kayhan.ir

کد خبر: ۲۶۰۳۹۸
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۳
به دلیل روند نامطلوب تخصیص ارز

150 هزار تن روغن خام در بنادر رسوب کرده است

بازرس انجمن صنایع روغن نباتی گفت: روند نامطلوب تخصیص ارز برای واردات روغن خام طی دو ماه اخیر باعث شده تا 150 هزار تن روغن خام در بنادر کشور رسوب کند.

محمد قاجاریه ضمن بیان مطلب فوق افزود: باوجود پیگیری‌ها و مکاتبات صورت گرفته با بانک مرکزی و وزارت جهاد کشاورزی، در حال حاضر بیش از 50 روز است که روند تخصیص ارز به روغن خام متوقف شده و واردکنندگان این کالای ضروری در انتظار تخصیص ارز لازم برای واردات آن به سر می‌برند. وی تاکید کرد: این اختلال در حالی ایجاد شده است که بیش از 150 هزار تن انواع روغن خام به بنادر ورودی کشور رسیده است که در صورت عدم تخصیص ارز مورد نیاز و عدم ترخیص به موقع، علاوه ‌بر تحمیل مشکلات بر واردکنندگان، تولیدکنندگان و فعالان بخش خصوصی، از جمله خدشه‌دار شدن اعتبارشان نزد فروشندگان خارجی و عدم امکان تامین به موقع ماده اولیه اصلی تولید روغن نباتی، این نگرانی وجود دارد که روند مستمر و منظم تولید و توزیع روغن خوراکی دچار اشکال شده و بازار این کالای اساسی دچار تنش و نوسان شود. وی همچنین تایید کرد: کارخانجات تولیدی روغن خوراکی با خطر تعطیلی و بیکاری کارگران زحمتکش این صنعت مواجه شده و در نهایت، شاهد تاثیرات منفی آن بر سفره مردم خواهیم بود. بازرس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ضمن ابراز نگرانی از ادامه روند موجود در تخصیص ارز برای واردات روغن خام گفت: اختلال در روند مستمر و منظم تولید و توزیع روغن خوراکی، بازار این کالای اساسی را در آستانه بازار شب عید و ماه مبارک رمضان دچار تنش و نوسان می‌کند.
مطالبه واردکنندگان نهاده از بانک مرکزی برای تخصیص ارز
در همین حال، اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران هم در نامه‌ای به رئیس ‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: ۲۵ فروند کشتی حامل کالاهای اساسی متعلق به بخش خصوصی در انتظار تخصیص ارز است. در این نامه آمده است: با وجود مکاتبات و پیگیری‌های متعدد طی نزدیک به دو ماه اخیر (تا تاریخ تنظیم این مکاتبه) هیچ‌گونه ارز نیمایی قابل انتقال جهت واردات نهاده‌های دامی توسط بخش خصوصی تخصیص نیافته است. در ادامه این نامه با اشاره به توقف 25 فروند کشتی کالاهای اساسی متعلق به بخش خصوصی برای تخصیص ارز (حدود 600 میلیون یورو) آمده است: بیش از ۱.۵ میلیارد دلار نهاده‌های دامی هم که در گمرکات کشور کوتاژ شده بیش از دو ماه است که منتظر تخصیص ارز نیمایی هستند.