kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۸۹۶۳
تاریخ انتشار : ۲۱ تير ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۷
دستور وزیر اقتصاد به سازمان مالیاتی:
 
 
 
 
وزیر اقتصاد از دستور ویژه به رئیس‌سازمان امور مالیاتی برای ارائه مستندات فرارهای مالیاتی به دادستانی عمومی و انقلاب تهران خبر داد.
بر اساس اعلام وزارت اقتصاد، «سید احسان خاندوزی» در حاشیه رونمایی از تالار مولد‌سازی دارایی‌های دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره نامه دادستان تهران مبنی بر ارائه مستندات از فرارهای مالیاتی اظهار کرد: سازمان مالیاتی دارای فرآیندهای دادرسی قضایی است و در مورد پرونده فرارهای مالیاتی بررسی‌ها در حال انجام است اما در کنار این روند به رئیس‌سازمان امور مالیاتی دستور ویژه داده شد تا مستندات مربوط به فرارهای مالیاتی را در اسرع وقت در اختیار دادستانی عمومی و انقلاب تهران قرار دهند.
گفتنی است، علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران روز سه شنبه خبر داد: با توجه به این‌که فرار مالیاتی جرم است در مکاتبه با وزیر امور اقتصادی و دارایی مقرر شد که چنانچه در این زمینه گزارشی اعلام شده است مراتب با ذکر شماره و تاریخ به این‌جانب اعلام شود.
او افزود: در مکاتبه با وزیر اقتصاد تصریح شد چنانچه تاکنون گزارش و اعلام جرمی در این خصوص صورت نگرفته است، ضمن مستند‌سازی درخصوص افرادی که فرار مالیاتی آنها مربوط به حوزه قضایی تهران است، مراتب را به همراه مستندات در مورد هر فرد به صورت مجزا با معرفی نماینده به این‌جانب اعلام و موارد مربوط به سایر استان‌‎ها را به دادستان‌های مربوطه اعلام کنند.
بر اساس این گزارش، وزیر امور اقتصادی و دارایی در برنامه تلویزیونی ثریا از شناسایی ۱۷۶ هزار نفر با گردش مالی ۷۰۰ هزار میلیارد تومان، بدون پرداخت مالیات حتی به‌اندازه یک کارگر یا کارمند، شناسایی ۸۰۰ مورد کد ملی افراد زیر پنج سال با تراکنش بالای میلیارد و شناسایی یک هزار و ۱۰۰ کد ملی متعلق به‌اشخاص پنج تا ده سال با تراکنش بالای میلیارد خبر داده بود.
ثبت ۱۳ میلیون حساب تجاری
همچنین به گزارش ایرنا، «سید محمدهادی سبحانیان»؛ رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: افرادی که پرونده مالیاتی تشکیل می‌دهند حسابی را به سازمان امور مالیاتی معرفی می‌کنند که این حساب به بانک مرکزی هم اعلام می‌شود. این حساب، حساب تجاری است و پولی که به آن واریز می‌شود به منزله درآمد است.
وی با بیان این‌که بیش از ۵۰ درصد از مخارج جاری دولت، توسط درآمدهای مالیاتی تحقق پیدا می‌کند، افزود: این سطح از بهداشت و امنیت که در کشور وجود دارد مرهون مالیاتی است که همه ما پرداخت می‌کنیم.
سبحانیان با ‌اشاره به پیشی‌گرفتن درآمدهای مالیاتی از درآمدهای نفتی در سال گذشته، اظهار داشت: بیش از ۳۵ درصد از منابع عمومی دولت را درآمدهای مالیاتی و ۲۵ درصد را درآمدهای نفتی تضمین می‌کند.
رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی با تأکید بر اهمیت اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان در اقتصاد کشور و تشریح فرآیند اجرای این قانون در سازمان امور مالیاتی، افزود: لایحه تسهیل تکالیف مودیان، یکی از تسهیلات ویژه برای کسب‌وکارهای خرد است که می‌تواند قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را با پذیرش دستگاه کارت‌خوان به‌مثابه پایانه فروشگاهی برای این کسب‌وکارها و مشاغل و صنوف خرد گسترش بدهد.
سبحانیان با تأکید بر این‌که به‌موجب قانون وزارت راه و شهر‌سازی مکلف به شناسایی خانه‌های خالی است گفت: علی‌رغم پیگیری‌هایی که شده هنوز اطلاعات خانه‌های خالی که در سامانه املاک و اسکان وزارت راه و شهر‌سازی وجود دارد در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار نگرفته است.
متوسط مالیات پرداختی اصناف ۵ میلیون تومان
وی با بیان این‌که مالیات ۵۰ درصد از کسانی که در حوزه مشاغل و اصناف فعالیت می‌کنند صفر شده است، افزود: متوسط مالیات پرداختی مشاغل و اصناف پنج میلیون تومان بوده است. ضمن این‌که صنف پزشکان بیشتر از بقیه اصناف و مشاغل مالیات پرداخت کرده است. حدود ۳۵‌میلیون تومان در سال متوسط مالیات پرداختی پزشکان طبق تبصره ماده ۱۰۰ بوده است.
رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی، مالیات پرداختی سایر اصناف را طبق اطلاعات فرم تبصره ماده ۱۰۰ به ترتیب، داروخانه‌ها حدود ۲۲ میلیون تومان، طلا و جواهر حدود ۱۰ میلیون، نمایشگاه اتومبیل حدود ۱۰ میلیون، مشاوران حقوقی حدود شش میلیون و 800 هزار، بنگاه‌های املاک حدود چهار میلیون و آرایشگاه زنانه حدود دو میلیون تومان اعلام کرد.
سبحانیان درخصوص مالیات اینفلوئنسرها، گفت: در حوزه اینفلوئنسرها، برای بالغ بر ۵۰۰ نفر، پرونده مالیاتی تشکیل شده است. بالغ بر ۱۲۰ نفر از آنها، اظهارنامه مالیاتی ارائه داده‌اند. مالیات ابرازی آنها حدود ۵۰۰ میلیون تومان بوده اما تشخیص مالیات این افراد، توسط سازمان امور مالیاتی بیشتر از ۳۰ میلیارد تومان بوده است.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: