kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۸۲۰۶
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۰
در اعتراض به بحران اقتصادی حاصل از جنگ اوکراین صورت گرفت
در بحبوحه تشدید بحران اقتصادی ناشی از جنگ اوکراین در انگلیس نزدیک به ۱۷۰ هزار نفر از کارکنان نظام سلامت این کشور سال گذشته میلادی به علت «فشارهای بی‌سابقه»، شغل خود را ترک کرده‌اند. این درحالی است که این دسته شغلی اعتصاب‌هایی را در طول ماه‌های گذشته انجام داده است.

 

سرویس خارجی-

اقتصاد انگلیس بر اثر چندین بحران متوالی از جمله کرونا و شرایط ایجاد شده ناشی از جنگ اوکراین در بدترین شرایط خود در نیم قرن گذشته قرار دارد و کشور به گفته رئیس ‌بانک مرکزی دوره طولانی رکود اقتصادی را تجربه می‌کند. بحران اقتصادی کنونی تاثیر بسیار شدیدی نیز بر بخش سلامت انگلیس گذاشته است کارکنان بخش درمان انگلیس طی چند ماه اخیر، چندین دور اعتصاب کرده‌اند اما دولت حاضر به بهبود شرایط کاری و افزایش دستمزدهای آنها نیست.نخست‌وزیر انگلیس چندی قبل جلسه اضطراری مشترکی را با حضور وزرای دارایی، بهداشت و اتحادیه‌های معترض برگزار کرد اما نتیجه ملموسی را که مانع تداوم اعتصاب‌ها شود به همراه نداشت؛ در واقع این جلسه منجر به تشکیل ستادی در داخل بیمارستان‌ها شد که بیماران در مواقع برگزاری اعتصاب کارکنان این بخش، بین مراکز درمانی توزیع شوند. روزنامه گاردین انگلیس نیز در گزارش تازه‌ای خبر از استعفای نزدیک به 170 هزار تن از کارکنان نظام سلامت این کشور داده است. به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، این یک رکورد تاریخی از خروج کارکنان نظام سلامت انگلیس است که بسیاری از آنها با بدترین فشارهای بی‌سابقه در «خدمات بهداشت ملی» این کشور مواجه هستند. بر اساس این گزارش، بیش از ۴۱ هزار‌ پرستار در میان آنهایی هستند که شغل خود را در بیمارستان‌های خدمات بهداشت ملی و خدمات بهداشت جامعه ترک کرده‌اند و بالاترین نرخ ترک کار در دست‌کم یک دهه گذشته است. شمار کارکنانی که شغلشان را در سال ۲۰۲۲ ترک کردند در مقایسه با سال ۲۰۱۹ بیش از یک چهارم افزایش یافته است. از سال ۲۰۱۰ آمار نیروی کار خدمات بهداشت ملی انگلیس و آنهایی که شغل خود را ترک کردند، نشان می‌دهد که ریشی سوناک نخست‌وزیر انگلیس با چه چالشی در این حوزه مواجه است. وی روز جمعه یک برنامه جدید برای نیروی کار بمنظور آموزش و حفظ بیشتر آنها راه‌اندازی کرده است. «جولیان‌ هارتلی» مدیر اجرایی خدمات ارائه دهنده سرویس بهداشت ملی انگلیس گفت که داده‌ها در مورد ترک شغل افراد نگران‌کننده است و ما باید شاهد روند معکوس باشیم. بر اساس این گزارش در سال منتهی به ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲(10 دی 1401) ۱۶۹ هزار و ۵۱۲ نفر از کارکنان خدمات بهداشت ملی انگلیس در بیمارستان‌ها، خدمات بهداشت جامعه و دیگر سازمان‌های بهداشتی شغل خود را ترک کردند درحالی‌که این رقم در سال گذشته آن ۱۴۹ هزار و ۶۷۸ نفر بود. این آمار شامل تمام کارکنان از جمله پزشکان،‌ پرستاران، کارکنان آمبولانس، مدیران، کارکنان امدادی و فنی می‌شود. کارشناسان بر این باورند که سال ۲۰۲۲ ممکن است سال اوج خروج از خدمات بهداشت ملی باشد به این دلیل که ممکن است برخی از کارکنان بازنشستگی خود را به دلیل بیماری همه‌گیر به تعویق بیندازند، اما همچنین روند افزایشی در میان کارکنان وجود دارد که تعادل بین کار و زندگی را دلیل اصلی ترک کار ذکر می‌کنند. در سال ۲۰۲۲ شمار افرادی که به این دلیل شغل خود را ترک کردند ۲۷ هزار و ۵۴۶ نفر بود درحالی‌که این رقم بیشتر از ۲۴ هزار و ۱۴۳ نفری است که به علت رسیدن به سن بازنشستگی شغل خود را ترک گفتند.
یافته‌های مشترک نظرسنجی موسسه معتبر یوگاو و نشریه تایمز لندن در فروردین ماه نشان می‌دهد که از نظر دو سوم مردم انگلیس سطح ارائه خدمات درمانی در این کشور وخیم است و ۸۰ درصد معتقدند که اوضاع طی پنج سال گذشته، یعنی پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا وخیم‌تر شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: