kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۸۱۹۳
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۳
در قالب بازدید علمی ۵ ساعته صورت گرفت
جلسه اخیر شورای نگهبان متفاوت برگزار شد و اعضای این شورا برای نخستین بار در صحن برگزاری جلسات، میزبان نمایندگانی از تشکل‌های دانشجویی بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، این دانشجویان که از تشکل‌های بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان، دفتر تحکیم وحدت، اتحادیه انجمن‌های اسلامی مستقل سراسر کشور، مجمع اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی و جنبش عدالتخواه دانشجویی بودند در قالب یک بازدید علمی ۵ ساعت و نیمه در شورای نگهبان حضور یافتند و ضمن اطلاع از روند برگزاری جلسات و بحث درباره مصوبات، به گفت‌وگوی صریح و صمیمی با فقها و حقوقدانان شورای نگهبان پرداختند.
آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان در جلسه شورای نگهبان ضمن عرض خیر مقدم به دانشجویان خاطرنشان کرد: حضور شما دانشجویان در شورای نگهبان خوشحال‌کننده است. دانشجو باید اطلاعات کافی در مورد موضوعات مختلف داشته باشد و ما مشتاقیم که شما دانشجویان بیشتر با وظایف، عملکردها و اعضای شورای نگهبان آشنا شوید.
وی ابراز امیدواری کرد که این رفت و آمدها تداوم یابد و دانشجویان حضور بیشتری در شورای نگهبان داشته باشند. وی همچنین به دانشجویان توصیه کرد که از فرصت جوانی برای خود‌سازی معنوی و ارتباط با خداوند استفاده کنند.
آیت‌الله مدرسی‌یزدی، آیت‌الله حسینی‌خراسانی و آیت‌الله سیداحمد خاتمی فقهای شورای نگهبان نیز به دانشجویان خوش‌آمد گفتند و از حضور دانشجویان و نخبگان در جلسات شورای نگهبان استقبال کردند.
معین رضیئی نیز به نمایندگی از دانشجویان حاضر در جلسه شورای نگهبان از برگزاری چنین برنامه‌ای قدردانی کرد و گفت: این رویداد در تاریخ جنبش دانشجویی بی‌نظیر است و امیدواریم این اقدام مثبت، سرآغاز همکاری‌ها و ارتباطات با شورای نگهبان باشد.
دانشجویان در بخش دوم این بازدید در نشستی که آیت‌الله شب‌زنده‌دار عضو فقیه شورای نگهبان، دکتر سیامک ره‌پیک قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان و دکتر‌هادی طحان‌نظیف سخنگوی این شورا حضور داشتند، شرکت کردند.
آیت‌الله شب‌زنده‌دار در ابتدای این نشست ضمن عرض خیر مقدم، دانشجویان را به قرائت دعای عرفه و بهره‌مندی دقیق از مضامین و معارف والای این دعا دعوت کرد و اظهار داشت: لازم است گروه‌هایی تشکیل شود و جملات امام حسین‌(ع) در این دعا را مورد پژوهش و بررسی قرار دهند.
وی در ادامه با گرامیداشت عید قربان به احادیثی از امام باقر‌(ع) و امام رضا‌(ع)‌ اشاره کرد و بیان داشت: ائمه معصومین‌(ع) بشر را به سه امر مهم توصیه فرمودند که یکی از آنها تفقه در دین و دین‌شناسی است. تفقه به معنای عمق‌اندیشی و ژرف‌اندیشی برای درک صحیح و اصولی مفاهیم است.
عضو فقیه شورای نگهبان تاکید کرد: شناخت دین بسیار مهم است. از شما دانشجویان و جوانان نیز خواستارم که برای شناخت دین تلاش کنید. تفقه در دین، انسان‌ها به ویژه جوانان را در برابر مغالطات فراوان معاندین و کج‌‌اندیشان واکسینه و مصون خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: خداشناسی زیربنای تفکر دینی است و در محافل و نشست‌های دانشجویی باید به این موضوع توجه جدی کرد. دو توصیه دیگر در این احادیث نیز یکی درباره حُسن تقدیر معیشت است بدین معنا که زندگی را براساس تدبیر خوب بنا کنیم و برای آن برنامه‌ریزی صحیح و آینده نگری داشته باشیم و دیگری درخصوص صبر در برابر رخدادها، پیشامدها و فراز و نشیب‌های زندگی است.
دکتر ره‌پیک نیز در جمع دانشجویان گفت: شورای نگهبان یک ناظر عالی و اساسی در جمهوری اسلامی ایران است و وظایف گوناگونی برعهده‌ دارد. نظارت عالیه شورای نگهبان در دو بخش اعمال می‌شود که یکی در حوزه بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی و اساسنامه‌های دولتی است و دیگری در حوزه انتخابات است.
وی با اعلام اینکه شورای نگهبان از ابتدای تشکیل تاکنون حدود سه هزار و پانصد مصوبه مجلس شورای اسلامی را مورد بررسی و تطبیق با شرع و قانون اساسی قرار داده است، اظهار داشت: هر یک از مصوبات به صورت دقیق و بند به بند در جلسات شورای نگهبان مورد بررسی قرار می‌گیرد که گاهی تعداد مواد و بندهای برخی مصوبات به یک هزار هم می‌رسد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار تاسف کرد که این وجه از عملکرد شورا به خوبی دیده نمی‌شود و به دلیل فضای سیاسی حاکم بر کشور، شورای نگهبان بیشتر با موضوع انتخابات و نظارت بر آن شناخته می‌شود.
وی درباره نظارت بر انتخابات هم بیان داشت: نظارت استصوابی یک نظارت موثر است و این رویه از ابتدای تشکیل شورای نگهبان وجود داشته است. همه نظام‌های حکمرانی هم اصل این نوع از نظارت را دارند. هیچ نظامی نمی‌پذیرد که نسبت به صلاحیت‌ها، تخلفات و... فقط اطلاع داشته باشد و هیچ اقدام موثری انجام ندهد. در همه کشورها نهاد یا نهاد‌هایی برای اعمال نظارت کامل و موثر وجود دارد؛ در ایران شورای نگهبان مسئول انجام این کار است و در برخی کشورها دادگاه یا نهاد دیگر.
ره‌پیک در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان که پرسیده بود چرا شورای نگهبان به طور شفاف دلایل ردصلاحیت‌ها یا عدم احراز صلاحیت‌ها را بیان نمی‌کند؟ نیز بیان داشت: شورای نگهبان در بسیاری از موارد برای بیان عمومی دلایل ردصلاحیت‌ها منع قانونی، شرعی و اخلاقی دارد.
همچنین، دکتر طحان‌نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در این نشست خاطرنشان کرد: حدود ۷ سال از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات توسط رهبر معظم انقلاب می‌گذرد. این سیاست‌ها درباره وجوه مختلف انتخابات و در واقع آسیب‌شناسی نظام انتخابات است که در آن راهکارها هم به نحو کلی آمده است. سیاست‌های کلی حاصل خرد جمعی و کار کارشناسی است. سال‌ها قبل شورای نگهبان، وزارت کشور و همه دستگاه‌های درگیر در امر انتخابات مسائل خود را درخصوص انتخابات به مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرده‌اند. این نظرات دسته‌بندی و مدون شده و طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی خدمت مقام معظم رهبری ارائه شده و ایشان نیز پس از بررسی و احیانا اصلاح، مواردی را به عنوان سیاست‌های کلی انتخابات را ابلاغ کرده‌اند.
وی تاکید کرد: سیاست‌های کلی انتخابات باید مبنای عمل قرار گیرد و لازمه آن تبدیل به قانون شدن این سیاست‌هاست. ضمن احترام به تلاش‌های دولت‌ها و مجالس گذشته اما متاسفانه در هفت سال گذشته به این سیاست‌ها توجه کافی نشده و اگر هم توجه شده با خروجی ملموسی رو‌به‌رو نبودیم؛ بجز دو مورد که یکی درباره شفافیت منابع مالی نامزدها بود، اما فرصت اجرا پیدا نکرد و دیگری راجع به ساماندهی ثبت‌نام‌های ریاست جمهوری بود. شورای نگهبان در سال ۱۴۰۰ بر اساس بند ۵-۱۰ و تعداد دیگری از بند‌های سیاست‌های کلی، ابلاغیه‌ای درخصوص حداقل شرایط و ضوابط کافی ثبت‌نام‌های انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد؛ چرا که در انتخابات‌های ریاست‌جمهوری با ثبت‌نام‌های تفننی زیادی رو‌به‌رو بودیم.
سخنگوی شورای نگهبان درباره طرح «اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» نیز ابراز امیدواری کرد این طرح هرچه زودتر به نتیجه برسد.
گفتنی است؛ نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در یک کارگاه آموزشی که با ارائه دکتر فتاحی‌ زفرقندی قائم‌مقام پژوهشکده شورای نگهبان تشکیل شده بود نیز حضور یافتند و با فرآیندها و کارکردهای شورای نگهبان آشنا شدند.

نام:
ایمیل:
* نظر: