2.3 میلیارد متر مکعب، دریاچه‌ای به طول 48 کیلومتر و مساحت دریاچه 51 کیلومترمربع در تراز نرمال است.
همچنین نیروگاه برق‌آبی چمشیر دارای 3 واحد بزرگ هر یک به ظرفیت 55 مگاوات و دو واحد کوچک (زیست محیطی) هر یک به ظرفیت 5.5 مگاوات (جمعا 176 مگاوات) است که از طریق پست 230 کیلوولت چمشیر به شبکه سراسری متصل می‌شود.
مهم‌ترین هدف از احداث این سد، تعدیل شوری رودخانه زهره و بهبود کیفیت آب پایین‌دست است که با ذخیره‌‌سازی سیلاب در ماه‌های‌تر و رها‌سازی آب در طول سال به‌ویژه در بازه زمانی خرداد تا مهر ماه می‌تواند ضمن جلوگیری از ایجاد خسارت ناشی از سیل، باعث شکوفایی و رشد اقتصادی منطقه و تامین امنیت غذایی شود.
آبگیری سد چمشیر 27 دی ماه سال گذشته با موفقیت انجام شد و خوشبختانه نتایج پایش مستمر کیفیت آب مخزن به همراه کنترل و تنظیم میزان رها‌سازی آب حاکی از نقش بسیار مثبت سد چمشیر بر روی کیفیت آب پایین‌دست است.
رئیس‌جمهور پس از افتتاح رسمی این سد، دقایقی در جمع کارکنان این مجموعه حضور یافته و ضمن گفت‌وگو و شنیدن دیدگاه‌ها و مطالبات ایشان، دستوراتی برای رسیدگی به خواسته‌های آنها صادر کرد.
جشن احیای مجدد و بازگشت به تولید کارخانه قند یاسوج
 و 44 واحد تولیدی و صنعتی کهگیلویه و بویراحمد
در ادامه برنامه‌های سفر استانی دولت مردمی به استان کهگیلویه و بویراحمد، مراسم جشن احیای کارخانه قند یاسوج به عنوان نماد صنعت و تولید استان و همچنین 44 واحد تولیدی و صنعتی راکد با حضور دکتر رئیسی برگزار شد.
رئیس‌جمهور با حضور در کارخانه قند یاسوج ضمن بازدید از خط تولید و بخش‌هایی از این کارخانه با توضیحات مسئولان آن در جریان وضعیت این کارخانه قرار گرفت.
آیت‌الله رئیسی همچنین در جریان این بازدید گفت‌وگویی صمیمانه و بی‌واسطه با کارگران این کارخانه داشت و وضعیت کاری و معیشتی آنها را جویا شد.
کارخانه قند یاسوج پس از یک دهه تعطیلی ابتدا در سال 99 و در زمان ریاست دکتر رئیسی بر دستگاه قضا قفل آن شکسته شد و در ادامه و با تلاش‌های صورت گرفته از سوی دولت مردمی و به ریاست ایشان، طی 22ماه گذشته به مرحله احیای مجدد و بازگشت به چرخه تولید رسید.
سرمایه احیا شده در این کارخانه 2هزار میلیارد تومان و تعداد ‌اشتغال احیا شده مستقیم در گام اول 130 نفر و در گام دوم به 200 نفر خواهد رسید.
همچنین با احیای این کارخانه برای 600نفر نیز به صورت غیر مستقیم ‌اشتغالزایی شده است.
 
شورای رقابت با چه توجیهی
 قیمت خودروهای مونتاژی را افزایش داده است؟
خبر دیگر اینکه، دکتر رئیسی در جلسه عصر یکشنبه هیئت دولت، با بیان اینکه شورای رقابت با چه توجیهی قیمت خودروهای مونتاژی را افزایش داده است؟ معاون اول رئیس‌جمهور و وزرای اقتصاد و صمت را مامور بررسی و اصلاح این روند کرد.
رئیس‌جمهور گفت: اینکه در سال «رشد تولید و مهار تورم» یک بخش بدون اخذ مجوزهای لازم کالاها را گران کند، قابل پذیرش نیست و دستگاه‌ها باید خود را موظف به مقابله با گرانی و تورم بدانند.
دکتر رئیسی با‌ اشاره به امضای 21 سند و تفاهم‌نامه همکاری در سفر اخیر به قاره آفریقا، پیگیری جدی توافق‌نامه‌ها و مصوبات مربوط به سفرهای خارجی دولت و ارائه گزارش عملکرد برای اطلاع افکار عمومی را مورد تاکید قرار داد.
رئیس‌جمهور در ابتدای این جلسه با ‌اشاره به روزهای پایانی ماه مبارک ذی‌الحجه، مناسبات این ماه را برای افزودن به‌ اندوخته‌های معنوی مغتنم دانست و همگان را به بهره‌گیری از این ایام فراخواند.
تبریک قهرمانی مقتدرانه، امیدآفرین
 و بدون باخت تیم والیبال زیر 21 سال کشورمان
در رقابت‌های جهانی از سوی دکتر رئیسی
رئیس‌جمهور در پیامی پیروزی مقتدرانه، امیدآفرین و بدون باخت تیم ملی والیبال زیر 21 سال کشورمان در رقابت‌های قهرمانی جهان در منامه را که با به نمایش گذاشتن جلوه دیگری از توانمندی و استعداد جوانان کشورمان، مایه مسرت و خوشحالی آحاد مردم عزیزمان شد، تبریک گفت.
در این پیام آمده است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
پیروزی مقتدرانه، امیدآفرین و بدون باخت تیم ملی والیبال زیر 21 سال کشورمان در رقابت‌های قهرمانی جهان در منامه، با به نمایش گذاشتن جلوه دیگری از توانمندی و استعداد جوانان کشورمان، مایه مسرت و خوشحالی آحاد مردم عزیزمان شد. این‌جانب این موفقیت ارزشمند را به ملت شریف ایران تبریک می‌گویم و از همه مربیان و دست‌اندرکاران تیم ملی والیبال به‌ویژه از جوانان لایق کشورمان که با اهتزاز پرچم مقدس جمهوری اسلامی، نام ایران را بلندآوازه کردند، صمیمانه قدردانی می‌کنم و از درگاه خداوند متعال تداوم پیروزی آنان را در دیگر مسابقات ورزشی خواستارم.
نام:
ایمیل:
* نظر: