kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۲۳۴۴
تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۱
آغاز رقابت‌های قهرمانی آسیا 2023 از 20 فروردین‌ماه

رقابت نزدیک فرنگی‌کاران ایران و قزاقستان در آسیا /رنگرز: می‌خواهیم جام قهرمانی را بالای سر ببریم

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان ضمن ارزیابی وزن به وزن حریفان شاگردانش در مسابقات قهرمانی آسیا، رقابت با قزاق‌ها در خانه را سخت عنوان کرد، اما تیم خود را مدعی قهرمانی دانست.
 
 
 
 
 
سرویس ورزشی-
 
رقابت‌های کشتی قهرمانی بزرگسالان آسیا و رنکینگ اتحادیه جهانی (قاره‌ای) روزهای 20 تا 25 فروردین‌ماه در شهر آستانه کشور قزاقستان برگزار می‌شود. مسابقات کشتی فرنگی روزهای اول و دوم و رقابت‌های کشتی آزاد روزهای پنجم و ششم برگزار خواهد شد. این رقابت‌ها بخشی از چرخه انتخاب تیم‌های ملی برای حضور در بازی‌های آسیایی چین و کشتی قهرمانی جهان در سال 2023 محسوب می‌شود. 
تیم ملی کشتی فرنگی ایران با ترکیب 55 کیلوگرم: پویا دادمرز‌، 60 کیلوگرم: مهدی محسن‌نژاد، 63 کیلوگرم: ایمان محمدی، 67 کیلوگرم: رضا عباسی، 72 کیلوگرم: سجاد ایمن‌طلب، 77 کیلوگرم: امین کاویانی‌نژاد، 82 کیلوگرم: علیرضا مهمدی، 87 کیلوگرم: ناصر علیزاده، 97 کیلوگرم: مهدی بالی، 130 کیلوگرم: امین میرزازده در این مسابقات شرکت می‌کند.
تیم ملی کشتی فرنگی روز ۱۷ فروردین‌ماه برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا راهی کشور قزاقستان می‌شود. 
آمادگی فرنگی‌کاران برای فتح آسیا
اما پیش از شروع این رقابت‌ها حسن رنگرز سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: مسابقات آسانی در پیش نداریم. سطح کشتی فرنگی آسیا، سطح قابل قبولی است. ما سال گذشته که قزاقستان میزبان نبود و مسابقات در مغولستان برگزار شد، به آنها قهرمانی را واگذار کرده و دوم شدیم، امسال که این تیم میزبان است و از همه ظرفیت‌های میزبانی هم استفاده می‌کند. با این وجود ما هم دنبال کسب عنوان قهرمانی هستیم. 
وی در تحلیل وزن به وزن مسابقات و جدی‌‌ترین حریفان شاگردانش در قزاقستان تصریح کرد: پویا دادمرز در 55 کیلوگرم رقابت سنگینی با آمانگالی بِکبولاتوف قزاق خواهد داشت. در 60 کیلوگرم مهدی محسن‌نژاد با ژولمان شارشِنبیکوف قرقیزستانی رقابت نزدیکی دارد. شرایط رقابتی در 63 کیلوگرم متفاوت است و به نظرم ایمان محمدی می‌تواند روند موفقیت گذشته خود را تکرار کند. در 67 کیلوگرم سال گذشته نماینده ما پنجم شد، اما امسال رضا عباسی بسیار پرانگیزه و بابرنامه نشان داده و در کرواسی هم کشتی‌های خوبی گرفت، ولیکن حریف چینی و‌ هانسو ریو کره‌ای و آلمات کبیسپایف قزاق حریفان خوبی هستند. اوزان 67 و 77 کیلوگرم دو وزن سنگین مسابقات قهرمانی آسیا هستند که در آن رقابت نزدیک است. سجاد ایمن‌طلب نیز در 72 کیلوگرم مصافی جدی با ابراگیم ماگومدوف قزاق خواهد داشت.
رنگرز ادامه داد: در 77 کیلوگرم که با ترافیک مدعیان مواجه هستیم، امین کاویانی‌نژاد، آکژول محموداف قرقیز که قهرمان جهان است و کیم کره‌ای، ژادرایف قزاق، کودای ساکورابای ژاپنی و واردانیان ازبک را در پیش دارد. در 82 کیلوگرم علیرضا مُهمدی با حریفان قزاق و قرقیز در رقابت جدی است و در 87 کیلوگرم نورسلطان ترسینوف قزاق حریف جدی ناصر علیزاده است. در 97 کیلوگرم مهدی بالی سه‌بار با اوزور ژوژبیکوف قرقیز مبارزه کرده که دوبارش را مهدی برده و یک‌بار هم به او باخته، بنابراین کشتی‌گیر قرقیز اصلی‌‌ترین حریف اوست. در 130 کیلوگرم هم جدی‌‌ترین رقیب امین میرزازاده، علیمخان سیزداکوف قزاق است.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان در مورد وضعیت آمادگی جسمانی شاگردانش نیز گفت: مصدومیت جدی نداریم، شرایط بچه‌ها بسیار خوب است و شکر خدا از این حیث هیچ مسئله جدی نداریم.
اخراج زارع از اردوی تیم ملی
آزادکاران ایرانی نیز با ترکیب ۵۷ کیلوگرم: علیرضا سرلک، ۶۱ کیلوگرم: یاسین رضایی، ۶۵ کیلوگرم: رحمان عموزاد، ۷۰ کیلوگرم: مرتضی قیاسی، ۷۴ کیلوگرم: حسین ابوذری، ۷۹ کیلوگرم: امیرحسین کاووسی، ۸۶ کیلوگرم: علیرضا کریمی، ۹۲ کیلوگرم: ارشک محبی، ۹۷ کیلوگرم: مجتبی گلیج، ۱۲۵ کیلوگرم: امیررضا معصومی به روی تشک می‌روند. تیم ملی کشتی آزاد روز ۲۰ فروردین‌ماه برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا راهی کشور قزاقستان می‌شود.
اما در آستانه اعزام تیم ملی کشتی آزاد به مسابقات قهرمانی آسیا، اخراج امیرحسین زارع دارنده مدال طلای جهان و برنز المپیک حسابی خبرساز شد. در حین تمرین بسکتبال، بدون هیچ پیش‌زمینه قبلی و اینکه از روزهای گذشته بین امیرحسین زارع و کامران قاسم‌پور کشمکش و ناراحتی‌ باشد، قهرمان وزن 92 کیلوگرم جهان روی زارع خطا کرد، خطایی ورزشی که موجب عصبانیت زارع شده و قاسم‌پور را هُل می‌دهد و می‌گوید «این چه وضع بازی کردن است». 
با وجود اظهار پشیمانی زارع دقایقی بعد از این برخورد، پژمان درستکار او را از اردو اخراج می‌کند. زارع به خانه رفته و حالا این احتمال مطرح است که او حتی حضور در چرخه امسال را از دست بدهد. البته که چنین مواردی در اردوهای تیم‌های ملی مختلف و کشتی مسبوق به سابقه است. سال گذشته هم امیرمحمد یزدانی و مجتبی گلیج در پی کدورتی که بین آنها در حین تمرین ایجاد شد برای مدتی از اردو اخراج شده و حتی گفته می‌شد حضور در چرخه 2022 را از دست خواهند داد که موضوع با وساطت مدیرکل وقت اداره کل ورزش مازندران (حسن رنگرز) خاتمه پیدا کرد.
یک خطای ورزشی، کشتی‌گیر سنگین‌وزن تیم ملی را در آن لحظه عصبانی کرد و منجر به واکنش او شد اما با این وجود فدراسیون به راحتی از این ماجرا عبور نخواهد کرد. ضمن اینکه این‌بار شرایط فرق می‌کند و خبر درگیری یزدانی و گلیج در آن مقطع رسانه‌ای نشد اما امروز رسانه‌ها اخراج زارع از اردو را منتشر کردند. زارع قطعاً اردوی جاری که به مسابقات قهرمانی آسیا منتهی خواهد شد را از دست داده و حالا باید منتظر تصمیم فدراسیون کشتی درخصوص حضورش در جام تختی باشد.
کشتی‌گیر مازندرانی به‌واسطه کسب نشان برنز جهان در سال 2022، از شرکت در مسابقات کشوری معاف بود و با نظر کادرفنی تیم ملی در تورنمنت رنکینگ‌دار کرواسی شرکت کرده و مدال طلا گرفت. او باید کار خود را در چرخه با جام تختی شروع کند و حالا باید منتظر تصمیم فدراسیون کشتی باشد و اگر مجوز حضور در این رقابت‌ها را نگیرد، عملاً بعد از سه دوره متوالی ملی‌پوش شدن در بازی‌های المپیک 2020 توکیو، مسابقات جهانی 2021 اسلو و 2022 بلگراد که منجر به کسب نشان برنز المپیک و یک طلا و یک برنز جهان شد، حضور در تیم ملی را از سال 2023 از دست خواهد داد.
علیرضا دبیر در این سه سال و خرده‌ای که ریاست فدراسیون کشتی را برعهده داشته، نسبت به بی‌انضباطی و تخلفات شدید‌ترین واکنش‌ها را نشان داده و تخلف اردویی و ایجاد حاشیه در مسابقات، اخراج و محرومیت را برای کشتی‌گیران به‌دنبال داشته است. بی‌شک حذف از چرخه، تاوان بزرگ و سنگینی برای زارع خواهد بود و این فدراسیون کشتی و کادرفنی تیم ملی آزاد هستند که با توجه به شرایط اردو و رفتار اردویی کشتی‌گیران در مورد آینده تصمیم‌گیری می‌کنند.