kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۶۱۶۲
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۷

 

مجری طرح گندم در وزارت جهاد کشاورزی، میزان خرید تضمینی از کشاورزان را ۳ میلیون و 100 هزار تن گندم اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سهراب سهرابی با بیان این مطلب گفت: عملیات برداشت گندم در مزارع آبی و دیم کشور تاکنون در سطح یک میلیون و 200 هزار هکتار انجام شده و از این سطح برداشت شده، حدود سه میلیون و 100 هزار تن خرید تضمینی صورت گرفته است.
مشاور معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی افزود: بیشترین خرید تضمینی گندم مربوط به استان خوزستان با یک میلیون و ۶۷۵ هزار تن است و این استان تقریبا در روزهای آخر برداشت این محصول قرار دارد.
وی با بیان این که عملیات برداشت در ۲۰ استان کشور با بهره‌گیری از ۲۰ هزار دستگاه کمباین ادامه دارد، اظهار داشت: از یک میلیون و 200 هزار هکتار گندم برداشت شده، بیش از ۶۵۰ هزار هکتار در اراضی گندم آبی و بیش از ۴۵۰ هزار هکتار در اراضی گندم دیم بوده است. سطح کشت گندم دیم هم در سال زراعی جاری سه میلیون و ۹۶۰ هزار هکتار و گندم آبی نیز یک میلیون و ۹۹۰ هزار هکتار است.
سهرابی علت افزایش برداشت گندم در استان‌‌های جنوبی را استفاده از بذور اصلاح و ارقام متنوع و با کیفیت توسط کشاورزان، مصرف متعادل کود‌های شیمیایی مورد تایید، مبارزه بموقع با آفات، بیماری‌های گندم و علف‌های هرز عنوان کرد.
مجری طرح گندم در وزارت جهاد کشاورزی با ‌اشاره به کشت قراردادی گندم، خاطر نشان کرد: امسال کشت قراردادی گندم در سطح یک میلیون و ۵۵۰ هزار هکتار انجام شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: