kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۸۱۴۲
تاریخ انتشار : ۱۰ تير ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۵
عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد 
عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از ورود مجلس به ماجرای انتخابات هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی خبر داد و گفت: چون حقوق عمومی در اتاق بازرگانی مطرح است 10 نفر از نمایندگان تقاضای اعمال ماده 234 کردند.
 
 
 
 
دهمین دوره انتخابات هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت. در این انتخابات صلاحیت حسین سلاح‌ورزی یکی از نامزدها توسط وزارت اطلاعات تایید نشده بود اما با این حال انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی ایران انتخابات را با حضور این فرد برگزار کرد و او به عنوان رئیس ‌انتخاب شد.
 سیدغنی نظری عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس روز گذشته در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه با ‌اشاره به ورود مجلس به ماجرای انتخابات اتاق بازرگانی گفت: مسائلی که در انتخابات اتاق بازرگانی رخ داد باعث شد تا یک‌سری شکایات هم به کمیسیون اصل نود و هم به کمیسیون اقتصادی مجلس واصل شود.
نظری در ادامه تاکید کرد: چون حقوق عمومی در اتاق بازرگانی مطرح است 10 نفر از نمایندگان تقاضای اعمال ماده 234 کردند.
بر اساس ماده 234 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، هرگاه حداقل 10 نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهور و یا وزیر و یا مسئولین دستگاه‌های زیرمجموعه آنان را اعلام کند، موضوع بلافاصله از طریق هیئت‌رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد.
بر این اساس، کمیسیون حداکثر ظرف مدت ده ‌روز موضوع را رسیدگی و در صورت وارد بودن با اظهار نظر صریح، گزارش خود را از طریق هیئت‌رئیسه به مجلس ارائه می‌دهد.
یک نهاد بالادستی مستقل
باید انتخابات را برگزار کند
نظری در ادامه با‌ اشاره به روند بررسی موضوع در مجلس تاکید کرد: الان در حال جمع‌آوری اطلاعات از مخالفین و موافقین هستیم و دوبار جلسه در کمیسیون با حضور رئیس ‌شورای نظارت بر اتاق بازرگانی برگزار شده و مطالب شنیده شده است و روند انتخابات مورد بررسی قرار گرفته است.
این نماینده مجلس درباره اینکه چرا سازوکار اجازه شرکت در انتخابات اتاق بازرگانی به کسانی که صلاحیت آنها تأیید نشده، می‌دهد، گفت: قانونی که برای اتاق بازرگانی وجود دارد یک‌سری ضعف‌هایی دارد که ما الان در کمیسیون اصل 90 تمام مواردی که برای اتاق لازم است را تصویب کردیم و فقط مانده بود که نظر دولت را بگیریم که به استیضاح وزیر صمت خورد  و در این قانون جدید همه مواردی که مشکل ایجاد می‌کرد وجود دارد.
وی با‌ اشاره به ایرادهای قانون اتاق بازرگانی یادآور شد: حتما باید یک نهاد بالادستی مستقل انتخابات اتاق بازرگانی را برگزار کند. در این جا صلاحیت نامزدها هم مهم است و باید صلاحیت آنها از سوی نهادهای امنیتی تأیید شود.
نظری در ادامه با بیان اینکه اگر نظر نهادهای امنیتی مهم نبود چرا درخواست کردند که درباره آنها نظر داده شود؟، گفت: ما از رئیس ‌شورای عالی نظارت خواستیم این انتخابات را خودشان سامان بدهند و به اعتراضات رسیدگی شود.
وی اضافه کرد: اینها در اتاق بازرگانی آمده‌اند اعتبارنامه‌ها را بدون رسیدگی به اعتراضات صادر کرده‌اند و این باعث شده مشکل ایجاد شود. مشکل بعدی بحث بحث صلاحیت است و مشکل بعدی این است که یک عده از حضور در انتخابات بدون اعلام دلیل محروم شده‌اند.
به گزارش فارس‌، نظری گفت: ما دنبال این هستیم حقی از کسی ضایع نشود. اگر کمیسیون رای داد به صحن مجلس می‌رود و اگر رای آورد به عنوان جرم به قوه قضائیه اعلام می‌شود و بدون نوبت‌بندی و تشریفات بررسی خواهد شد.
وی تاکید کرد: موضوع انتخابات اتاق بازرگانی باید رسیدگی شود و با شفافیت به مردم اعلام شود.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: