kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۸۷۳۱
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۳
مردم فرانسه علی‌رغم ممنوعیت تظاهرات بار دیگر به خیابان‌ها ریختند و علیه نژادپرستی پلیس فرانسه تظاهرات کردند. پلیس فرانسه نیز طبق عادت همیشگی خود با مشت آهنین این اعتراضات را شدیدا سرکوب کرد.

فرانسه این روزها شاهد شدیدترین اعتراضات علیه نژادپرستی پلیس بود اعتراضاتی که به سرعت رنگ و بوی آشوب گرفت و به این ترتیب صدها ساختمان و ماشین در آتش خشم معترضان سوختند. به گفته وزیر کشور فرانسه طی این مدت دست‌کم 4 هزار تن نیز بازداشت شده‌اند که سن‌شان به طور میانگین ۱۷ سال است. دولت فرانسه مدعی است به دلیل رویکرد سختگیرانه در اجرای قوانین، تا حدی از شدت ناآرامی‌های چند وقت اخیر بر سر کشته شدن نائل نوجوان ۱۷ساله کاسته شده است. بر اساس این رویکرد دولت فرانسه، هزاران جوان و نوجوان بعد از پیگیردهای قضایی فوری شدیدترین احکام زندان را دریافت کردند. وزیر دادگستری این کشور نیز خواستار واکنش قضایی «قوی، نظام‌مند و جدی» شده است. بر اساس گزارش‌ها اگرچه دولت فرانسه با تکیه بر این واکنش قضایی شدید، ممنوعیت اعتراضات و استقرار بیش از 45 هزار پلیس در خیابان‌ها توانسته تا حدودی بر اوضاع مسلط شود اما روز شنبه خیابان‌های پاریس بار دیگر صحنه سرکوب و برخورد خشونت‌بار پلیس فرانسه با معترضان به ضد نژادپرستی بود. بر اساس گزارش‌ها با وجود ممنوعیت برگزاری تجمع عصر شنبه مردم در تظاهرات سالانه به مناسبت بزرگداشت «آداما ترائوره» یک سیاه‌پوست ۲۴ ساله که در سال ۲۰۱۶ قربانی خشونت پلیس فرانسه شده بود به خیابان آمدند. این تظاهرات خود صحنه‌هایی را تکرار کرد که دلیل اصلی اعتراضات بود. تصاویری از مداخله پلیس در تجمع علیه خشونت پلیس و برخورد این نیروها با معترضان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است و بار دیگر رفتار پلیس فرانسه را با مردم زیرسؤال برده است. «کلمان لانو» خبرنگار مستقل در توئیتی از برخورد خشن پلیس با خبرنگاران خبر داد. وی نوشت در حال پوشش خبری و فیلم‌برداری از بازداشت یکی از برگزارکنندگان تجمع‌، پلیس خبرنگاران را به زمین ‌انداخته، با سپر به یکی از آنان ضربه زده وسایل یکی دیگر را شکسته است. در حساب کاربری «لانو» فیلم‌هایی از برخورد پلیس با تظاهرات‌کنندگان منتشر شده است. به گزارش ایرنا در جریان اعتراضات‌، «یوسف ترائوره» برادر «آداما» بازداشت و به دلیل آسیب‌دیدگی حین بازداشت روانه بیمارستان شد. همچنین برخی منابع فرانسوی از احتمال گشوده شدن پرونده قضائی برای خواهر آنها (آسا) به دلیل برگزاری تجمعی که ممنوع اعلام شده بود، خبر می‌دهند. محکوم شدن وی در این پرونده ممکن است او را با ۶ ماه حبس و جریمه هفت هزار و ۵۰۰ یورویی مواجه کند. تارنمای روزنامه پرشمارگان
«لو فیگارو» با پوشش لحظه به لحظه این رویداد، از فراخوان برگزاری این تظاهرات برای ساعت سه بعد از ظهر به وقت محلی (۱۷:۳۰ به وقت تهران) در میدان جمهوری پاریس خبر داده بود. در این گزارش از محاصره تظاهرکنندگان توسط نیروهای پلیس و ایجاد اختلال در ترافیک این منطقه سخن به میان آمده و تاکید شده است که اعضای یک گروه اتحادیه‌های کارگری فرانسه موسوم به «سندیکال سُلیدر» در این تظاهرات حضور داشتند. «موریل گیلبرت» نماینده عمومی این اتحادیه با انتقاد از سیاست دولت فرانسه در سرکوب اعتراض‌ها، دولت را به «انکار وجود خشونت پلیس» و «نژادپرستی سیستمیک» متهم و تاکید کرد که «ما دیگر در کشور قانون و آزادی نیستیم.»
در همین رابطه رهبر حزب چپ رادیکال «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» نیز به تندی از سیاست‌های دولت ماکرون در سرکوب اعتراض‌های اخیر این کشور انتقاد و عملکرد وی را با فیلیپ پِتَن مشهور به مارشال پتن رئیس دولت ویشی فرانسه که پس از جنگ جهانی دوم به جرم همکاری با نازی‌ها و خیانت به کشورش، به اعدام و سپس با تخفیف ژنرال دوگل به حبس ابد محکوم شد، مقایسه و اعلام خطر کرد.
«ژان لوک ملانشون» روز شنبه با انتشار رشته توئیتی اظهار داشت: «خطر، خطر. از ممنوعیت تا سرکوب. از مارشال‌پتن تا ارزش‌های کنونی؛ رهبر دولت جمهوریخواه، فرانسه را به سمت رژیمی هدایت می‌کند که پیشتر مشاهده شده است.» به گزارش ایرنا، این نخستین بار نیست که دولت ماکرون با برگزاری بزرگداشت این جوان سیاه‌پوست قربانی پلیس فرانسه مخالفت کرده است و برای مثال پلیس این کشور سال ۱۳۹۹ نیز به علت آنچه نگرانی از تکرار رخدادهای خشونت‌بار آمریکا نامید، برگزاری تظاهرات برنامه‌ریزی شده برای بزرگداشت ترائوره را ممنوع اعلام کرد.
ممنوعیت تازه
از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی است دولت فرانسه برای کنترل اوضاع و مقابله با آشوب‌های اجتماعی خرید، فروش و نگهداری وسایل آتش‌بازی را برای تعطیلات پیش‌رو ممنوع کرد. بر اساس این گزارش وسایل آتش‌بازی یکی از ابزارهایی بود که در شورش اخیر علیه نیروهای پلیس فرانسه استفاده می‌شد. این شورش‌ها و اعتراضات به خاطر قتل یک نوجوان ۱۷ ساله به دست نیروی پلیس برپا شده بود. حالا فرانسه اعلام کرده برای تعطیلات روز ملی فرانسه در ۱۴ جولای (23 تیر) خرید، فروش و نگهداری این وسایل ممنوع است. در حکمی که در روزنامه رسمی منتشر شد، آمده است: «به منظور جلوگیری از خطر اخلال جدی در نظم عمومی در جشن‌های ۱۴ جولای (۲۳ تیرماه) فروش، نگهداری، حمل و استفاده از اقلام آتش‌بازی ممنوع است». این ممنوعیت برای ۲۴ ساعت است.

نام:
ایمیل:
* نظر: