kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۸۵۴۱
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۶
چین و روسیه به کشورهای غربی درباره تلاش برای حفظ تحریم‌های موشکی علیه ایران هشدار دادند و از این کشورها خواستند به تعهداتشان پایبند باشند.

نماینده چین در سازمان ملل به صورت ضمنی به گزارش‌ها درباره کشورهای غربی برای حفظ تحریم‌های موشکی علیه ایران بعد از اکتبر سال جاری میلادی واکنش نشان داد و خواستار آن شد از تکرار «نمایش مضحک» سال ۲۰۲۰ برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران جلوگیری شود.
خبرگزاری رویترز هفته گذشته مدعی شده بود انگلیس، فرانسه و آلمان قصد دارند تحریم‌های موشک‌های بالستیک علیه ایران را که طبق مفاد توافق هسته‌ای برجام بایستی در ماه اکتبر منقضی شود، حفظ کنند. 
مطابق مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که حدود ۸ سال پیش برای تأیید برجام صادر شد، محدودیت‌های اعمال‌شده این سازمان درخصوص فعالیت‌های مربوط به موشک‌های بالستیک ایران اکتبر ۲۰۲۳ منقضی خواهند شد. 
نماینده چین در نشست روز پنجشنبه با یادآوری تلاش دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای فعال‌سازی سازوکار موسوم به «اسنپ‌بک» از طرف‌های برجام خواست آن «نمایش مضحک» تکرار نشود. 
واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد درباره گزارش‌ها درخصوص قصد کشورهای اروپایی برای حفظ تحریم‌های موشکی علیه ایران هشدار داد. 
خبرگزاری رویترز هفته گذشته مدعی شده بود  اتحادیه اروپا قصد دارد تحریم‌های موشک‌های بالستیک علیه ایران را که طبق مفاد توافق هسته‌ای برجام بایستی در ماه اکتبر منقضی شود، حفظ کند.  کارشناسان می‌گویند؛ در صورت صحت خبر رویترز، رفتار کشورهای اروپایی به معنای آن خواهد بود که این کشورها  قصد فعال کردن سازوکار موسوم به «اسنپ‌بک» (بازگشت خودکار تحریم‌های سازمان ملل که به «مکانیسم ماشه» مشهور شده) را ندارند و تنها به دنبال حفظ تحریم‌های شخصی خود علیه برنامه موشکی ایران هستند.  
واسیلی نبنزیا با‌ اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت که واشنگتن مسئول تضعیف قطعنامه 2231 است که در سال 2015 برای تأیید توافق هسته‌ای برجام به تصویب شورای امنیت رسید. 
وی تأکید کرد: «همه اقداماتی که ایران انجام داده چیزی بیشتر از واکنش به اقدامات آمریکا نیستند.»
نماینده روسیه از برجام به عنوان «نقطه عطف» در دیپلماسی بین‌المللی یاد کرد و در ادامه گفت که آمریکا با خروج یک‌جانبه‌اش از برجام در سال 2018 تلاش کرد «دستاورد مشترک ما» را تخریب کند. او گفت از آن تاریخ به بعد آمریکا هیچ گام واقعی برای بازگشت به توافق برنداشته است. آخرین دور مذاکرات رفع تحریم‌های وین مردادماه سال گذشته در وین برگزار شد اما بعد از آن دچار وقفه شد. به گفته کارشناسان، برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام، از زمان در دست گرفتن قدرت در کاخ سفید بوده است.  کشورهای غربی از طریق به راه‌انداختن جنگ رسانه‌ای- تبلیغاتی طی ماه‌های گذشته در تلاش بوده‌اند مقاومت ایران برای پافشاری درخصوص منافع این کشور را بشکنند.  جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها، اخذ تضمین درخصوص ماندگاری برجام و رفع ادعاهای پادمانی آژانس اتمی را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.
نبنزیا با بیان اینکه نماینده آمریکا در این جلسه تمام صحبت‌هایش را به بحث اوکراین و پهپادها و موشک‌ها اختصاص داده گفت که ایشان هیچ ‌اشاره‌ای به برجام و اینکه آیا واشنگتن قصد بازگشت به آن دارد یا نه نکرد. 
او همچنین گفت که ایران قصد داشته مذاکرات مربوط به برجام در وین را به سرانجام برساند اما اقدامات آمریکا و کشورهای اروپایی باعث ایجاد بن‌بست در مذاکرات شده‌اند. نبنزیا تأکید کرد کشورهای غربی تلاش کرده‌اند ایران را بابت این بن‌بست متهم کنند.
نبنزیا در ادامه به تلاش کشورهای غربی برای تحریف واقعیت‌ها درخصوص برنامه هسته‌ای ایران‌اشاره کرد و با ‌اشاره به ادعاها درباره کشف بقایای اورانیوم 83.7 درصدی در یکی از سایت‌های هسته‌ای ایران، گفت که کشورهای غربی عامدانه گزارش آژانس مبنی بر مختومه شدن این پرونده و حل و فصل آن را نادیده گرفته‌اند. 
 او گفت: «ما چنین تلاش‌هایی برای دستکاری اطلاعات عینی را از اساس رد می‌کنیم ضمن آنکه بر حق ایران جهت استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید داریم.»
نبنزیا، تلاش‌ها برای متهم کردن ایران به نقض پارگراف‌های 3 و 4 ضمیمه B قطعنامه 2231 را «مصداق ترسناک دیگری از ترویج اطلاعات جعلی» دانست و گفت: «ایران و روسیه هر دو بارها نامه‌هایی را در شورای امنیت توزیع کرده و گفتند هیچ شواهدی در تأیید این اتهامات وجود ندارد.»
نماینده روسیه با عکسی که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین را در کنار آنچه ادعا می‌شود «پهپاد شاهد» است نشان داد و گفت که این ادعاها را جعلی توصیف کرد. 
او گفت هدف از انتشار چنین اطلاعات گمراه‌کننده‌ای در نبود حقایق عینی مشخص است. نبنزیا گفت هدف از انتشار این اطلاعات جعلی پرت کردن حواس‌ها از نقض عهد کشورهای غربی در برجام است.

نام:
ایمیل:
* نظر: