kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۸۳۶۰
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۲
نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم حوا با استقبال سینماگران مواجه شد.

مهدیه‌سادات محور، دبیر جشنواره فیلم حوا در نشستی خبری گفت: این جشنواره برای اولین‌بار برگزار می‌شود. پیش‌تر مرحوم سیف‌الله‌ داد چنین جشنواره‌ای را برگزار‌ کرده بود اما متاسفانه عدم استمرارش باعث شد فراموش شود. خوشبختانه این جشنواره مورد استقبال سینماگران قرار گرفته و شاهد دریافت آثار زیادی بودیم. سیاست جشنواره مبتنی بر محوریت موضوع زن است و رویکرد اصلی ما حمایت از خانواده، لزوم شناساندن تصویر زن، بازنمایی زن مسلمان در ایران و جهان، پرداختن به زن عفیف در این رویداد مهم است. ما در این رویداد نشست‌های تخصصی با محوریت زن و خانواده خواهیم داشت.
وی در ادامه عنوان کرد: در بخش ملی ۶۳۴ اثر دریافت کردیم که از این میان ۳۸ فیلم بلند، فیلم مستند ۱۳۷ و فیلم کوتاه ۴۵۹ اثر بوده است، آثار راه‌یافته ۱۲ فیلم بلند، ۱۲ مستند و ۱۵ فیلم کوتاه بوده است و اتفاق مبارک جشنواره این است که ۶ اثر اکران نشده داریم. محور در بخش دیگر با اعلام تعداد ۳۵۰ اثر رسیده به بخش بین‌الملل مطرح کرد: برنامه اختتامیه در تالار وحدت برگزار خواهد شد. زمان جشنواره هم در تهران از ۲۰ تا ۲۳ تیرماه و محل برگزاری سینما فرهنگ است.
قادر آشنا معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی هم در این جلسه درباره نشست‌های پژوهشی جشنواره بیان کرد: در این جشنواره ۶ نشست تخصصی خواهیم داشت که از روز ۱۶ تیرماه تا ۲۰ تیرماه ادامه می‌یابد و با حضور اندیشمندانی از لبنان، سوریه، تونس و... به مقایسه زن در اسلام و غرب، راه‌کارهای تقویت تحکیم خانواده در فرآیند جهانی شدن و ضرورت الگوی خانواده ایرانی اسلامی، بررسی نقش خانواده و زن در جامعه، بررسی وضعیت زن در سینمای قبل و بعد از انقلاب، بررسی نقش زن در سینمای دفاع مقدس و بررسی نقش و جایگاه خانواده در سینمای ایران خواهند پرداخت. محمدرضا سوقندی مدیرکل حقوقی، مجلس و استان‌های سازمان سینمایی هم درباره برگزاری جشنواره حوا در استان‌ها نیز توضیح داد: دبیر جشنواره ابتکاری به خرج داد و برخلاف برخی جشنواره‌ها که بدون هماهنگی سازمان سینمایی و مدیران ارشاد استانی برگزار شده و محوریت ارشاد را نادیده می‌گیرند اما ما براساس درخواست دبیرخانه مرکزی جشنواره مبنی بر اینکه گستره جشنواره از تهران به سمت شهرستان‌ها برود این موضوع را با مدیران کل استان‌ها مطرح کردیم و با توجه به زمینه‌ای که وجود دارد و با توجه به موضوع جشنواره که متمرکز بر مقام زن و خانواده است، این جشنواره مورد استقبال قرار گرفت.
فاطمه جواهرساز مدیر بخش بین‌الملل نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم حوا نیز هم مطرح کرد: از کشورهای ایرلند، فرانسه و... آثاری داریم که از میان آنها ۱۹ فیلم بلند، ۱۲ فیلم مستند و... از این کشورها رسیده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: