kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۸۳۱۴
تاریخ انتشار : ۱۲ تير ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۱
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: کشورهایی هستند که داعیه‌دار حقوق بشر هستند و هم به صورت آشکار برگزار‌کننده نشست‌های اعضای منافقین هستند. ما شاهد حمایت غیرسازنده دولت فرانسه در برگزاری نشست فرقه تروریستی منافقین در این کشور بودیم و فرانسه باید پاسخگو باشد.
 
 
 
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری با خبرنگاران ضمن ‌اشاره به سالروز انهدام هواپیمای مسافربری ایرانی توسط ناو آمریکایی وینسنس اظهار داشت: دولت آمریکا هیچ موقع در ارتباط با جنایت هولناک عذرخواهی نکرد و به فرمانده ناو آمریکایی که فرمان شلیک را به این هواپیما صادر کرد، مدال شجاعت داد. این جنایت نشان داد دولت آمریکا علی‌رغم همه ادعاهای حقوق بشری برای رسیدن به اهداف خود از هرگونه اقدامی دست نمی‌کشد و این لکه ننگ از دامن آمریکا پاک نخواهد شد. کنعانی در مورد شرایط فرانسه و محدود شدن فضای مجازی در این کشور، گفت: شاهد تحولات بسیار مهم و فراگیری در فرانسه هستیم. شلیک مستقیم پلیس فرانسه بر سر یک نوجوان فرانسوی را شاهد بودیم و باعث آغاز موج مجدد اعتراضات در این کشور شد. ایران تحولات فرانسه را به دقت دنبال می‌کند و موضع شفاف خود را در این باره اعلام کرده‌ایم.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اینکه فرانسه به دیگران توصیه‌های حقوق بشری می‌کند، باید این حرف را در ارتباط با معترضان فرانسوی رعایت کند و از به‌کارگیری خشونت اجتناب کند و توصیه‌هایی را که به دیگران می‌کند، آویزه گوش خودش کند. در ارتباط با تحولات داخلی ایران صرفاً شاهد توصیه‌های آنها نبودیم، بلکه شاهد مداخلات تحریک‌آمیز بودیم. آنچه در کشورمان اتفاق افتاد، نتیجه مداخلات و تحریک‌های آنها بود.
موضع ما محکومیت شدید جنایات رژیم صهیونیستی است
کنعانی در مورد سفر وزیر امور خارجه کشورمان به باکو گفت: اهمیت اجلاس وزرای خارجه عدم تعهد بر کسی پوشیده نیست. اجلاس عدم تعهد یک سازمان مهم و ریشه‌دار است. حضور در اجلاس برای ایران حائز اهمیت است. وزیر خارجه آذربایجان تاکید زیادی بر مشارکت ایران در عالی‌ترین سطح در این اجلاس داشت و وزیر خارجه ما در راس هیئتی در این اجلاس شرکت خواهند کرد.
کنعانی افزود: دیدار وزیر خارجه با همتای آذربایجانی به صورت دوجانبه برگزار خواهد شد و دیدارهای دیگری نیز در حاشیه این اجلاس برگزار خواهد شد. خوشبختانه فضای مناسبات میان دو کشور با اقدامات دیپلماتیک که صورت گرفته، مثبت است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد عملیات شبانه ارتش صهیونیستی در کرانه باختری، گفت: این یک اقدام جنایتکارانه و مصداق بارزی از تروریسم دولتی است. ملت فلسطین هیچ جرمی مرتکب نشده است و جز حقوق طبیعی خود چیزی مطالبه نمی‌کند. ملت فلسطین برای احقاق حق طبیعی خود تلاش می‌کند. اسرائیل یک‌بار دیگر شکست تلخی را از ملت مظلوم فلسطین تجربه خواهد کرد.
وی افزود: مشخصاً از سازمان همکاری اسلامی که در ارتباط با مسئله فلسطین مسئولیت دارند انتظار می‌رود به طور جدی در این‌باره عمل کند. جنایت در ذات رژیم صهیونیستی نهفته است. موضع ما محکومیت شدید این جنایات است.
به هرگونه بدعهدی طرف مقابل در برجام
واکنش نشان خواهیم داد
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد خروج بریتانیا و کشورهای غربی از برجام، تصریح کرد: در ارتباط با برجام، موضوعات رسانه‌ای درخصوص انجام و یا عدم انجام تعهدات را ملاک عمل و تصمیم‌گیری قرار نمی‌دهیم. یکی از موعدهای مهم در ارتباط با اجرای برجام مهرماه است. ایران به عنوان عضو مسئولیت‌پذیر برجام تحولات را رصد می‌کند. در برجام به هرگونه بدعهدی طرف مقابل واکنش نشان خواهیم داد.
وی در مورد مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا، گفت: ایران مسیر مذاکرات با طرف مقابل را با هدف تامین منافع حداکثری دنبال می‌کند. در بازه زمانی اخیر یک رگه‌هایی از واقع‌بینی و دور شدن از سیاست‌های مخرب را در طرف‌های مقابل مشاهده کردیم. ایران برای گرفتن نتیجه از روند مذاکرات، گفت‌وگو می‌کند. بنابراین آماده هر سناریویی هستیم.
فرانسه باید پاسخگوی حمایت‌های خود از منافقین باشد
سخنگوی وزارت خارجه در مورد آخرین اقدامات دیپلماتیک برای استرداد تروریست‌ها گفت: اقدام ایران برای پیگیری حقوقی و سیاسی تروریست‌ها یک اقدام مستمری است. ما برای تعقیب و پیگیری قانونی کسانی که در حق ملت ایران جنایت کردند هیچ‌گاه قصور نکردیم. از ظرفیت‌های حقوقی و مجامع بین‌المللی استفاده کردیم. همچنین از طریق ارتباطات قضایی با مراجع دیگر کشورها و همچنین پلیس اینترپل اقدامات لازم را انجام دادیم. همکاری مشترکی میان دستگاه دیپلماسی و مراجع قضایی برای تعقیب و پیگیری و استرداد این‌گونه مجرمین وجود دارد. یادداشت‌های دوجانبه‌ای هم ارسال کردیم.
کنعانی بیان کرد: متاسفانه هستند کشورهایی که از گروه‌های تروریستی مشخصاً فرقه منافقین به عنوان یک ابزار علیه ملت ایران استفاده می‌کنند. کشورهایی هستند که داعیه‌دار حقوق بشر هستند و هم به صورت آشکار برگزار‌کننده نشست‌های اعضای منافقین هستند. ما شاهد حمایت غیرسازنده دولت فرانسه در برگزاری نشست فرقه تروریستی منافقین در این کشور بودیم و فرانسه باید پاسخگو باشد.
به گزارش مهر‌، سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با تحریم‌های آمریکا نیز گفت: ایران در برابر تحریم‌های آمریکا هیچ‌گاه تسلیم نشده و نخواهد شد و آینده نشان خواهد داد که این دولت آمریکاست که در مقابل ملت ایران تسلیم می‌شود. دولت آمریکا از همه ابزارها استفاده کرده است. تحریم‌های آمریکا مثال بارز جنایت علیه بشریت است. ایران اقدامات خود را برای رفع و بی‌اثر کردن تحریم‌ها انجام خواهد داد.
نام:
ایمیل:
* نظر: