kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۸۲۵۱
تاریخ انتشار : ۱۲ تير ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۶
 
 
 
سرویس خارجی-
فرمانده سابق تشکیلات پدافند هوایی ارتش رژیم آپارتاید اسرائیل ضمن اعتراف به این‌‌که قابلیت‌ها، توانایی‌ها و ظرفیت‌های حزب‌الله شبیه به یک کشور است، گفت: «هیچ ارتشی را در دنیا سراغ ندارم که مدل تشکیلات موشکی مانند حزب‌الله را داشته باشد.»
حزب‌الله در آستانه جنگ لبنان در سال ۲۰۰۶ حدود ۱۵ هزار موشک و راکت در اختیار داشت که در جریان درگیری ۳۴ روزه، نزدیک به ۴ هزار راکت به سمت اراضی ‌اشغالی شلیک کرد. حزب‌الله لبنان از آن زمان به بعد قابلیت‌های موشکی خود را افزایش داده و برآورد‌های منابع اسرائیلی در سال گذشته حاکی از آن بود که جنبش مقاومت ۱۵۰ هزار موشک و راکت در اختیار دارد. دستیابی حزب‌الله به این تسلیحات همزمان است با گسترش فناوری موشکی و دانش فنی این گروه و باید توجه داشت که قابلیت‌های نظامی حزب‌الله لبنان تنها محدود به توسعه موشکی خلاصه نمی‌شود و اکنون توانمندی‌های این گروه در زمینه پهپادی مشاهده می‎شود؛ البته بماند پیشرفت‌هایی که کاملاً در پس پرده اسرار نظامی پنهان است.
بارها و بارها مسئولین نظامی کنونی و سابق رژیم آپارتاید اسرائیل به توانایی‌های نظامی حزب‌الله لبنان‌ اشاره کرده‌اند و گاهی اظهار نگرانی شدید و حتی اظهار تحیر کرده‌اند. در مورد اخیر این اعترافات، آن‌طور که ایسنا از المیادین نقل کرده، فرمانده سابق تشکیلات پدافند هوایی ارتش رژیم آپارتاید اسرائیل اذعان کرد که هیچ ارتشی در دنیا، مدل تشکیلات موشکی حزب‌الله را ندارد. این فرمانده سابق ارتش رژیم صهیونیستی تأکید کرد که حزب‌الله قابلیت‌ها و توانایی‌های شبیه به یک کشور را دارد. گفتنی است، همین ماه پیش بود که «جک نیریا»، افسر سابق اطلاعات نظامی اسرائیل و مسئول پرونده لبنان گفته بود: «در صورت جنگ با حزب‌الله، روزانه حداقل ۲۰۰۰ موشک به اسرائیل شلیک خواهد شد.»
همچنین گفتنی است، چند ماه پیش «هاشم صفی الدین»، رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان، در نشست «سپر قدس، کرانه باختری به سوی مرحله‌ای جدید» عنوان کرد که «رزمندگان مقاومت امروز موشک‌هایی را در اختیار دارند تا اسرائیل را در آن غرق کنند و این رژیم را از بین ببرند. رزمندگان مقاومت، مشت ملت‌های جهان اسلام، موشک‌های مقاومت و تخصص و توانمندی‌های آنان، همگی در خدمت مقابله بزرگی است که به نظر می‌رسد اسرائیلی‌ها برای آن عجله دارند.»
حزب‌الله: اراضی‌مان را آزاد خواهیم کرد!
خبر دیگر از جنبش حزب‌الله آن‌که یکی از نمایندگان فراکسیون «حزب‌الله» در پارلمان لبنان گفت: «ارتش اسرائیل و نیروهای بین‌المللی می‌دانند که چادرهایی که حزب‌الله نصب کرده در داخل خاک لبنان قرار دارد.» نماینده فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان که مورد حمایت حزب‌الله است، در گفت‌وگوی اختصاصی به اسپوتنیک گفت: «این‌که دو چادر برپا شده نزدیک مرز و مشرف به سرزمین فلسطین اسباب نگرانی و تشویش اسرائیلی‌ها شده مشکل خودشان است، زیرا ما علاقه‌ای نداریم که آنها نگران و مشوش باشند.» نماینده پارلمان لبنان گفت: «پیام ما کاملاً واضح است... ما سرزمین خود را تا آخرین وجب آن آزاد می‌کنیم و ذره‌ای از خاک خود را رها نمی‌کنیم و طبق اذعان همه نهادهای بین‌المللی و دولتی، لبنانی‌ها و سوری‌ها مناطقی در مزارع شبعا و کفر شوبا دارند که هنوز‌اشغال است و آزاد نشده‌اند... ما سرزمین خود را با تمام توان آزاد خواهیم کرد.»
وی با بیان این‌که ما جنگ نمی‌خواهیم و طرفدار آن نیستیم؛ اما به هر طریق ممکن سرزمین خود را آزاد می‌کنیم، خاطرنشان کرد: «مقاومت در سال ۱۹۸۲ آغاز شد و اولین بخش عمده آزاد‌سازی اراضی در سال ۱۹۸۵ بود. در سال ۲۰۰۰ آزاد‌سازی بخش دوم صورت گرفت و ما هنوز مزارع شبعا و کفرشوبا را داریم و نگران آزاد‌سازی آن هستیم و برای حفظ کشورمان از هیچ فرصتی دریغ نکرده و هرگز از این موضوع عقب‌نشینی نخواهیم کرد.» این سخنان در حالی مطرح شده که مرکز پژوهش‌های امنیت «ملی» رژیم صهیونیستی به دولت این رژیم پیشنهاد داد، تنها به فعالیت دیپلماتیک برای وادار کردن حزب‌الله لبنان به تخلیه پایگاه نظامی که در منطقه مرزی ایجاد کرده، اکتفا نکند و این چادرهای نظامی را حتی به بهای درگیری میدانی محدود برچیند. 
نام:
ایمیل:
* نظر: