kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۸۹۰۳
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۹
ویتنام
بیش از50 مقام ارشد ویتنامی به‌دلیل دریافت رشوه در ارتباط با پرواز‌های بازگشت به کشور در زمان همه‌گیری کرونا در حال محاکمه هستند.


به گزارش خبرگزاری صداوسیما‏، از نقل از فرانس‌پرس، این محاکمه که از بامداد دیروز در‌ هانوی آغاز شد بخشی از پاک‌سازی بزرگی است که توسط «نگوین فو ترونگ» فرد شماره یک حزب کمونیست هدایت می‌شود. وی تاثیرگذارترین شخصیت سیاسی در ویتنام به‌شمار می‌رود که از ابتدای سال موجب سقوط چندین وزیر و استعفای رئیس‌جمهور شده است.
روزنامه دولتی ‌تان‌نین روز دوشنبه با استناد به کیفرخواست اعلام کرد دادستان 21 مقام و کارمند دولتی را به‌دلیل دریافت تقریباً هفت میلیون دلار (۶.۴ میلیون یورو) از صد شرکت برای حل‌وفصل مراحل اداری بازگرداندن افراد به کشور متهم خواهد کرد. به نوشته این روزنامه، سی‌وسه نفر دیگر نیز با اتهامات مختلف دیگری از جمله پیشنهاد یا دلالی رشوه، کلاهبرداری و سوءاستفاده از قدرت رو‌به‌رو هستند. مبالغ جابه‌جا شده در این زمینه به ۹.۵ میلیون دلار می‌رسد. این رقم شامل ۲.۶۵ میلیون دلار رشوه به مقامات پلیس برای اجتناب از پیگرد قانونی است. 18 متهم از جمله «تو آن دونگ» معاون وزیر خارجه سابق و «نگوین کوانگ لین» معاون وی با مجازات اعدام رو‌به‌رو هستند. اوایل سال ۲۰۲۰ ویتنام یکی از نخستین کشور‌هایی بود که مرز‌های خود را با هدف جلوگیری از شیوع کرونا بست. طبق گزارش‌های رسمی و رسانه‌های اجتماعی، این کشور نزدیک به ۸۰۰ پرواز چارتر برای بازگرداندن شهروندان خود در خارج از کشور ترتیب داد، اما طبق گزارش‌های رسمی و رسانه‌های اجتماعی، این کشور با رویه‌های پیچیده‌ای در حین پرداخت هزینه‌های گزاف هواپیما و قرنطینه مواجه شد.
علاوه‌بر این، دست‌کم  100 کارمند دولتی و تاجر در ارتباط با رسوایی مرتبط با توزیع کیت‌های آزمایش دستگیر شده‌اند.
انتظار می‌رود محاکمه پرواز‌های بازگشت به کشور، که به‌دنبال تحقیقات یکساله انجام می‌شود و بیش از 100 وکیل مدافع در آن شرکت دارند، یک ماه طول بکشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: