kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۷۸۷۶
تاریخ انتشار : ۰۵ تير ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۳
همزمان با هفتاد و سومین سالگرد وقوع جنگ کره، خبرگزاری مرکزی کره شمالی گزارش داد، تظاهرات گسترده‌ای با جمعیتی بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر در پیونگ‌یانگ علیه آمریکا برگزار شد و مردم حاضر در این تظاهرات شعارهایی نظیر «جنگ انتقام» سر دادند.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی موسوم به KCNA گفت، روز یکشنبه همزمان با هفتاد و سومین سالگرد وقوع جنگ کره، بیش از ۱۲۰ هزار نفر به خیابان‌های پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی آمدند تا شعارهایی علیه آمریکا سر دهند. طبق گزارش این خبرگزاری، تظاهرات روز یکشنبه با حضور کارگران و جوانان و همچنین «ری ایل-هوآن» و «پاک تائه سونگ» دبیران حزب حاکم کارگر کره شمالی برگزار شد. این خبرگزاری اعلام کرد، شرکت‌کنندگان در این تظاهرات، آمریکا را مقصر این جنگ دانستند و همچنین تأکید کردند که اگر کره شمالی قدرت بیشتری داشت، چنین دشمنی ریشه‌داری پیش نمی‌آمد و «سرزمین مادری ما به خون بی‌گناهان آلوده نمی‌شد.» آن‌طور که تسنیم نوشته، خبرگزاری KCNA ظاهرا با‌اشاره به برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی عنوان کرد: «پیونگ‌یانگ اکنون قوی‌ترین سلاح کامل را برای مجازات امپریالیست‌های آمریکا در اختیار دارد و انتقام‌جویان در کره شمالی با اراده‌ای شکست‌ناپذیر به دنبال انتقام از دشمن هستند.» شرکت‌کنندگان در این تظاهرات علاوه‌بر شعارهای ضدآمریکایی، نسبت به انتقام از این کشور و «مجازاتی بی‌رحمانه» هشدار دادند و چنین چیزی را وظیفه خود دانستند.
تصاویر منتشر شده استادیومی مملو از جمعیت را نشان می‌دهند که مردم حاضر در آن دست‌نوشته‌های همراه دارند که بر روی آن‌ها چنین شعارهایی نوشته شده است: «تمام سرزمین آمریکا در تیررس ماست» و «آمریکای امپریالیست نابودگر صلح است». تصاویری که از این تظاهرات منتشر شده برنامه‌ریزی دقیق این تظاهرات را عیان می‌کند. گفتنی است، جنگ کره در ۲۵ ژوئن ۱۹۵۰ (۴ تیر ۱۳۲۹) آغاز شد؛ زمانی
که ‌تانک‌هایی به رهبری کره شمالی به کره جنوبی حمله کردند، آمریکا و ۲۰ کشور متحد دیگر در کنار کره جنوبی زیر پرچم سازمان ملل با کره شمالی درگیر شدند.
شبه جزیره کره در آستانه جنگ هسته‌ای
خبر دیگر از جزیر کره آن‌که وزارت امور خارجه کره شمالی روز دوشنبه سئول و واشنگتن را متهم به تشدید تنش‌ها تا حد بردن وضعیت «تا آستانه یک جنگ هسته‌ای» مشابه با زمان جنگ سال‌های ۱۹۵۰-۱۹۵۳ کره کرد و گفت، به تقویت توانمندی‌های «دفاع شخصی» خود ادامه خواهد داد. در این گزارش که از سوی خبرگزاری حکومت کره شمالی (کی.سی.ان.ای) انتشار یافت، آمده است: «یک چنین اقدامات خصمانه‌ای از سوی آمریکا، تنش‌های نظامی در شبه جزیره کره و در شمال شرق آسیا، منطقه‌ای که همین الان هم غرق در وضعیتی شدیدا بی‌ثبات است، را به آستانه یک جنگ هسته‌ای نزدیک‌تر می‌کند.» کره شمالی استدلال کرده، آمریکا متوسل به تدابیر خصمانه نگران‌کننده نظیر تجاوز گستاخانه به حاکمیت و امنیت کره شمالی شده و در سال جاری میلادی لجوج‌تر از هر زمان این رویکرد را داشته و به آستانه‌ای رسیده است که دیگر قابل تحمل نیست. کره شمالی در ادامه این گزارش هشدار داد، جنگ در شبه جزیره کره به سرعت به سطح یک جنگ جهانی و یک جنگ هسته‌ای بی‌سابقه در جهان گسترش خواهد یافت که باعث فاجعه‌بارترین و غیرقابل برگشت‌ترین تبعات برای صلح و امنیت در منطقه و مابقی جهان خواهد شد. در این گزارش تصریح شد: «پیونگ یانگ به تقویت هر چه بیشتر توانمندی‌های دفاع شخصی
خود به جهت حراست از حاکمیتش تا زمانی که آمریکا دست از سیاست خصمانه نابهنگام خود و تهدید نظامی مداوم علیه کره شمالی برندارد، ادامه خواهد داد.»

نام:
ایمیل:
* نظر: