kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۶۰۶۲
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰

 

یک کارشناس با ‌اشاره به توسعه ابزارهای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، تأکید کرد: بورس بازاری بلندمدت برای سرمایه‌گذاری است.
شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات دیروز با ۱۸ هزار و ۳۸۱ واحد افزایش به ارتفاع دو ‌میلیون و ۲۷۵ هزار واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن با 8593 واحد افزایش به ۷۶۳ هزار و ۱۸ واحد و شاخص قیمت با 5029 واحد رشد ۴۴۶ هزار و ۵۲۱ واحد شد. ضمن اینکه در معاملات دیروز بورس تهران، بیش از ۱۱ میلیارد و ۱۳۸ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۹۱ هزار و ۲۴۷ میلیارد ریال معامله شد.
شاخص فرابورس نیز دیروز ۲۹۴ واحد افزایش داشت و به ۲۸ هزار و ۵۹۹ واحد رسید. در این بازار بیش از هشت میلیارد و ۵۹ میلیون برگه سهم و اوراق مالی دادوستد شد و تعداد دفعات معاملات این بازار بیش از ۳۴۱ هزار و ۹۷۰ نوبت بود.
تفاوت شرایط فعلی بورس با سال 99
بازار سهام در اردیبهشت ماه پس از چند ماه سیر صعودی، دچار نوسان‌های عجیبی شد. «حسن رضایی‌پور»؛ کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با ایرنا به نوسانات بازار سهام که از اردیبهشت در بازار حاکم شده ‌اشاره کرد و افزود: تاکنون علت مشخصی برای نوسانات اخیر بازار اعلام نشده است زیرا در چند وقت گذشته شاهد انتشار خبر یا تغییر با اهمیت در بازار نبوده‌ایم.
او، درباره مقایسه روند فعلی بازار سهام با سال ۹۹ گفت: بازار اکنون را نمی‌توان با سال 99 مقایسه کرد. در این مدت به دلیل ورود گسترده شرکت‌ها به بورس، حجم بازار با افزایش همراه شد که این امر می‌تواند بازار را تحت‌تاثیر خود قرار دهد.
کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: اتفاق دیگر رخ داده، توسعه ابزارهای مالی و ورود اوراق متنوع مانند اوراق گام و انواع صندوق‌های با درآمد ثابت است که به نوعی می‌توان گفت حالت ضربه‌گیر در بازار دارد و مانع از رشد غیرمنطقی بازار می‌شود.
رضایی پور به مزایای استفاده از بازار آپشن‌ها ‌اشاره کرد و افزود: این ابزار به سرعت در حال به‌روز‌رسانی است و حجم معاملات آن به صورت صعودی در حال افزایش است. این ابزار به عنوان یکی از ابزارهای مناسب برای مدیریت ریسک است و منجر به مرتفع شدن بازار خواهد شد.
او به شکل‌گیری صندوق‌های اهرمی در بورس ‌اشاره کرد و ادامه داد: نیاز افرادی که ریسک‌پذیری بیشتری دارند اما از دانش کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس برخوردار نیستند رفع شده و این افراد می‌توانند با استفاده از صندوق‌های اهرمی، سرمایه خود را با ریسک بیشتر به دست صندوق‌ها بسپارند.
کارشناس بازار سرمایه توسعه صندوق‌های کالایی در بورس را به عنوان دیگر اتفاق مهم در حوزه بازار سرمایه معرفی کرد و افزود: هر زمان که در بازار با نوسان قیمتی مواجه هستیم ابتدا شاهد تاثیر آن بر بازار کالایی خواهیم بود که این اتفاق به مرور به سایر بازارها سرایت خواهد کرد.
رضایی‌پور خاطرنشان کرد: تنوع ابزارهای مالی در بورس کالا مانند گواهی شمش طلا، زعفران و صندوق‌های کالایی تعریف شده بر روی این ابزارها منجر به افزایش تنوع سرمایه‌گذاری در بورس شده است و پذیرای سرمایه‌گذاران با سلایق مختلف در بورس بوده است.
بورس؛ بازار بلندمدت
او با بیان اینکه به سهامداران توصیه می‌شود که به طور حتم برای سرمایه‌گذاری در بورس از نهادهای مالی کمک بگیرند، افزود: تنوع ابزارهای موجود در بازار می‌توانند ضمن مدیریت بهینه سرمایه‌ها در بازار از افتادن به دام فضای مجازی که در آن برخی از افراد سودجو به دنبال معرفی سهام بی‌ارزش هستند، جلوگیری کند.
کارشناس بازار سرمایه، بورس را بازاری بلندمدت برای سرمایه‌گذاری معرفی کرد و خاطرنشان کرد: آمار و ارقام نشان می‌دهد؛ سهامدارانی که به صورت بلندمدت در بازار حضور دارند همیشه از سرمایه‌گذاران کوتاه مدت جلوتر هستند و سرمایه‌گذاری موفقی را پشت سر گذاشته‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: