kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۵۲۳۷
تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۱
ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش که هشت ماه پیش به مأموریت دریانوردی دور کره زمین اعزام شده بود، روز گذشته وارد آب‌های کشورمان شد.
 
 
 
ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش که به نام « ناوگروه ۳۶۰ » نیز شناخته می‌شود و ۲۹ شهریورماه سال ۱۴۰۱ به مأموریت دریانوردی دور کره زمین اعزام شده بود. صبح روز چهارشنبه وارد آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران شد.
این ناوگروه پس از اعزام به مأموریت دور کره زمین از مبدأ بندرعباس، در نخستین ایستگاه در بندر بمبئی هند توقف کرد و سپس با عبور از خلیج بنگال و تنگه مالاگا در جاکارتا پایتخت ‌اندونزی پهلو گرفت.
پس از این توقف ناوگروه با ادامه مسیر به سمت دریای جاوه و عبور از تنگه مکاسار و دریای سلبس، برای نخستین بار در تاریخ دریانوردی نظامی ایران پا به عرصه وسیع و پهناور اقیانوس آرام گذاشت و با عبور از بیشترین عرض اقیانوس آرام و گذر از کنار جزایر میکرونزی و پولینزی به سمت تنگه ماژلان در جنوب قاره آمریکا حرکت کرد و با عبور از این تنگه وارد اقیانوس اطلس جنوبی شد و سپس با حرکت به سمت شمال و عبور از سواحل شیلی، آرژانتین، اروگوئه و برزیل، نهایتاً در بندر ریودوژانیروی برزیل پهلوگیری کرد که این پهلوگیری مصادف با یکصدوبیستمین سالگرد برقراری روابط ایران و برزیل بود.
ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش پس از توقف چند روزه در ریودوژانیرو، با عبور از عرض اقیانوس اطلس در شهر کیپ‌تاون آفریقای جنوبی پهلوگیری کرد و در این شهر نیز چند روزی توقف کرد.
بندر صلاله عمان آخرین ایستگاه ناوگروه ۸۶ نداجا پیش از رسیدن به ایران بود و دریادلان ایرانی پس از جدا شدن از اسکله صلاله به سمت کشورمان حرکت کرده تا نهایتاً با طی حدود ۲ هزار کیلومتر مسیر باقی‌مانده در بندرعباس پهلوگیری کنند. به گزارش مهر‌، مجموع مسیر طی‌شده توسط ناوگروه ۸۶ نداجا تاکنون حدود ۶۳ هزار کیلومتر بوده و این ناوگروه تاکنون چهار بار از خط استوا عبور کرده است.
هیچ فاصله‌ای میان ارتشی و سپاهی 
در دفاع از کشور وجود ندارد
سردار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه روز گذشته در حاشیه مراسم تجلیل از روابط عمومی‌های این نیرو با ‌اشاره به اهمیت مجاهدت دلاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی اظهار داشت: شکوه کاری که نیروی دریایی ارتش در ناوگروه ۸۶ رقم زده بسیار ارزشمند است و دور زدن شاخ آفریقا و طی کردن تلاطم‌های دریایی و عبور از اقیانوس‌ها کار بسیار بزرگی است.
وی افزود: دنا در امواج سنگین اقیانوس خوب عمل کرده و این ساخته دست ایرانی است.
سردار تنگسیری ادامه داد: پیش از انقلاب اسلامی، آمریکایی‌ها برای آوردن این شناورها باید حضور مستشاری می‌داشتند اما پس از انقلاب و با خودباوری و اعتماد ملی توانستیم خودمان روی پای خودمان بایستیم.
فرمانده نیروی دریایی سپاه بیان داشت: تحمل این رول پیچ‌ها و تلاطم‌های سخت توسط رزم ناو دنا نشانه درخشندگی این ماموریت است و من دست تمام رزمندگان نیروی دریایی ارتش را می‌بوسم که چنین افتخار بزرگی برای کشور آفریدند. وی تاکید کرد: هیچ فاصله‌ای میان ارتشی و سپاهی در دفاع از کشور وجود ندارد و باید با استقبالی گرم و با شکوه از این دلاوران در این ناوگروه، اقدام صورت گرفته را افتخار ملی
بدانیم.
سردار تنگسیری تصریح کرد: دور زدن دنیا کار بزرگی بود و این شجاعت فرزندان ملت ایران را تبریک می‌گویم و ما به کوری دشمنان سربازیم و تحت اوامر رهبری هستیم و دشمنان بدانند که نمی‌توانند بین سپاه و ارتش فاصله‌ای ایجاد کنند.
به گزارش فارس، فرمانده نیروی دریایی سپاه در پایان گفت: وحدت ارتش و سپاه و همدلی میان ما ناگسستنی است و با یکدیگر پای متجاوز را خرد می‌کنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: