kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۹۸۸۴
تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۹
بازتاب گسترده جشن ۴۴ سالگی انقلاب در رسانه‌های خارجی:
حضور حماسی و پرشکوه اقشار مختلف مردم ایران در جشن ۴۴ سالگی انقلاب در رسانه‌های خارجی به‌طور وسیعی بازتاب یافت.

مراسم راهپیمایی چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از صبح دیروز شنبه با حضور پرشور مردم در ۳۸ هزار روستا و ۱۴۰۰ شهر آغاز شد.
اگرچه ساعت رسمی آغاز راهپیمایی ۲۲ بهمن از سوی مسئولان ساعت ۹ و نیم صبح اعلام شده بود اما مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی بسیار زودتر در مسیرهای راهپیمایی حضور پیدا کرده‌اند.
مراسم جشن ۴۴ سالگی انقلاب اسلامی با حضور گسترده مردم ایران در نقاط مختلف کشور از بازتاب گسترده‌‌ای در رسانه‌‌های خارجی برخوردار بود.
خبرگزاری «فرانسه» در گزارشی این‌چنین تیتر زد: هزاران نفر در سراسر ایران چهل‌وچهارمین سالگرد انقلاب اسلامی را جشن گرفتند.
این خبرگزاری در ادامه اذعان کرد: در ۲ سال گذشته، سالروز سرنگونی شاهِ تحت حمایت غرب در سال ۱۹۷۹ به دلیل محدودیت‌‌های کرونایی، عمدتاً با استفاده از وسایل نقلیه و موتورسیکلت برگزار شد. اما امسال، بسیاری از مردم درحالی که پرچم‌های (جمهوری اسلامی) را با خود حمل می‌کردند، علی‌رغم هوای سرد، با پای پیاده راهپیمایی کرده تا در میدان آزادی در پایتخت جمع شوند.
یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه نیز تأکید کرد که آنها شعارهایی از جمله «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر انگلیس» و «مرگ بر آل‌سعود خائن» سر دادند. موشک‌‌های بالستیک سجیل و پهپادهای شاهد ۱۳۶ در اطراف میدانی که قرار بود ابراهیم رئیسی رئیس‌‌جمهور ایران در جمع مردم سخنرانی کند، به نمایش گذاشته شد.
شبکه تلویزیونی «تی‌آر‌تی» هم در این‌باره خبر داد: هزاران ایرانی چهل‌وچهارمین سالگرد انقلاب اسلامی را جشن گرفتند. ده‌‌ها هزار نفر از مردم ایران به مناسبت بزرگداشت چهل‌وچهارمین سالگرد تغییر حکومت شاهنشاهی و بنیانگذاری جمهوری اسلامی از سوی آیت‌الله خمینی(ره) در میادین و خیابان‌‌های ایران تجمع کردند. مردم عکس‌هایی از رهبر معظم ایران آیت‌الله علی خامنه‌ای و همچنین آیت‌الله خمینی، بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی و ژنرال عزیز قاسم سلیمانی را به تصویر کشیدند.
راهپیمایی امسال در ایران؛ باشکوه‌‌تر از همیشه
خبرگزاری «اسپوتنیک» هم در این باره گزارش داد: مراسم راهپیمایی چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران از ساعت ۹ صبح امروز در تهران و سراسر ایران آغاز شد. جشن پیروزی انقلاب اسلامی ایران، امسال با کم شدن سایه کرونا سر کشور در سراسر ایران، باشکوه‌‌تر از همیشه و با حضور نوجوانان دهه هشتادی‌ و دهه نودی گرم‌تر از همیشه برگزار شد. همچنین؛ بزرگ‌ترین همخوانی سرود ملی ایران؛ ساعت ۱۱ و ۲۲ دقیقه ۲۲ بهمن در همه شهرها و روستاهای ایران برگزار شد. آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌‌جمهور ایران هم سخنران اصلی مراسم ۲۲ بهمن در میدان آزادی حضور یافت. موشک بالستیک عماد و پهپاد شاهد ۱۳۶ در میدان آزادی تهران به نمایش گذاشته شد.
از سوی دیگر، رسانه صهیونیستی «آی ۲۴ نیوز» نیز درباره خروش مردم ولایتمدار ایران در جشن چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی این چنین تیتر زد: ایرانیان چهل‌وچهارمین سالگرد انقلاب اسلامی را جشن گرفتند. این جشن در رسانه‌های ایران پخش شد و تصاویری از تظاهرات پرشکوه در اصفهان، مشهد، شیراز و تبریز را به نمایش گذاشت. امروز روزی است که حکومت شاه ۱۰ روز پس از بازگشت روحانی شیعه (حضرت امام) خمینی(ره) از تبعید و رهبری قیام در فوریه ۱۹۷۹ سقوط کرد. مانند هر سال شرکت‌کنندگان در راهپیمایی پیروزی انقلاب اسلامی شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر انگلیس» سر دادند و خواستار حمایت از «ایران متحد، قوی و باثبات» شدند.
بخش انگلیسی «العربیه» درحالی‌که تلاش کرد با اعلام آماری ‌اندک از مشارکت گسترده مردم ایران در راهپیمایی دیروز پیگیر اهداف محور عبری- غربی- صهیونیستی خود باشد، مجبور شد اذعان کند: ده‌‌ها هزار ایرانی روز شنبه به مناسبت چهل‌وچهارمین سالگرد انقلاب اسلامی در تهران و دیگر شهرها به خیابان‌‌ها آمدند. آنها به صورت یکپارچه شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل را فریاد می‌زدند. موشک‌‌های بالستیک سجیل و پهپادهای شاهد ۱۳۶ در اطراف میدانی که قرار بود رئیس‌ جمهور ابراهیم رئیسی بعداً در جمع مردم سخنرانی کند، به نمایش گذاشته شد.
در شبکه خبری «فرانس ۲۴» در این باره آمده است: مردم عکس‌هایی از رهبر معظم ایران آیت‌الله علی خامنه‌ای و همچنین آیت‌الله روح‌الله خمینی(ره)، بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی را با خود حمل کردند. آنها همچنین پلاکاردهایی با مضامین «تا آخر ایستاده‌ ایم»، «ایران یکپارچه، قوی و باثبات» و «اطاعت از رهبر» در دست داشتند.
خبرگزاری «آسوشیتدپرس» جشن چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را این‌گونه پوشش داد: ایران روز شنبه چهل‌وچهارمین سالگرد انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ را در میان تشدید تنش‌های غرب جشن گرفت. هزاران ایرانی در خیابان‌‌ها و میدان‌‌های اصلی که با پرچم‌‌ها، بادکنک‌‌ها و پلاکاردهایی با شعارهای انقلابی و مذهبی تزیین شده بودند، راهپیمایی کردند. ارتش ایران هم موشک‌های بالستیک عماد و سجیل و موشک‌های کروز و همچنین پهپادهای شاهد- ۱۳۶ و مهاجر خود را به نمایش گذاشت.
در این میان شبکه تلویزیونی و خبرگزاری «رویترز» اگرچه با تأخیر، اما مجبور به پوشش این مراسم حماسی و پرشور شده و اعلام کردند: جمهوری اسلامی چهل‌وچهارمین سالگرد انقلاب خود را شنبه با برگزاری راهپیمایی‌هایی جشن گرفت. ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران در سخنانی خطاب به جمعیت حاضر در میدان آزادی تصریح کرد که اگر فریب‌خوردگان توبه کنند، با آغوش گرم مردم ایران مواجه می‌شوند.
شبکه تلویزیونی «ِای‌بی‌سی نیوز» در بازتاب مراسم چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گزارش داد: ایران چهل‌وچهارمین سالگرد انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ را در بحبوحه تشدید تنش‌های غرب جشن گرفت. ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران در سخنرانی خود در میدان آزادی تهران، ضمن تمجید از دستاوردهای پس از انقلاب اسلامی در کشور، این جشن را «حماسه» و نمایش «یکپارچگی ملی» خواند. این اظهارات باعث شد که جمعیت شعار «مرگ بر آمریکا» را سر دهند.
«یو‌اِس نیوز» مراسم دیروز را این‌گونه گزارش کرد: مراسم امسال پس از ۲ سال به دلیل همه‌گیری کرونا (که به صورت خودرویی و موتوری برگزار می‌شد) با مشارکت (حضوری) مردم برگزار شد. راهپیمایی شنبه در تهران از چند نقطه آغاز و مردم در میدان آزادی جمع شدند. تلویزیون ایران هم جمعیت مردم را در بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک نشان داد.
بازتاب گسترده راهپیمایی ۲۲ بهمن
در رسانه‌های عربی
خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری عربی دیروز (شنبه) در چهل‌وچهارمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، اقدام به پوشش و بازتاب گسترده راهپیمایی ۲۲ بهمن و سخنرانی سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران کردند.
در این راستا وبگاه شبکه «المسیره» یمن در گزارشی به نقل از خبرنگار خود در تهران، نوشت که میلیون‌ها نفر در تهران و 1400 شهر به خیابان‌ها آمده و چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.
این شبکه همچنین به پوشش کامل سخنرانی سید ابراهیم رئیسی پرداخت و تصاویری از حضور او در میان جمعیت را منتشر کرد.
وبگاه عراقی «شفق‌نیوز» هم با پوشش سخنان سید ابراهیم رئیسی، نوشت که ایرانی‌ها به طور گسترده در میدان آزادی تهران و میادین و خیابان‌های شهرهای دیگر در چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شرکت کردند.
خبرگزاری «سبأنت» یمن نیز در پوشش خود از راهپیمایی دیروز تصاویر مختلفی از تهران و همچنین نمایش موشک‌های سجیل و عماد منتشر کرد. این خبرگزاری در خبر دیگری به پوشش سخنان ابراهیم رئیسی پرداخت. وبسایت «النشره» لبنان نیز نوشت که هزاران نفر در تهران به سوی میدان آزادی حرکت کردند و شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر دادند. النشره همچنین در خبر خود به سخنان رئیس‌جمهور ایران و نمایش موشک‌های بالستیک سجیل و عماد و پهپاد «شاهد ۱۳۶» اشاره کرد.
وبگاه «المرکزیه» لبنان هم نوشت که ایرانی‌ها روز شنبه چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم شاهنشاهی را با حضور وسیع در خیابان‌ها گرامی داشتند. این پایگاه خبری همچنین سخنان ابراهیم رئیسی را نیز پوشش داد.
رمز مشارکت گسترده در ایران چیست؟
وبگاه شبکه «روسیاالیوم» نیز با انتشار یک گزارش تصویری، راهپیمایی دیروز را بازتاب داد و تصاویری از حضور مقامات دولت سابق و همچنین موشک‌های بالستیک در میدان آزادی منتشر کرد.
شبکه «المیادین» هم به پوشش زنده راهپیمایی دیروز پرداخت و با خبرنگار مستقر خود در تهران ارتباط زنده برقرار کرد. وبسایت این شبکه نیز نوشت که جمعیتی انبوه در تهران به خیابان‌ها آمده بودند به‌طوری که طول جمعیت ۱۲ کیلومتر امتداد داشت. صفحه توئیتری المیادین نیز با انتشار ویدئویی از راهپیمایی دیروز نوشت: «رمز مشارکت مردمی گسترده در چهل‌وچهارمین سالروز انقلاب اسلامی در ایران چیست؟»
وبگاه «العهد» لبنان نیز به طور گسترده به بازتاب و پوشش این راهپیمایی عظیم پرداخت و نوشت که میلیون‌ها نفر در خیابان‌های تهران و ۱۴۰۰ شهر دیگر در ایران حضور یافتند. این وبگاه همچنین به پوشش کامل سخنان سید ابراهیم رئیسی در میدان آزادی پرداخت.
خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» نیز جمعیت دیروز در خیابان‌های تهران را میلیونی توصیف کرد و نوشت: «آنها بر ایستادگی و ثبات خود نسلی پس از نسل دیگر بر مبانی و اصول انقلابی تأکید کردند».

نام:
ایمیل:
* نظر: