kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۹۱۳۵
تاریخ انتشار : ۲۴ تير ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۶
 
 
 
آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش جدید خود اعلام کرد، ایران در ماه‌ ژوئن (خرداد ماه)، روزانه سه میلیون و 10 هزار بشکه نفت تولید کرده است.
به گزارش فارس، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه ماه جولای اعلام کرد، ایران در ماه گذشته میلادی یعنی ژوئن (خرداد ماه) روزانه سه میلیون و 10 هزار بشکه نفت تولید کرده است که نسبت به ماه قبل از آن تغییر نداشته است.
آمارهای این گزارش نشان می‌دهد، تولید نفت اوپک در ماه ژوئن به 28 میلیون و 700 هزار بشکه در روز رسیده است که در ماه می‌نیز همین میزان بوده است. تولید نفت عربستان 9 میلیون و 980 هزار بشکه و تولید نفت روسیه 9 میلیون و 450 هزار بشکه در روز اعلام شده است.
بر اساس برآورد این نهاد بین‌المللی، گروه اوپک پلاس در ماه ژوئن 42 میلیون و 620 هزار بشکه در روز نفت تولید کرده‌اند که این رقم در ماه گذشته 43 میلیون و 590 هزار بشکه در روز بوده است.
تولید اعضای اوپک پلاس که در توافق کاهش تولید حضور دارند در ماه ژوئن نیز 37 میلیون و 30 هزار بشکه در روز اعلام شده است. این درحالی است که اوپک روز پنج‌شنبه در جدیدترین گزارش به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد، تولید نفت ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۳ برابر با خرداد ۱۴۰۲ به ۲ میلیون و ۷۵۴ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۵۶ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.
بر اساس گزارش ماهانه اوپک، ایران در ماه می‌(اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) دو میلیون و ۶۹۸ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود.
گروه اوپک پلاس از ماه سپتامبر ۲۰۲۲ توافق کرده بودند که از میزان تولید خود کم کنند؛ این گروه در ابتدا توافق کردند تا از ماه نوامبر به بعد روزانه ۲ میلیون بشکه در روز از تولید خود 
بکاهند.
اوپک پلاس، سوم‌آوریل ۱۴۰۲ (چهاردهم فروردین) اعلام کرد که تولید خود را یک میلیون و 600 هزار بشکه دیگر کم می‌کند و در مجموع کاهش تولید این گروه به ۳ میلیون و 660 هزار بشکه در روز خواهد رسید که برابر با ۳ و هفت دهم درصد از تقاضای جهانی نفت است.
این گروه که در مجموع ۴۰ درصد نفت خام جهان را تولید می‌کند، در نشست اوایل ماه ژوئن خود نیز بر ادامه این میزان کاهش تاکید و اعلام کرد که از ابتدای سال ۲۰۲۴ روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام دیگر از تولید روزانه خود خواهند کاست.
پس از آن عربستان اعلام کرد به صورت داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه از تولید خود را کاهش خواهد داد و تولید نفت خام این کشور به ۹ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. ریاض قرار است این کاهش تولید را یک ماه دیگر یعنی در ماه آگوست ادامه دهد.
اندکی پس از اعلام عربستان، الکساندر نوآک، معاون نخست‌وزیر روسیه نیز اعلام کرد، مسکو نیز صادرات نفت خود را در ماه آگوست ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.
این دو کاهش یک و نیم درصد عرضه نفت در جهان را تشکیل می‌دهد و در مجموع میزان کاهش تولید اوپک پلاس به ۵ میلیون و 160 هزار بشکه در روز خواهد رسید.
نام:
ایمیل:
* نظر: