kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۸۴۱۸
تاریخ انتشار : ۱۴ تير ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰
 
 
نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به بیان سؤالات، انتقادات و دغدغه‌های خود درباره شورای نگهبان و عملکرد آن پرداختند.
در آستانه سالروز تاسیس شورای نگهبان، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در یک بازدید ۵ ساعته در صحن شورا حاضر و مباحثات فقها و حقوقدانان درخصوص مصوبات مجلس را مشاهده کردند و با اعضا به گفت‌و‌گو نشستند.
یکی از دانشجویان حاضر در این نشست درباره دیدار با اعضای شورای نگهبان گفت: در این دیدار 2 جلسه داشتیم در اولین جلسه تقریبا که یک ساعت به طول انجامید درباره صلاحیت‌های شورا و نحوه بررسی مصوبات گذشت. اغلب شورای نگهبان را بیشتر با نظارت بر انتخابات و رد و تأیید صلاحیت‌ها می‌شناختند و سؤالات نیز اکثرا رنگ و بوی انتخاباتی داشت اما گفت‌وگوهای اولیه حول محور صلاحیت شورای نگهبان درخصوص نظارت بر مصوبات مجلس شورای اسلامی و جایگاه دادرسی اساسی این شورا می‌گشت؛ صلاحیتی که شاید به‌خاطر جنبه حقوقی و تخصصی‌تر آن جذابیت کمتری برای عموم مردم دارد.
وی ادامه داد: بعد از جلسه اولیه،‌ برنامه اصلی آغاز شد و با راهنمایی سخنگوی شورای نگهبان، دکتر ‌هادی طحان‌نظیف، وارد صحن شورا شدیم. جلسه با یک وقفه و خوش‌آمدگویی‌ آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، به مهمانان ادامه پیدا کرد. یک جلسه جدی و کاملا تخصصی. مصوبه مورد بررسی «طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها» بود و بررسی نه ماده به ماده و نه حتی بند به بند که واژه به واژه جلو می‌رفت.
نامبرده افزود: برای مثال بحثی شکل گرفته بود درخصوص حکم مربوط به وظیفه برخی سازمان‌ها برای اشتراک‌گذاری داده‌های مردم با درخواست وزارت راه؛ سؤال اصلی این بود که این حکم به این معناست که باید اطلاعات مردم بین همه دستگاه‌های تبادل شود یا صرفاً به وزارت راه داده خواهد شد. برخی مباحث نیز کاملا مرتبط با حقوق مردم بود. مثلاً دسترسی بدون قید و شرط وزارت راه به داده‌های مکان‌محور سیم‌کارت اشخاص که به نظر اطلاعاتی است که نشان می‌دهد هر شخص در هر لحظه کجا قرار دارد، با رأی اکثر اعضا نقض حریم خصوصی افراد و مغایر اصل 22 قانون اساسی شناخته شد.
این دانشجوی ارشد حقوق عمومی گفت: بعد از هر بحث و بیان نظر فقها و حقوقدانان، با اعلام قائم‌مقام دبیر، سیامک رهپیک، که مدیریت جلسه را به عهده داشت، رأی‌گیری صورت می‌گرفت و اگر آن ایراد حداقل رأی لازم، یعنی 7 رأی را به دست می‌آورد، تصویب و در نظر شورا درج می‌شد. جالب اینکه برخی موارد با رأی بالا تصویب می‌شدند، برخی لب‌مرزی و با هفت، هشت رأی و برخی ایرادات نیز علی‌رغم موافقت 6 نفر از اعضا تصویب نمی‌شدند!
وی افزود: در میان مباحث آیت‌الله خاتمی، از فقهای شورا، خطاب به ما که شاهد روند بررسی مصوبه بودیم نکته‌ای درخصوص فرآیند بررسی مصوبات در شورای نگهبان یادآوری کرد که برای همه حاضران جدید و جالب توجه بود؛‌ اینکه گمان نکنید اعضا بدون آمادگی در جلسه حاضر می‌شوند و هر چیزی به ذهن‌شان برسد را مطرح می‌کنند. کارشناسان و مشاوران شورای نگهبان در مجمع فقهی قم و پژوهشکده بعد از تصویب هر مصوبه در مجلس و‌ قبل از هر جلسه، بررسی‌های مفصلی را درخصوص مصوبه انجام می‌دهند و در اختیار اعضا می‌گذارند و تقریباً بعید است بدون دریافت نظر مشورتی فقهی و حقوقی مصوبه‌ای در شورا بررسی شود.
نامبرده تاکید کرد: نکته قابل‌توجه دیگر در جلسه شورا، ایرادات اصل 15 قانون اساسی به واژه‌های خارجی بود. واژه‌هایی که خارجی بودن‌شان حتی تعجب برخی اعضا را نیز برمی‌انگیخت. واژه‌هایی مانند «سیم‌کارت» و «اینترنت» که گویا همواره با سد مستحکم شورای نگهبان مواجه می‌شوند تا قوانین ما عاری از واژگان بیگانه ابلاغ شوند.
به نقل از فارس؛ وی با اشاره به جلسه پرسش و پاسخ صریح دانشجویان که در انتهای بازدید انجام شد، گفت: پس از استفاده از بیانات آیت‌الله شب زنده‌دار،‌ عضو فقیه شورای نگهبان، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به بیان سؤالات، انتقادات و دغدغه‌های خود درباره شورای نگهبان و عملکرد آن پرداختند و طحان‌نظیف،‌ سخنگو و رهپیک، قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان پاسخ‌هایی به سؤالات دانشجویان دادند. عمده سؤالات، سیاسی و درخصوص انتخابات و فرآیند احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات‌ها بود. بیشتر انتقادات نیز حول ضعف شورای نگهبان در اقناع مردم درخصوص رد صلاحیت‌ها و حالت تدافعی شورا در پاسخ به شبهات می‌چرخید. پاسخ‌ها اما غالباً رنگ و بوی تخصصی و حقوقی داشت و بیشتر از هر چیز به قانون استناد داده می‌شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: